Google rozdělí index na mobilní a desktopový

V současné době pracuje Google s jedním indexem, kde jsou zpracované a připravené data pro výsledky vyhledávání. Z nich pak vybírá podle dalších různých individuálních parametrů co uživateli zobrazí. Například jeho aktuální poloha, používané zařízení či dalších vhodných osobních preferencí. Chování uživatelů na mobilních telefonech a jejich počet už je však tak velký, že se mu vyplatí pro ně vytvořit index vlastní. Čeká nás tedy rozdělení indexů.

Zajímavé na tom hlavně bude, že mobilní index má být aktuálnější než ten desktopový. Zřejmě bude více zaměřený na zprávy a aktuální dění. Ostatně Google má z nashromážděných dat určitě dostatečný přehled co lidí na mobilu vlastně hledají. Berme v úvahu, že většina uživatelů operačního systému Android je v podstatě nonstop přihlášená k službám Google, takže sběr dat je o dost přesnější a masivnější. Desktopová verze Google je na získaná data o dost chudší.

To jsou však jen mé spekulace, pravdou je že v následujících měsících to Google nasadí a můžeme se těšit na spoustu experimentování a testování s onpage. Například úpravu data publikování článku, aktualizaci obsahu, přidávání odkazů z nových článků na starší atd. Jo a co teprve offpage. Zajímavé zprávy mají totiž na sociálních sítích daleko více interakcí. Už se těším :)

Ok ale zpět na zem. Co to znamená pro tvůrce obsahu. Já jako bloger na WordPress s tím moc dělat nemusím. Mám responzivní šablonu, která po pár mých zásazích trochu kulhá, ale Google jí hodnotí dobře. Jediné, co bych měl zvážit je AMP, protože na ně Google fakt tlačí. Nechci se do toho ale moc pouštět, protože si pamatují zklamání z napojováním vlastních textů na Google Plus profil. Teď si ani nevzpomenu jak se to jmenovalo. Ale autor měl být důležitější než stránka. Prostě to zmizelo a spousta lidí do toho investovala celkem dost času. Na druhou stranu výhoda WordPress je, že cokoliv existuje ve formě pluginu a když už to nechcete tak plugin vypnete a smažete :)

Vraťme se ale k novinkám. Přemýšlel jsem jaký dopad to bude mít třeba na eshopy. Vezmeme li v úvahu, že přednost mají aktuální texty a odladěné stránky, tak se nabízí možnost speciálních akčních stránek, které k tomuto budou uzpůsobené. Tedy každá na vlastní unikátní URL, nějaký hezký letákový formát, snippety atd. Když k ní získáme i nějaké interakce na sociálních sítích mohlo by to fungovat.

Když už tu máte téma mobilních telefonů. Někde jsem se setkal s názorem, že jakékoliv úsporné metody pro HTML stránku mají negativní dopad na internetové prohlížeče mobilních telefonů. Konkrétně třeba lazy load, tedy metoda postupného nahrávání. Mobilní prohlížeče mají své vlastní mechanizmy jak načítat objemnější stránky postupně a různé “vychytávky” jim to stěžují. Doposud jsem to ale nezkoumal.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

One Reply to “Google rozdělí index na mobilní a desktopový”

  1. Dosť zaujímavé .. teoreticky aj odhadujem že niekto kto pracuje so stovkámi tisíc návštev denne tak zaznamená nejaký väčší výkyv ked sa nasadia v google dva rozdielné indexy.

Comments are closed.