Jak se Google dívá na obsah, který se objeví až po kliknutí?

Dlouhé roky lidem vrtá hlavou jak Goolge posuzuje obsah na stránce, který není ihned po načtení vidět. Chová se k němu stejně? Dává mu menší váhu? Může text s rozkliknutelnou nápovědou být mylně vyhodnocen jako black hat SEO praktika Cloaking? V dnešní době blokových editorů a stránek optimalizovaných pro mobilní telefony je přitom obsah, který se objeví až po nějaké akci naprosto běžnou záležitostí.

Oficiálně nikde přímo Google nepsal, že text který se objeví po nějaké akci je považován za méněcenný, přesto tomuto tvrzení řad lidí dlouhodobě věří. Ostatně většina zkušeností nás vede k tomu, že Google považuje za důležité, to co je nejvíce na stránce vidět, takže naopak to co není, by stejnou metrikou mohlo být méně důležité.

V roce 2013 dostal Matt Cutts (Šéf webspam týmu Google) dotaz “Jak Google hodnotí skrytý obsah, který se objeví po kliknutí na tlačítko – ukázat více?” Podle jeho odpovědi bychom se neměli tím nějak zvlášť stresovat. V té době se to běžně používalo, návštěvníci to znali z jiných webů, nikdo se tím nesnažil nikoho zmanipulovat. Ajax byl v módě a používal se, aby weby byly přehlednější. Matt uvedl, že to takto používá i Wikipedie pro mobilní telefony. Samozřejmě pokud jste však používali piditlačítko, které otevřelo šest stránek textu, určeného vyhledávačům jako keyword stuffing, tak to už bylo považováno za skrývání obsahu. Google to tedy nevadilo, pokud jste se nesnažili takto něco skrývat anebo ovlivnit hodnocení.

Toto video jsme si tedy mohli vyložit jako – vše je ok, pokud to používáte tak jak je to běžné a jakmile zjistíme pochybení tak se můžete těšit na penalizaci.

Jenomže tato odpověď byla spíše o použité technologii. Člověku stejně nedalo spát jak se Google asi bude (ne)líbit když na stránce jsou třeba reference, mezi kterými scrollujete “do stran”. Bude mít ta první recenze, která je vidět hned po načtení větší váhu, než ty další, kam se uživatel musí doklikat?

Tuto otázku zodpověděl v roce 2016 částečně Gary Illyes přes Twitter.

“Na počítačích obsah stránek v elementech jako akordeon je znehodnocen anebo neindexován. Děje se to samé i na mobilech?”

“Nikoliv, v mobile-first světě skrytý obsah z důvodu uživatelské přívětivosti by měl mít plnou váhu.”

Podle této odpovědi, to vypadá, že skutečně nějaké menší znevýhodnění v Google pro schovaný obsah skutečně bylo. To však skončilo s mobile-first indexem, který teď už vládne.

A teď tu máme rok 2020 a na otázku ohledně skrytého textu odpověděl John Mueller (Webmaster Trends Analyst z Google).

Otázka: “Ve světě mobile first indexu, bude skrytý text, skytý obsah v záložkách a akordeonech stále znehodnocováván, například protiže je nižší šance, že jej uživatel uvidí?”

Odpověď: “Ne, specificky když dojde na obsah na mobilních stránkách, tak bereme v potaz cokoliv co je v HTML. Takže pokud tam je něco co by mohlo být viditelné pro uživatele, tak to tam vložíme. Takže je to kompletně běžně.”

Tato odpověď je v souladu s předchozím tvrzením, že nejdůležitější je to co je přímo na stránce v HTML. Googlebot totiž nespouští javascript, takže neklikne na záložku anebo neposune akordeonem. Jestliže je obsah těchto elementů v HTML tak o něm ví, ale pokud se přes Ajax stahuje ze serveru, tak máte smůlu. K tomuto tématu doporučuji článek Umí Googlebot scrollovat?

Závěr

Takže jaká je vlastně odpověď? Jak to u Google bývá, tak opět velice matoucí :) Ale držel bych se základní myšlenky = pokud to uživatel potřebuje, tak to Google pro uživatele na stránce najde. Ostatně o tom svědčí i různé paywally, ochrany proti adblock, nutnost sdílet anebo přihlásit se k odběru, které blokují přímý přístup k obsahu. Nezdá se že by je Google nějak extrémně znevýhodňoval.

Na druhou strnu, pokud chcete dát obsah na který se chcete dobře umístit někam na stránku, mělo by to být dostatečně viditelně, a to teď myslím doslova :)

 


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Napsat komentář