Seznam Jalapeňo 3.0 – co nás čeká

Jalapeňo je označení pro úpravu vyhledávání Seznam.cz. Jedna se o obdobu algoritmu Google Panda. Hlavním cílem je z výsledků dostat webspam. Současná verze Jalapeňo 3.0 je nasazována postupně od února (21.6.2016) a jak moc ovlivní pozice stránek ve vyhledávání se dozvíme za 2 – 3 týdny.

Něco z historie

Seznam spustil první Jalapeňo v květnu 2015. Měla za cíl zlikvidovat obsahové farmy, weby agregující duplicitní PR články, MFA/MFM (made for money) a doorway stránky. Mělo se jednat o poměrně agresivní balíček úprav, který ovlivní až neuvěřitelných 25 % vyhledávaných frází a 2 % výsledků na prvním místě se změnění. Nevzbudil však nijak velký pozitivní ohlas. Spíše byl pro mnohé zklamáním, ačkoliv Seznam deklaroval že z indexu zmizlo až 77 % webspamu.

Na přelomu ledna a února 2016 jsme se dočkali Jalapeňo 2.0. Cíl byl stejný jako v předchozí verzi. Zlikvidovat webspam zvláště obsahové farmy, agregátory duplicitního obsahu, MFA/MFM a doorway stránky. Přibyly jen weby s “plytkým obsahem”. Oficiálním heslem bylo “posílit autorský obsah”, tedy takový, který vytváří lidi pro lidi.

Jalapeňo 3.0

Současné Jalapeňo 3.0 údajně dokáže rozpoznat až 87 % webspamu díky umělé inteligenci. Hlavní cílem zůstává webspam úplně odstranit a nahradit jej “kvalitním obsahem”. Podle vyjádření tvůrců je horkou letní novinkou zaměřit se na keyword stuffing.

Lépe nyní rozpoznáváme stránky, na kterých se opakují klíčová slova tak, že to výrazně negativně ovlivňuje jejich celkovou kvalitu a použitelnost.

Penalizace stránek s přeoptimalizovanými texty je dalším krokem k posílení významu kvalitních stránek ve výsledcích vyhledávání. Další updaty tímto směrem budou následovat.

Závěr

Osobně jsem si myslel, že keyword stuffing je překonaný a vyhledávače jej už ani neřeší. Ostatně v mém starém článku na Seopedii je to i napsáno. Konkrétně že počet klíčových slov v článku není natolik zajímavý faktor pro hodnocení, že se vyplatí vůbec ovlivňovat. Zřejmě jsem se alespoň u Seznam mýlil.

No uvidíme. Snad to neovlivní odborné články, kde se prostě opakování zkratek a termínů vyhnout nedá.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

6 komentářů u „Seznam Jalapeňo 3.0 – co nás čeká“

 1. Ha Drago zase si mě předběhl, také jsem publikoval aktualitku o Jalapeňo 3.0 http://www.extraseo.cz/seznam-jalapeno-3-0/ pravděpodobně u toho sedíš nonstop :) Ono když to vezmu kolem a kolem tak Seznam v podstatě kopíruje Google v tomto případě Google Penguin. Osobně jsem zvědav jak to zamíchá s výsledky v SERPu. Snad poté Seznam vydá nějakou zprávičku, kolik procent webů to ovlivnilo. A už se těším na Jalapeňo 4.0, které snad přijde co nevidět a zatočí s dalším balastem, ikdyž osobně bych byl radši, kdyby Seznam začal sám od sebe zařazovat do indexu více stránek.

  • To indexování je vážně problém. Nový web jsem do Seznam dostal násilím přes formulář a doteď je tam jen titulka.
   Google stihl zaindexovat ještě hello world post :)

 2. K te indexaci, na seo restartu kluci ze seznamu rikali, ze seznam nakoupil vetsi mnozstvi vykonnych serveru prave kvuli rustu indexu, ktery by mel dle jejich slov podstane narust.

 3. Článek mě upřímně pobavil, hlavně pasáž o tom, že to má pomoci kvalitnímu obsahu co dělají lidi pro lidi. Vzhledem k tomu, že na mé stránce je takového obsahu asi 30.000 normostran a google je z něj rok od roku víc nadšený, stejně tak návštěvníci.

  Zatímco Seznam z podílu několika tisíc návštěv/den po všech těch úpravách od roku 2014 spadl někam na menší stovky.

  Takže jak říkám, upřímně mě to pobavilo.

 4. To je teda pecka. A jak seznam pozná, co se na stránce řeší, když ne podle klíčovky? Nepozná nic. Na některé landing page nám seznam vodí stovky zákazníků denně přes optimalizované články. Pokud nás postihne penalizace, půjdou peníze z copywriterů na adwords. Co to pomůže seznamu? :)

Komentáře nejsou povoleny.