Jak se mění trendy v blogování

Jak se mění trendy v blogování

Když si přečtete pravidelně opakující článkym jak by se mělo v tomto roce blogovat, tak se většinou opakují jedny a ty samé informace. Vyzdvihuje se důležitost SEO a optimalizaci stránek pro mobilní zařízení. Na druhou stranu občas někdo přinese i pár zajímavých věcí, nad kterými stojí za to se zamyslet.

Delší a kvalitnější články

Před pár lety se začaly objevovat doporučení ať píšeme delší příspěvky. Tento trend se rozjel hlavně kvůli SEO. Google má rád obsáhlejší články plné obrázků, tabulek a citací. Na začátku byla doporučená délka textu 1000 slov. Brzy se to zvedlo na 1500 slov. Minulý rok se v SEO článcích prezentovaly úspěšné výsledky na textech v délce minimálně 2000 slov. Dokonce i na black hat fórech je tato délka doporučována.

Osobně jsem to přikládal spíše kombinaci spoustu klíčových slovních spojení, na které bude posílat prohlížeč návštěvnost, plus pocitu, že takto dlouhý textu musí být odborný a stojí za to jej sdílet. Tedy více zpětných odkazů. Což vlastně vede k lepším pozicím na tu spoustu slovních spojení…

Samozřejmě takto dlouhé články nemohou vznikat každý den. Nad takovými strávíte několik hodin čistě psaním. K tomu potřebujete ještě vytvořit tabulky, fotky, nákresy, ilustrace atd. Navíc od pár set slov dlouhého článku, je nutné si vše pořádně promyslet a odladit. Přes 10 hodin čisté práce se velice snadno dostanete.

Novým trendem by tedy mělo být psát obsáhlejší a kvalitnější články, ale méně často. Na druhou stranu u několika testovacích blogů je znát, že 1 příspěvek za týden je málo.

Co s reklamou?

Mobilní telefony znamenají méně prostoru pro efektivní reklamu. Nezanedbatelný je i podíl AdBlock v prohlížečích. I když cena za kvalitní reklamu roste, není už moc prostoru kam jí efektivně dávat. Googel AdSense přispěchal s novými formáty a další jej budou následovat, ale spíše jsou to pokusy.

Trendem dnes je rozlišit reklamu pro návštěvníky s mobilním telefonem a na počítači. Nové pojízdné formáty banneru na spodní části displeje mobilního telefonu se rychle šíří. Velké plochy mixující reklamu a obsah se objevují zase na počítačích.

Roste také trend platit za reklamu přímo v článcích a to pořádně. Nakupuje se vše, od tradičních odkazů, přes zmínky v citacích až po staré dobré recenze. Hlavně aby si to čtenáři přečetli. Značky o sobě chtějí číst v pozitivním duchu. O kom se nepíše jakoby nebyl.

Mobilní zařízení už se neřeší

Asi nejzajímavější změnou je, že se přestává mluvit o mobilních zařízeních. Místo toho se vše doporučuje dělat pro mobilní telefony. Dříve se dělal web pro počítač, tablet a mobilní telefon. Občas zazněla chytrá televize a dokonce jednu dobu i chytré hodinky. Momentálně se řeší jen počítač a mobilní telefon.

Tablety jsou na ústupu. Vzhledem k tomu, že design je důležitou součástí každého blogu a úprava šablony pro různé zařízení je často výsledkem bolestivého kompromisu, tak se můžete odteď soustředit jen na počítač a mobil. No záleží samozřejmě na statistikách návštěvnosti. Navíc dnes už se běžně setkáte s weby, kde se upřednostňuje mobil nad počítačem.

Závěr

Tyto tři trendy mě zaujali nejvíce. Samozřejmě je toho více, ale to jsou spíše takové ty věci o kterých si čteme každý rok (sbírání emailů, práce s komunitou v komentářích a na sociálních sítích, sledování a vyhodnocování statistik).


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

2 komentáře u „Jak se mění trendy v blogování“

  1. Z těch dlouhých článků jsem docela rozpačitý. Kdybych si měl vybrat zda důležitou informaci pochopit ze sta nebo tisíce slov, volím první možnost. Chápu, že článek s grafy a obrázky o kapacitě 2000 slov působí odborně a vědecky. Ve většině případů se ale stránka jen nafoukne balastem.

  2. Tak je to svým způsobem cílené vytlačování „onemanshow“ z reálné konkurence. Nikdo přeci nepotřebuje, aby si obyčejný člověk napsal 10 článků za den a vydělal na tom. Když se to dobře zalgoritmuje budou moci existovat jen firmy a ty už mají rozpočty na reklamu :)

Komentáře nejsou povoleny.