Kterým z následujících odkazů se vyhnout

Kterým z následujících odkazů se vyhnout

To si takto jednou procházíte odkazový profil vašeho webu, který se zničehonic pořádně rozrostl. Lidé kteří doménu měli před vámi s ní očividně zkoušeli zajímavé věci. Zajímavé je, že poté co doménu nechali po roce expirovat tak si jí odchytl další a opět pokračoval v experimentech. Takový řetězový efekt :)

Zhruba před měsícem jsem u jedné mé, ne až tak dobře fungující domény, objevil v Search Console 1,8K podezřelých odkazů. Nevím co Google upravil u Search Console ale zobrazuje rozhodně více dat a zpětných odkazů. Takže se nedivte pokud objevíte opravdu divné věci ;)

Jako například …

Low cost blog network

Vezmete doménu a zaparkujete jí. Po pár dnech vám dojde nabídka, že by vám na ní mohli postavit obsah. Na doméně se objeví blog, vyberete téma a frekvence vytváření příspěvků. V databázi je jich už přes milion. Samozřejmě si můžete psát i vlastní texty. Kdo ale na to má čas že? Je to k něčemu dobré? Ne, ale pokud máte návštěvnost, tak proč toho nevyužít. Občas se chytne i Google. Přiznám se že jsem to zkusil s .eu doménami za pár korun ;)

Tento systém vydržel cca 2 roky a provozovatelé tvrdili, že jsou v něm stovky tisíc blogů. Takže takto zůstalo stovky tisíc domén s penalizací. Někteří webmasteři byli nadšeni z webů o tisíce podstránkách neoriginálního napůl generovaného textu. Dávali se tam site wide odkazy na své projekty.

Podobných systémů bude jistě více. Automatizace vede k opuštěným projektům. No a z těch odkazy opravdu nechcete.

Komentářový spam

Prográmky na komentářový spam jsou poměrně levnou záležitostí. Já jsem znal a otestoval třeba XRumer. Nic ale velkého jen pár odkazů pro nižší TIER blog na blog.cz. Tím jak to je levné a může to používat každý, tak na domény s těmito odkazy můžete narazit. Problém je, že tento druh odkazů Google Search Console prostě neukazuje. Nebo spíše neukazoval. Věřím že i když se Google tvářil že je nevidí, tak je nějak (negativně) bral v úvahu. Jasně můžete za pár minut takto zavařit komukoliv, takže tam nějaká (ehm?) pojistka asi musí být.

No ale takovéto domény fakt nechcete.

Seznamy, katalogy, adresáře …

V dávných dobách byla registrace do katalogu dobrým základem pro linkbuilding. Dnes už je to fuj… takže si jednotlivé katalogy vykrádají obsah navzájem a vydělávají nabídkami prémiového zápisu před email anebo po telefonu.

Problém je, když se tohle nahromadí fakt ve velkém. Začne to jakmile dáte Alexa 1M a dostanete se na veřejný seznam milionu nejnavštěvovanějších webů na světě. Při 100K už to začíná být problém. Google tohle likviduje přes Pandu (nekvalitní, automaticky generovaný obsah). Ale ty odkazy tam stále máte. Naštěstí většinou nemají moc velkou životnost.

V každém případě, jsou to další odkazy které nechcete…

PS: samozřejmě existuje výjimka a to Firmy.cz/Odkazy (odkazy.seznam.cz) a Google Firemní zápisy. To jsou ruční zápisy, často ověřené pracovníkem dané společnosti po telefonu (nechcete sklik/adwords?). Oba vyhledávače je hodnotí vysoko.

Hacknuté weby

S tím jak roste popularita CMS (zvláště WordPress), roste i počet jejich napadených (zapomenutá aktualizace, stažené šablony z warez webů, napadený počítač). Na napadených webech, poté co z nich útočník vyrabuje citlivé informace a rozešle spam, se většinou objeví reklama, malware, popřípadě redirekt. Původní majitel nemusí mít zájem napadení odstranit, popřípadě to po pár pokusech vzdá. Mít odkaz vedle reklamy na zakázané medikamenty na stránce s malware je opravdu to poslední co chcete. Přitom jste je mohli získat zcela legitimně.

Cizojazyčné odkazy

Často je zmiňováno, že cizojazyčné odkazy nejsou to pravé ořechové. Jenomže já třeba když píšu články, tak pod nimi dávám odkazy na zdroj. Dříve to bylo ze slušnosti. Teď spíše protože chci zvýšit váhu článku. Opřít svá tvrzení a úvahy o něco většího.

Jak to ale bere ten na koho odkazy směřují? Má z toho radost? No pokud k němu přichází návštěvníci, tak asi dobře. Občas dokonce mi někdo na email napíše anglicky že děkuje za odkaz a pošle doplňující údaje. Jenomže co Google a pravidlo cizojazyčných odkazů?

Google odjakživa pracuje s klíčovými slovy. Jeho algoritmus určitě překračuje jazykovou barieru. Pokud píšu o nejdražších .cz doménách a začnou na mě vést odkazy z diskuzních fór čínských domainerů, kteří zvažují investovat do naší národní domény, tak to rozhodně nebude znamenat, že je něco špatně. Prostě nalinkují tabulky s čísly.

Na druhou stranu, čínských domainerů je mnohokrát více než těch českých. Také bych mohl během jednoho dne získat na článek více odkazů, napříč čínskými diskuzními fóry, než za rok z českých. To samozřejmě může algoritmy zmást.

Obecně v těchto případech rozhoduje autorita, relevantnost a jaké odkazy to vlastně jsou (site wide). Já osobně se přikláním spíše k tomu, že k nim Google přistupuje stejně jako k českým, ale posunul by web/stránku v čínském vyhledávání.

No a z toho důvodu velké množství irelevantních odkazů může vyhodnotit jako spam, ať jsou v jakémkoliv jazyce.

Citlivé kategorie

Proč myslíte že nedáváme odkazy na weby pro dospělé, warez atd.? Přeci jen jsou to často legitimní weby, často s dost dobře hlídaným obsahem. Důvodem je že za určitých okolností by si vyhledávače mohly vytvořit nějaké propojení. Například, spoustu textových inzerátů o hračkách na webech pro dospělé by mohlo vést k mylné domněnce, že prodáváte hračky pro dospělé :)

No to už je spíše extrém. Obecně jde o cílovou skupinu. Vyhledávače se snaží zjistit kdo vlastně je váš průměrný návštěvník a o co má zájem. Hodně odkazů z webu pro extrémisty či milovníky zbraní by mohlo zkreslit pohled na váš eshop.

Ano citlivé kategorie jsou všechno 15+. Myslete na to.

Závěr

To je asi tak všechno z první stránky přehledu nově objevených nevhodných odkazů :)


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup