50. obchod na akciovém trhu

V pátek jsem neodolal a přikoupil do mého dividendového portfólia REIT Office Properties Income Trust, který jsem měl už delší dobu v hledáčku. Když jsem si jej přidal do seznamu, tak jsem zjistil, že to je můj 50. obchod na akciovém trhu.

Od konce roku 2012, kdy jsem začal s nákupem akcií to trvalo 7 let, 8 měsíců a 1 den. Popravdě čekal jsem, že to bude dříve :/

Teď když o tom zpětně přemýšlím, tak můj problém byl, že jsem prostě zůstal jen na českém akciovém trhu. Dobrých příležitostí k nákupu se tam objeví pár za rok, ovšem pokud jede na long a cílíte na dividendové tituly, tak buď dobrou příležitost přehlédnete anebo prostě není co kupovat. Chcete nějak diverzifikovat a pokud se nějaký titul pohybuje kolem velmi lákavé 6 % hranice, tak už jej máte v portfóliu dostatek. To vede k útlumu. Přestáváte se zajímat o trh, tedy aktivně hledat informace a další investiční příležitosti. Já jsem třeba trh nesledoval v kuse i několik měsíců.

Poslední roky jsem spíše tupě čekal na příchod krize a zkoušel jiné alternativy, například fondy. Ovšem celkový investovaný čas do kapitálových investic byl zanedbatelný.

Vše se změnilo když přišel koronavirus a zasáhl trhy, které znejistily. Rychle jsem začal hledat příležitosti k nákupu a přikupoval hlavně padající KB a O2 (viz. Jak jsem si začal tvořit dividendové portfólio XI.). Jenomže za chvilku bylo víceméně vykoupeno. Portfólio jsem doplnil a už se mi nechtělo přikupovat další bankovní tituly. A pak mě napadlo kouknout do USA…

Zjistil jsem, že se i tam dají najít hezké kousky, které po 15 % srážkové dani stále jsou schopné dát přes 6 % dividend. Samozřejmě to vyžadovalo něco si o trhu USA nastudovat a tak jsem to toho zase spadl až po uši :)

Dál to znáte. Píšu o tom průběžně a počítám že začátkem září přijde velké pokračování, kde bude souhrn hlavně toho co jsem koupil na NYSE. Teď kdybych to měl odhadnout tak každý den věnuji tak hodinku až dvě pročítáním doporučených zpráv na Yahoo! Finance k mému portfóliu, procházením komentářů na Twitter a Quora a občas kouknu na nějaké YouTube video. Přeci jen ten americký trh je úplně jiný a chce to pochopit jak to celé vlastně funguje, kdo jim hýbe atd.

Až do roku 2019 to byla víceméně zábava. Z akcií mi přišlo za celý rok 14.792,71 CZK a většinu jsem si byl vybrat na pobočkách v prosinci. Vždy jsem si říkal, že to je na vánoční dárky. Jenomže  teď už to vychází trochu někde jinde a začal jsem přemýšlet kolik by to chtělo měsíčně investovat, aby byl člověk třeba za 12 let za vodou. Však to znáte, tabulky v MS Excel/OO Calc kde si zkoušíte efekt nabalující se sněhové koule.

No není to žádná sranda, aby to dávalo nějaký smysl, ale na druhou stranu ani to není nereálné ;)


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

2 komentáře u „50. obchod na akciovém trhu“

 1. Gratulace! Už tě dlouho sleduju (původně kvůli marketingu) a velmi cením, jak všechno bez okolků dokážeš popsat.

  Mě vždycky překvapí, kolik je potřeba peněz, aby člověk zvládl žít jen z úroků (nebo dividend). To už fakt musíš mít balík – nad 10 mega.

  Odpovědět
  • Zdravím, já to mám pro zábavu, takže tam mám i něco rizikovějšího. Čistá dividenda mi vychází 7,61 %. S tím by mi na pohodlný život stačilo mít proinvestováno polovinu (5M). Pokud připočteš efekt nabalující se sněhové koule, tak se to dá za 10 – 20 let zvládnout :)
   Zajímavější jsou příběhy lidí, kteří ale výslovně spekulují. Třeba nakoupili Teslu když byla teď dole a čekali na 2K USD. Část pak dali do dalších růstových titulů a část do dividend. S touto strategii se dá dosáhnout na těch 10M o dost rychleji.

   Odpovědět

Napsat komentář