Google Hummingbird mě nepotěšíl

neutral-poker-face-2Google si ke svým patnáctým narozeninám nadělil spuštění vylepšení s názvem Hummingbird (Kolibřík). Ten krom vylepšení vyhledávacího algoritmu na longtaily, příslibu že kvalitnější obsah se posune dopředu, také přináší změnu v podobě odpovídání na otázky. U nás převážně využívá takzvané webové definice napojené na wikipedii.

Když se například zeptáte co je linkbuilding, dostanete odpověď. Zkusil jsem si projít pár výsledků a ze začátku mě zaujala, při dotazech “co je …” preference starších a zřejmě “časem prověřených” stránek. Ovšem jak jsem zkoušel kolibříka nachytat, tak se ukázalo, že se ve výsledku běžně zobrazují i nové výsledky. Zatím se z toho žádný závěr vyvodit nedá.

Dále jsem se dočetl, že budeme od teď vidět daleko více personalizované výsledky. Přiznám se, že by mi to ani nevadilo. Zvláště u zpráv a nových blogpostů by mě potěšilo přeházené Google news podle toho, co četli lidé, které mám na Google plus v kruzích. Zatím ale jediné, čeho jsem si všiml je velké posílení výsledků podle lokality. Například když jsem zadal ČEZ na prvním místě jsou stránky ČEZu, ale na druhé už mám ČEZ Cyklo Team Tábor. Přitom pravidelně sleduji ČEZ v kontextu akciového trhu. O cyklistiku se vůbec nezajímám a nepamatuju se, že by jsem někdy hledal k ní jakýkoliv článek.

Google Hummingbird by se měl údajně dotknout až 90% všech výsledků v SERP, takže se mu nikdo nevyhneme. Pokud ale nejste SERPofilové, tak jediné co uvidíte je stejně pokles anebo nárůst (not provided). Takže to nemá moc cenu řešit.

Proč mě Google Hummingbird nepotěšil

Zrovna testuju jednu formu authority website, kde jsou jednotlivé články postaveny na otázkách. Právě od Google jsem si sliboval slušnou část návštěvnosti. Nechtělo se mi totiž investovat moc času do linkbuildingu a u Google se dá s delšími texty dobře obstát. Teď když se mi do toho nacpal kolibřík, mám trochu strach.

Zkusil jsem proto vložit nadpisy článků do Google. Samotný kolibřík se moc nechytal. Přiznám se, že nevím co jsem čekal. Když cílíte na slovní spojení, která jsou i na wikipedii označená jako pahýl anebo je jim v rámci jiného hesla věnovaný odstavec, tak by byl zázrak, pokud by znal odpověď.

Letmě jsem si projel pozice a moje otázková authority website tam nikde nebyla. Prostě na otázky vypadla. Na druhou stranu si polepšila na slovní spojení bez otazníku. Mám v tom teď trochu zmatek, takže si budu muset počkat na aktualizaci GWT.

Jedna teorie

Někde jsem četl, že když je long tail natolik výjimečný, že by příprava odpovědi zabrala Google moc času na vygenerování, tak vyhodí výsledky na podobný dotaz, který už připravený má. Autoritativní weby, tak shrábly ti “nejdelší” drobky. Třeba právě Google Hummingbird je toho řešením. Hmm škoda, že se to nedozvíme kvůli nové politice ochrany soukromý. Strašně rád by jsem porovnal množství klíčových slov na které chodili návštěvníci dřív a teď.

Co by jste ještě měli vědět o Google Hummingbird

Google jej potřebuje, aby udržel krok s dobou u mobilních zařízení. Jednak je to vyhledávání hlasem a také navazující dotazy (takzvané Conversation search). Na něco se zeptáte. Dostanete odpověď a následně položte doplňující otázku bez toho, aby jste museli zmínit o co se jedná. Je toho víc. Hezky to shrnul Pavel Ungr v článku K 15. výročí Google oznámil update Hummingbird – kontext, lokace, konverzace a srovnávání. Podle mě jde jen o posílení postavení na trhu s vyhledáváním u mobilních zařízení. Rozhodně nám nechce krást příjmy. V podstatě přehledy zabírají místo reklamě.

Závěr

Na nějaké závěry je ještě brzo. Je potřeba počkat na aktualizaci GWT, kde jsou vidět pozice. Něco málo se bude dát vypozorovat i z návštěvnosti. Do té doby by jsem moc nepanikařil, tedy pokud nemáte encyklopedický web :)

Diskuze jako vždy vítána.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

8 komentářů u „Google Hummingbird mě nepotěšíl“

  1. Jsem zvědavý, jestli mě tohle nějak zasáhne. Dělám/chystám teď pár rozsáhlejších přirozenějších webů, tak mě zajímá, co to bude v Google SERP dělat. Jde právě o typ poraden/diskuzí jde se otázky často řeší.

  2. No první problém vidím v tom, že personalizované vyhledávání je ve výslovném rozporu s ochranou osobních údajů. Google se zcela zjevně snaží shrábnout co se dá a postupně přímo i nepřímo nutí uživatele užívat Google monopolu.

    Druhý problém je to, že personalizované vyhledávání je super pro obvyklé dotazy BFU, ale pro rozsáhlejší vyhledávání je naopak naprosto nefunkční. Hledám slovensky něco o slovenské lokalitě. Google automaticky nahradí slovenský termín češtinou a hledá nejdřív lokálně, takže vysype hromadu nerelevantních výsledků. Při častém používání mi pak začíná do výsledků čím dál víc cpát navštěvované weby a cyklicky opakuje stále tytéž výsledky. Často také podsouvá lokální a nerelevantní výsledky, které s hledaným termínem souvisí jen okrajově. Problém je, že toto stupidní chování nejde vypnout.

  3. mne sa to osobne veľmi nepozdáva, ale to ovládanie hlasom sa mi začína páčiť ak to bude fungovať na 100%

  4. Ty dvě předchozí google zvířata jsem bral jako jedno, nic se nezměnilo. Teď jsem zvědavý, jak to bude s kolibříkem. Pokud se ale podíváme na top seo agentury (máte-li tu možnost), v PR článcích se nezaměřují na konkrétní klíčová slova, ale dělají odkazy často z celých vět, kde se skloňované slovo nalézá. Je to obrat o 180 stupňů například oproti minulému roku.

  5. ambiente: Bohužel není. Zkus si TOR třeba s americkou IP a ejhle, výsledky budou ale ÚPLNĚ jiné. Dlouho jsem řešil proč cizinci nelezou na můj vícejazyčný web – ejhle, chybička, byl na CZ doméně. A pan Google se rozhodl, že cizince samozřejmě CZ doména nezajímá. Zkuste hledat něco anglicky a schválně kolik anglicky psaných webů na německých, francouzských nebo dalších národních doménách vypadne?

  6. To personalizovane vyhledavani je takove naprd, nejde objektive rict, zda seo funguje nebo je to jenom personalizovane, takze se to hur vyhodnocuje.

Komentáře nejsou povoleny.