Mobilní index Google bude zřejmě až začátkem roku 2018

V říjnu 2016 jsem napsal článek Google rozdělí index na mobilní a desktopový. Dozvěděli jste se v něm, že Google pokládá vyhledávání na mobilních zařízeních za natolik odlišné, že se mu vyplatí pro pro chytré telefony udělat samostatný index. Krom odlišných výsledků oproti desktopu měl druhý index být také aktuálnější.

V březnu 2017 se však objevily komplikace a ostré nasazení nového indexu se odložilo. Navíc Google chtěl udělat ne jen další index, ale spíše něco nového. Například vyvíjel nové měření rychlosti načítání stránek.

Na konferenci MX Advanced řekl Gary Illyes, že jsou ještě mnoho kvartálů od spuštění mobilního indexu. Původně počítali s koncem roku 2017, ovšem teď se jeví jako reálný spíše rok 2018.

Prozradil že se má jednat o opravdu velkou změnu. Chtějí jej však první mobilní index nasadit tak, aby se to dotklo co možná nejméně webů, které nejsou optimalizovány pro mobilní zařízení, což je velká výzva, kterou musí ještě vyřešit. Samozřejmě v budoucnu by se v indexu měly objevit jen weby, které jsou pro mobily upravené, ovšem to je běh na dlouhou trať. Než se tak stane potrvá to třeba pět let. Prozatím to tedy bude takový mix, kde budou mít responzivní weby výhodu.

Weby postavené výhradně pro mobilní telefony se také obtížněji vyhodnocují, protože na nich prozatím chybí obsah, nemají dostatek odkazů a často technické nedostatky jako chybějící rel=canonical, rel-annotations a tak dále.

Ohledně webů současnosti, pokud používáte technologii responzivního designu měli byste být v pohodě. Takovéto weby jsou určené jak pro desktop tak i mobil.

Závěr

Odložení mobilního indexu se dá chápat. Přeci jen nemá to být jen další index, ale v podstatě nové vyhledávání. Předpokládám že se nebude jen jinak pracovat s výsledky, ale také s faktory hodnocení stránek a zřejmě další přibudou. Tohle odladit pro celý svět je prostě velká výzva.

Zajímavý je nedostatek webů pro mobilní telefony. Člověk by řekl, že dnes už se všechen design dělá s ohledem na mobily. Možná to ale bude spíše tím, že jsem zvyklí dělat s WordPress, kde se responzivní design považuje za základ.

edit 15.06.2017 – zapomněl jsem zdroj


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup