Staré téma opět ožívá: Co když zruší ranky

nesud-me-podle-pageranku-yodaNa Webtrhu se začalo objevovat legendární témat – Třeba už nebude update ranků. Už jsem to jednou zažil. Google otálel s update více jak půl roku a všichni, komu GPR z nějakého důvodu vadí se škodolibě těšili až bude zrušen. Zajímavé bylo, že díky tomu vzniklo hned několik služeb, které by jej rádo v budoucnu nahradilo.

No řekněme si to na férovku. Pokud by Google Page Rank z nějakého důvodu přestal existovat, tak se objeví něco nového. A to něco, by pak nemohl Google vůbec ovládat. V podstatě vynulování GPR je to jediné s čím mohl Google trestat prodej odkazů. Je to jeho trumf v boji s Black Hat linkbuildingem. Kdyby o něj přišel, tak má problém. Lidé by začali sledovat něco jiného. Nakupovalo by se podle toho. Zmatení majitelé stránek, by toužili po lepších číslech a nakupovali nějaký pseudorank, který ovšem Google nemůže utnout. To byl důvod proč se Google neodvážil ze své lišty odstranit zelenou hodnotu.

Jenomže tohle mé tvrzení platilo dříve. Nově tu máme Tučňáka a ten je o dost tvrdší než reset GPR. Osobně jej považuju za jeden z nejsilnějších psychologických nátlaků, který mohl Google vůbec vymyslet, aby lidé sekali latinu. Možná je právě teď na nás všech prováděný rozsáhlí test, jestli Tučňák bude dostatečně účinný a Google může veřejně GPR zrušit. I když si to moc nemyslím. GPR je dědictví, symbol Google a do pár týdnů, možná i dnů se vše aktualizuje. I když chybí v GWT takový ten pověstný hrot procházení 3 týdny před přepočtem.

Ale já mám rád alternativní časové linie. Rád si zahraju s kamarády i alternativní děj k filmu formou DrD (hodně upraveného), když v tom cítím potenciál. Takže proč se nekouknout, co by se stalo pokud by GPR byl zrušený. Jdete do toho se mnou? ;)

Srank

Po oficiálním potvrzení zrušení GPR, se na českých diskuzních fórech rozjíždí dramatické diskuze. Padají desítky napomenutí za vulgární chování a provokace. Ty nejplodnější se vedou samozřejmě  na Oberonu a Webdeal. Je nutné vyvodit nějaké závěry a nasměřovat vývoj do budoucnosti. Systémy jako Ranky, PlaCla, KupČlánek, WebPost/PayPost řeší dilema. GPR bylo značkou, která se jen tak nahradit nedá. Doslova tisícová značka webů s GPR 6 je pryč. Respektive se změnila na n/a.

Zatímco zahraničí se noří do chaosu, u nás se všichni obrazí k srank, které tak nějak zhruba dokázalo kopírovat hodnotu GPR. Narychlo se mění pravidla, upravují systémy. Vznikají nové neoficiální ceníky propočtu odkazů. Srank je doslova nový GPR. Platí pro něj i zhruba ty samé ceny. Je nutné ověřit postupy linkbuildingu, které preferovali spíše GPR. Fungují i na srank?

Po pár týdnech se situace uklidňuje. V ČR je novým pánem srank a všichni jsou s tím více méně smířeni. Kdo má 4ku je považován za průměr. 5ka je lepší průměr. Odkaz z 6tky už jde do vyšších stovek a dosahuje i na tisícovku. Zvyšuje se poptávka. Inzeráty „Potřebuji zvýšit srank na 6“ jsou novou výzvou pro linkbuildery.

Je čas přizpůsobit se…

Nové ranky

ČR má nejhorší za sebou, ale co zahraničí. Ožívají zapomenuté katastrofické scénáře. Kdo bude mít kontrolu nad novým rankem bude určovat i trendy linkbuildingu. Takže Seomoz (nově jen MOZ) vytahuje svůj Mozrank. MajesticSEO zase přichází s Trustflow/Trustrank. Objevují se samozřejmě i další, ale přeci jen k prosazení nových trendů je potřeba mediální převaha. Kdo kontroluje média ten i trendy :)

Závěr

Pokud by k tomuto došlo, tak Google naprosto ztratí vliv nad linkbuildingem. Zůstane mu jen Panda, to je oproti situaci před pár lety samozřejmě pokrok, ale to stačit nebude. Google svůj rank potřebuje. Je to jeho pojistka proti zlobivým linkbuilderům.

 

Share Button
(0)(0)

Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

12 komentářů.

 • No GPR se určitě nezruší s tím souhlasím, s aktualizací Google podle mě čeká zase na nějaký významný datum nebo chystá nějakou kulišárnu (pozastavila přepočet) a třeba k GPR přibude PandaRank - čím vyšší tím víc je stránka v **** :-)

  (0)
 • Od posledního přepočtu jsem v DWT zpozoroval dvakrát přepočet odkazů, tak jsem si myslel že už to bude a zase nic. No je to už přes půl roku, ale i tak si myslím, že bude brzo aktualizován a zůstane tak jako doposud. Je zajímavé sledovat ty diskuse v zahraničí a pohled na PRank. Jedni ho obhajují, že je pro ně tak jako tak známkou důvěryhodnosti webu a druzí ho nenávidí kvůli možnému ovlivnění. No jsem na to zvědav, jak to dopadne. No a pamětníci si jistě budou pamatovat rok 2010 kdy byla situace podobná, jeden přepočet v prosinci 2009, pak březen 2010 a pak až leden 2011. No a debata byla samozřejmě obdobná :-)

  (0)
 • KUPčlánek by zrušením GPR nepanikařil. Je to přidaná metrika, kterou pořád ještě někdo sleduje, ale není pro náš systém jako takový (narozdíl od jiných, které na tom přijímají weby nebo počítají maximální ceny) důležitý.

  Možná by to zmátlo inzerenty, kteří ho vyhledávají, ale bylo by v katalogu webů zase alespoň o 1 sloupec méně a více místa na jiné věci :-)

  (0)
 • Google ma miliony algoritmu jak proti tomu bojovat ... a kdyz nebude GPR verejne mezi lidma, tak co ? Tak se zacne delat nejakej tezkej linkbuilding jen proto ze nemuze klesnout nejaky pomyslny GPR ? A co kdyz proste klesnou pozice ? K cemu pak takovy linkbuilding je ? Honeni se za odkazama s nejakym PR muze nahradit opravdu kdokoliv sestavenim vlastniho PR .. ale pokud clovek hleda odkazy kvuli pozicim ve vyhledavacich, musi pochopit ze mu nejaky PR z jinych zdroju budou uplne k nicemu, protoze ty nikdy nemuzou ovlivnit vysledky vyhledavani.

  (0)
 • Přesně tak google by si tím nijak nepomohl spíš naopak možná schválně vyčkává a čeká jak na to budou linkbuildiengri reagovat v podstatě je teď gpr nic neříkající číslo (pro někoho už několik let)

  (0)

Komentáře jsou vypnuté.