CZ NIC upozorňuje emailem na zastaralé verze WordPress

Dnes mi dorazilo z CZ NIC, respektive z CSIRT týmu upozornění, že jeden z mých webů je provozován na zastaralém WordPress (konkrétně 4.5.9). Přiznám se, že mi to přišlo trochu divné, protože WordPress 4.5.9 je aktualizace z 16. května a je poslední verzí. 4.5 je stále podporovanou verzí na kterou vychází bezpečnostní aktualizace.

Celé znění emailu:

Vážený držiteli domény reklamavtv.cz,

obracíme se na Vás v souvislosti s provozem webových stránek umístěných na doméně reklamavtv.cz. V rámci testování prováděného bezpečnostními týmy CSIRT.CZ a CZ.NIC-CSIRT jsme zjistili, že Vaše stránky jsou provozovány na zastaralé verzi CMS WordPress 4.5.9. Provozování webových stránek na zastaralém CMS je bezpečnostním rizikem. Doporučujeme situaci konzultovat s Vaším správcem IT a případně provést upgrade Vašeho CMS na novější verzi. Pokud o riziku víte, prosím považujte tuto zprávu za bezpředmětnou. Více info na https://csirt.cz/cms/ . V případě dotazů nás můžete kontaktovat na adrese security-scan@csirt.cz.

--
S pozdravem,
tým CSIRT.CZ a CZ.NIC-CSIRT

CZ.NIC, z.s.p.o.
Milešovská 1136/5, 130 00 Praha 3
Tel.: +420 910 101 010

CZ.NIC, z.s.p.o. provozuje registr doménových jmen .CZ a zabezpečuje provoz domény nejvyšší úrovně .CZ.
Sdružení provozuje také interní bezpečnostní tým CZ.NIC-CSIRT a od roku 2011 Národní CSIRT tým České republiky – CSIRT.CZ.

Email dorazil z otrs.nic.cz (otrs.nic.cz [217.31.204.123]). IP adresa skutečně patří CZ NIC. Takže to nevypadá na phishing zakončený nějakým hezkým CSRF.

K WordPress 4.5.9 jsem ani nedohledal nějakou veřejně hlášenou zranitelnost, takže nevím. Záhada :)

Závěr

V každém případě jsem alespoň aktualizoval všechny starší instalace o které se už moc nestarám. Pokud tedy email od CZ NIC měl zapůsobit preventivně tak se jim to povedlo :)

EDIT 25.07.2017 16:54 – Oficiální informace https://csirt.cz/page/3590/metodika-skenovani-redakcnich-systemu-na-webovych-strankach-v-domene-cz/ Testuje se více CMS a některé pluginy.

(1)(0)

Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup
Pokud se vám článek líbil, podělte se o něj s ostatními

7 Comments

 • Drago také mi tento email přišel a taktéž to na mě zapůsobilo preventivně. Schválně jsem jeden web nechal neaktualizovaný a počkám zda přijde další email, docela by mě zajímalo jakým klíčem to rozesílají.

  (0)
 • Taky mě ten email překvapil. Díky němu jsem ale zjistil, že stále mám na jedné doméně spuštěný wordpress, takže docela dobrá upomínka :)

  (0)
 • jan

  Zrovna nedávno jsem si říkal, že každou IP co me bude zkoušet načíst soubor wp-login.php či co to zkouší a já ho tam nemám dám na ban, ale nějak jsem to zatím neřešil :)

  (0)
 • Verze 4.5.9 sice je z května 2017, ale mezitím vyšly dvě nové řady (4.6, 4.7) a v srpnu bude 4.8. Takže technologicky je to těžce zastaralý software, když si uvědomíme, kolik novinek a oprav od té doby vyšlo.

  Já si myslím, že to je správná aktivita, jen ten marketing by mohl být lepší.

  (0)
 • mně přišly upozornění jenom na tři weby kde mám údajně WP 4.2
  ani nevím že na nich WP vůbec mám - všechno jsou to htaccess redirecty přes 302

  (0)

Comments are closed.