Testování automatické reklamy AdSense 1

Testování automatické reklamy AdSense 1

Když jsem poprvé psal v únoru o automatických reklamách Google AdSense, tak jsem byl celkem skeptický. Nevěřil jsem tomu, že by dokázal Google do jakéhokoliv designu stránek umístit reklam vhodně tak, aby jej nerozbil. Proto jsem se odvážil je dát jen na jeden menší web. Po nějaké době jsem si to ale nechal rozležet v hlavně a zkusil to hodit na jeden větší web s dostatečnou návštěvností, aby se dali posoudit výsledky.

Kde se automatická reklama AdSense testovala

Jedná se o můj fan web k online hře Pokémon GO. Když vyšla všude se o ní psalo, ale nikde relevantní informace. Dokonce ani firma co hru vytvořila nedokázala sestavit jednoduchý návod v angličtině. Díky tomuto webu jsem zjistil jaké je to vyzvat velké zaběhnuté online magazíny, které píši o tématu nic neříkající balast, kopírují si jej navzájem anebo šíří nepravdy. Vlastně jsem si toho vyzkoušel a hlavně naučil se opravdu hodně. Hmm když nad tím přemýšlím, tak se s vámi o konkrétní zkušenosti a hlavně faily budu muset podělit alespoň se zasmějete :)

Ale zpět k webu. Po roce testování, zkoušení, inspirací atd. jsem přešel na koncept NNND – Nástěnka Novinky Návody Diskuze (rozebereme příště). Zkráceně jeden nezkrácený post na WP je nahoře a ten edituji jako rozcestník. V něm jsou novinky a návody. Mimo něj poskytuje web diskuzní fórum. Ovšem diskuze se soustřeďuje pod články formou komentářů.

Většina postů jsou obsahově poměrně bohaté (500+ slov), občas se hecnu a udělám delší (1000+ slov).

Jak jsem zjistil, tohle je pro automatickou reklamu AdSense základ. Potřebujete obsahově bohaté stránky, jinak se reklama nebude zobrazovat anebo jí bude minimum.

Nasazujeme automatické reklamy a první testy

Tento web je opravdu dělaný pro zábavu. Reklamní plochy na něm jsou neprodejné a jakékoliv pokusy o monetizaci selhaly. Převážná část hráčů, včetně těch hardcore, si herní měnu nekupuje. Mezi top hráče můžete bez problému patřit aniž byste cokoliv utratili. Proto jsem se i masivnější reklamě vyhýbal, abych čtenáře zbytečně neodradil. Nechal jsem tam jen dvě plochy v článku. Později jsem se však přeci jen odhodlal nasadit automatickou reklamu.

Tohle je výpis z AdSense a ukazuje počet impresí od začátku roku 2017. V únoru a březnu 2017 jsem zkusil nasadit affiliate pojištení.cz. Pokémon GO je hodně o cestování, a tak reklamu na pojištění mi přišel jako dobrý nápad. Počet prokliků byl o něco lepší než v AdSense ale bez konverzí. Možná jsem měl zkusit vlastní reklamní plochy a počkat na sezónu :)

A ještě výpis impresí podle Google Analytics. Graf kopíruje vydávání nových aktualizací ke hře a jak jsem byl schopen je obsahově pokrýt, což není nic jednoduchého když něco děláte jen tak pro zábavu. Také se v něm projevil postupný přechod na model NNND, který razantně zvedl počet impresí – jen je s ním ale více práce, protože vše se musí udržovat aktuální, ideálně 1x za den musí přibýt nějaká novinka.

Jak vidíte koncem března jsem nasadil automatické reklamy AdSense a počet impresí rázem raketově vzrostl. Ovšem květen i přes růst počtu impresí webových stránek znamenal pokles impresí reklam. Prozatím jsem nepřišel na to v čem by mohl být problém. Jednou z variant je klesající zájem inzerentů, anebo prostě jen Google ladí svou službu.

Jak se na stránku umísťují automatické reklamy

U nových článků chvilku trvá než se reklamy začnou zobrazovat. Plochy si však AdSense zabere poměrně brzy, jen jsou prázdné. Nejdříve si zabral AdSense reklamní plochy, které jsou přímo v textu a hodil do nich formát In-article. Tento formát už jsem dříve testoval a do článků je naprosto super. Na rozdíl od velkých obdélníků a čtverců, které mají největší účinnost, lépe zapadne – vypadá jako náhled komerčních článků. Postupem času si pak začne automatická reklama zabírat i postranní panely a dávat do nich klasickou reklamu.

Nasazení automatické reklamy tak není hned, což je trochu problém, když rychle vydáváte článek k aktuální události.

Maximální celkový počet reklam, co jsem na stránce viděl bylo 8. Většinou se jich však objevuje 7, přitom vždy musí být dostatek textového obsahu. Zde vidíte klasickou stránku:

Základem jsou In-article reklamy doplněné dvěma reklamníma banerama v postranní liště. Jeden reklamní banner je pak umístěn nad komentáři. Tohle je standardní rozložení s kterým se setkávám u většiny stránek.

Co je zajímavé, že funguje pouze pokud je v článku dostatek souvislého textu mezi jednotlivými nadpisy. Jakmile jsou části textu kratší anebo se do nich začne míchat něco nestandardního (tabulky), tak je reklama odsunuta do bezpečnějších částí webové stránky. Trochu mi to přijde, že se algoritmus bojí aby stránku nerozbil.

Zde vidíte příklad stránky s příliš malým objemem textem mezi jednotlivými nadpisy:

Reklama je vytlačena mezi komentáře a do postranní lišty přibyl další reklamní banner.

Takže pokud budete chtít nasadit automatické reklamy, tak připravte že potřebujte dostatečný objem souvislého textu.

Jak si automatická reklama vede

Osobně jsem očekával, že automatická reklama přinese mimo většího množství impresí také větší RPM, tedy zisk na 1K zobrazení. Aby se mi web vyplatilo dělat, tedy například přibrat někoho externě potřeboval jsem 4x – 6x větší RPM než web měl. Jenomže jak se ukázalo navýšit počet reklam 4x neznamená to samé i s obratem.

Počet prokliků přitom nějak výrazně nenarostl. Stále tvořila největší část reklama uvnitř článku. Přibyly ale prokliky mimo články. Jakmile nasadíte autoamtickou reklamu, tak se začne zobrazovat naprosto všude kde je kód. V mém případě to bylo i diskuzní fórum, kam překvapivě dobře zapadla.

Ale nejvíce vás stejně asi zajímá, jestli automatická reklama více vydělává :) Takže tady jsou výsledky:

Překvapivě vzato to vypadá zhruba stejně ačkoliv se počet reklam na stránce zvýšil 3x až 4x. Ve skutečnosti to však vychází o něco málo lépe, protože návštěvníci reagují i na reklamu mimo samotné články. CPC zůstalo zhruba stejné.

Závěr

Pokud jste někdy dělali MFA a strávili nad jejich optimalizací spoustu času, tak si dokážete reklamu určitě rozhodit lépe sami. Osobně si myslím, že pokud bych umístil 6 reklamních jednotek sám, tak bych dosáhl lepšího efektu. Například velmi silná je pozice pro velký čtverec hned pod nadpisem. Tuto plochu automatické reklamy nevyužívají. Také jsem nezahlédl nějaký velký banner v horní části stránky.

Na druhou stranu je to o ušetřeném času. Hodíte na stránku jeden kód a o víc se nestaráte. Nemusíte řešit jak se vypořádáte s krátkými články anebo specializovanými stránkami. Automatické reklamy AdSense si najdou svou vlastní cestu.

Celý projekt je zatím na začátku a tak efektivitu je třeba brát s rezervou. Za rok to také může být úplně jinde.

Nezapomínejte také, že se jedná o formu jak propagovat nové druhy reklamních formátů, které si lidi nechtějí moc na stránky dávat, zvláště pro mobilní telefony – například Ukotvené reklamy a Vinětové reklamy. Trochu podezírám Google že je takto chce nenápadně více protlačit po uživatele s mobilním telefonem. Já jsem zkoušel právě na Pokéstop.cz ukotvené reklamy a byla to velká slabota.

V každém případě pokud automatické reklamy AdSense používáte tak se určitě podělte o své zkušenosti. Věřím že to bude zajímat více lidí :)


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

2 komentáře u „Testování automatické reklamy AdSense 1“

  1. Podle grafu jsem automatické reklamy nastavil na začátku března. Proklik zůstal prakticky stejný. Navíc se celé automatické reklamy špatně posuzují, protože sezónost reklamních jednotek a atraktivita bannerů kolísá. Ani meziročně to nejde srovnávat, každý rok je unikát. U mě mají automatické reklamy vliv v rámci měřitelných odchylek až na počet zobrazení, ten vzrostl. :)

  2. Nejvíce se mi osvědčilo si udělat vlastní rozměr reklamy. Typicky 728x300px. Není to sice běžný rozměr, ale AdSense do něj vmáčkne kde co. Navíc je to hodně široký banner přes celou šířku článku. RPM mi vychází skoro dvojnásobné oproti klasickému 728x90px, když ho umístím hned na začátek článku.

    In-article reklamy mi také obecně fungují lépe něž klasické druhy textových/bannerových reklam.

    Z automatických reklam používám pouze mobilní ukotvené reklamy. Ty nefungují zatím nijak zázračně.

Komentáře nejsou povoleny.