Co je nejlepší pro Google v případě dlouhodobého výpadku webu

Těsně po půlnoci vypukl požár v jednom z datacenter OVH SBG2 ve Strasbourgu. Požár rychle rostl až prakticky zničil SBG2. Ve vedlejším SBG1 poškodila 4 sály z 12, třetí SBG3 požárníci ochránili, čtvrté SBG4 nebylo zasaženo. Nicméně musely být vypnuté. Podle vyjádření společnosti SGB1 a SGB4 nepojedou do pondělí 15. března a SBG3 do pátku 19. března. SBG2 je v podstatě zničeno. Prozatím se neví co požár způsobilo. Naštěstí nebyl nikdo zraněn.

OVH má celkem 27 datacenter z toho 15 v Evropě. OVH nepatří mezi největší poskytovatele cloudu, ale jejich OVHcloud je jeden z nejoblíbenějších. Mnoho velkých webů postihl rozsáhlý výpadek. Síť TOR ztratila 48 nodů a průchodnost se snížila o 659 MBps.

Šéf OVH Octave Klaba na Twitter oznámil v 3:42, že došlo k požáru a zákazníci mají aktivovat svůj Disaster Recovery Plan. Tedy v podstatě vše si obnovit od nuly, ze svých záloh.

K tomuto se vyjádřil i John Mueller z Google, kde radil jak co nejlépe řešit takovouto situaci z pohledu Google.

Jak postupovat při velkém výpadku s nejmenším dopadem na SEO

Doporučený postup vám získá až 2 dny bez penalizace. Předpokládá se přitom, že web je offline (jde do timeout).

Připravte si na jiném serveru stránku s informací o výpadku a nastavte si u ní chybu 503. Chybu 503 stačí vracet v hlavičce prohlížeči, obsah může být běžná HTML stránka, kam dáte všechny potřebné informace pro vaše uživatele. Doporučuji se vyhnout CMS není li to nutné. Prostě statická HTML stránka co odbaví hodně provozu. Pozor ale na přesměrování, ať tam někde nejsou 30X.

Nasměřujte na tuto stránku DNS a upravte záznamy u domény. Osobně bych ještě doporučil snížit TTL na 5 minut. Jakmile vše opravíte, potřebujte vše vrátit co nejdříve do původního stavu.

Googlebot přijde na web a na stránkách kde je běžně web najde 503. Dále nebude pokračovat. Zaznamená chybu, ale výsledky ve vyhledávání ponechá. Chyby 50X se běžně vyskytují například při přetížení webu anebo nepodařené údržbě.

Po 1 – 2 dnech (neupřesnil) začne Google postupně z výsledků váš web odstraňovat. Chce to tedy vše stihnout do 1 nejpozději 2 dnů. Což se s dobrým Disaster Recovery Plan stihnout dá. Když to stihnete, tak jste udělali maximum co šlo a snad to bude bez újmy.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup