CZ NIC upozorňuje emailem na zastaralé verze WordPress

Dnes mi dorazilo z CZ NIC, respektive z CSIRT týmu upozornění, že jeden z mých webů je provozován na zastaralém WordPress (konkrétně 4.5.9). Přiznám se, že mi to přišlo trochu divné, protože WordPress 4.5.9 je aktualizace z 16. května a je poslední verzí. 4.5 je stále podporovanou verzí na kterou vychází bezpečnostní aktualizace.

Celé znění emailu:

Vážený držiteli domény reklamavtv.cz,

obracíme se na Vás v souvislosti s provozem webových stránek umístěných na doméně reklamavtv.cz. V rámci testování prováděného bezpečnostními týmy CSIRT.CZ a CZ.NIC-CSIRT jsme zjistili, že Vaše stránky jsou provozovány na zastaralé verzi CMS WordPress 4.5.9. Provozování webových stránek na zastaralém CMS je bezpečnostním rizikem. Doporučujeme situaci konzultovat s Vaším správcem IT a případně provést upgrade Vašeho CMS na novější verzi. Pokud o riziku víte, prosím považujte tuto zprávu za bezpředmětnou. Více info na https://csirt.cz/cms/ . V případě dotazů nás můžete kontaktovat na adrese security-scan@csirt.cz.

--
S pozdravem,
tým CSIRT.CZ a CZ.NIC-CSIRT

CZ.NIC, z.s.p.o.
Milešovská 1136/5, 130 00 Praha 3
Tel.: +420 910 101 010

CZ.NIC, z.s.p.o. provozuje registr doménových jmen .CZ a zabezpečuje provoz domény nejvyšší úrovně .CZ.
Sdružení provozuje také interní bezpečnostní tým CZ.NIC-CSIRT a od roku 2011 Národní CSIRT tým České republiky – CSIRT.CZ.

Email dorazil z otrs.nic.cz (otrs.nic.cz [217.31.204.123]). IP adresa skutečně patří CZ NIC. Takže to nevypadá na phishing zakončený nějakým hezkým CSRF.

K WordPress 4.5.9 jsem ani nedohledal nějakou veřejně hlášenou zranitelnost, takže nevím. Záhada :)

Závěr

V každém případě jsem alespoň aktualizoval všechny starší instalace o které se už moc nestarám. Pokud tedy email od CZ NIC měl zapůsobit preventivně tak se jim to povedlo :)

EDIT 25.07.2017 16:54 – Oficiální informace https://csirt.cz/page/3590/metodika-skenovani-redakcnich-systemu-na-webovych-strankach-v-domene-cz/ Testuje se více CMS a některé pluginy.

Share Button
(1)(0)

Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

7 komentářů.

Komentáře jsou vypnuté.