Vltava.cz krachuje

Po delších finančních problémech se jeden z největších internetových obchodů vltava.cz ocitl v insolvenčním řízení. Informoval o tom server aktualne.cz. Podle statistik měli přes 650 tisíc registrovaných zákazníků, člověku se ani nechce věřit, že něco takového může krachnout. V roce 2007 byla firma prý až 32 milionů ve ztrátě. Rok předtím, ale měla naopak 68 milionů* tisíc čistého zisku.

Celkem by mě zajímalo co může takto prosperující společnost poslat k zemi. Může za to snad krize, rozmach aukčních servrů nebo prostě to, že BFU začínají stále více nakupovat v zahraničí, kde to samé seženou mnohdy daleko levněji.

Teď koukám že 12.5 vyšel na lupě také článek o potápějící se lodi.

Jinak celkem hezká doména, copak s ní asi bude?

*EDIT: nejedná se o miliony, ale tisíce, viz. diskuze, což trochu mění situaci, díky za upozornění


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

12 Replies to “Vltava.cz krachuje”

  1. Mno já si myslím, že je to prostě přirozený vývoj.. Sám jsem byl na Vltavě registrovaný a byl jsem zákazník…

    Ale kdysi.. A předpokládám, že to je obdobné i u dalších uživatelů.

    Když i k nám dorazil první e-shop, bylo to něco. Měl jsem radost a používal jsem ho.
    Postupem času ovšem vznikla konkurence.. Která se více specializovala..

    A to je asi ten hlavní důvod.. Teď si nezajdu na e-shop vyhledat zboží.. Ale pustím si google a vyhledám si podle zboží e-shop.

    S pozdravem
    Štěpán

  2. Zajímavé, ale stejně tomu moc nerozumím, když e-shop přeci nemůže mít takové náklady na provoz, aby prodělali desítky milionů…

  3. beztak to je tim ze to nejaky majitel vytuneloval…

  4. Myslím, že v tom článku na aktualne.cz je chyba, v roce 2006 meli cisty zisk pouze 68 tisic, coz je spis trapne… Ostatne, vltava.cz poradne nefungovala jiz nekolik let, za pad rozhodne nemuze krize, ale spatni manazeri…

  5. Taky nechapu, jak neco takoveho muze jit ke dnu…ale na druhou stranu…

    Mam svoje dost nepekne zazitky s nakupovanim {resp. vracenim vadneho zbozi). Eskalace problemu s prodejci manazerovi prodeje bohuzel prineslo jeste vic hadek a neuveritelne arogantniho chovani ze strany prodejce. A podobnou zkusenost melo vic lidi… takze za tim muze byt i tohle. Par nespokojenych zakazniku a internet muze mit na klesajici prodej taky velky vliv

  6. Škoda domény a databázy klientov. Inak šikovne nechať zbankrotovať firmu nie je také ľahké ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať :)

  7. Když úspěšná a zároveň potenciálně úspěšná firma začne jít z kopce, většinou je chyba v komunikaci. K tomu jsou více náchylné právě větší firmy, zejména pokud se vyvinuli z malých “garážových”.

    V takové firmě už není možné, aby všichni věděli všechno, jako v začátcích. Informací je tolik, že každý může vědět pouze malou část. A vzniká problém, jak zařídit, aby každý věděl tu správnou část.

    Když každý bude mluvit pouze se svými přímými podřízenými a přímými nadřízenými, tak spousta věcí vyšumí.

    Mám zkušenost z jedné firmy, jejíž stuktura je přesně stromová. My “listy” na konci stromu třeba upozorníme nadřazenou “větev” na určité procesní problémy, ale tam se to zasekne (třeba si neuvědomí důležitost té informace) a o pár úrovní výš, kde to lze změnit, se to už nedostane. A stejně tak naopak, často se až na poslední chvíli dovídáme, jaké plány s náma má mateřská firma, třebaže sesterská firma je už zná dávno (ale z té se to k nám nedostane, protože je na jiné “větvi”)…

    Striktně stromový model závisí na perfektní funkci úplně všech jednotlivých článků, což je blbost.

    Lépe funguje model, kdy jsou třeba každé tři po sobě jdoucí úrovně více provázány. Typickou ukázkou jsou továrny, kde se tenhle problém řeší už přinejmenším od 19. století. Obvyklá hierarchie bývá přibližně taková: majitel -> vedoucí -> mistři -> parťáci -> vedoucí směn -> dělníci. Dělníci komunikují jak se svým shiftleaderem, tak se svým parťákem. Ti pak už bez dělníků komunikují se svým mistrem. Parťáci a mistři komunikují s vedoucím a tak dál.

    Neznám Vltavu zevnitř, ale je možné, že během své expanze podcenila rozvoj vnitropodnikové komunikace. Holt internetové obchodnictví za sebou ještě nemá stovky let vývoje…

  8. No ať už je to jak chce,tak u nich mám každopádně přes 7000,-kč za vrácenou GPSku a nevypadá to,že bych je ještě nekdy viděl.

  9. No já v pátek stornoval objednávku na věc, kterou měli mít údajně skladem a proto jsem ji i zaplatil předem. Po 14 dnech mi řekli, že nejdřív 16.6. což je pozdě. Taky už ty prachy asi neuvidím…

Comments are closed.