Pár zajímavostí o nTLD

Dnes mě pracovní povinnosti zavedli do Prahy na konferenci Internet a Technologie 2016. Stihl jsem sice jen tři přednášky, ale zrovna ta o nTLD byla celkem zajímavá. Petr Komárek (Subreg) povídal o zajímavostech spojených s novými doménami prvního řádu. Většinu věci jsme už rozebírali v předchozích článcích, ale padlo i pár zákulisních informací ze Subreg.

Petr Komárek povídá o nTLD na konferenci Internet a Technologie 2016.
Petr Komárek povídá o nTLD na konferenci Internet a Technologie 2016.

Petr zastupoval na konferenci Subreg (Gransy s.r.o.), což je společnost, kterou tady všichni dobře známe. Mají v nabídce nějakých 950 domén, které jsou jejich hlavním obchodním artiklem.

Momentálně je na internetu něco kolem 1315 domén prvního řádu a jejich počet roste. Některé si však nebudete moct zaregistrovat, protože patří soukromým společnostem. Dokonce existuje doména .richardli, kterou vlastní Richard Li, předseda Hong Kongské investiční skupiny PCCW. Richard Li je jeden z nejbohatších lidí na světe, jeho majetek je odhadován na 4,7 miliardy USD.

V současné době je registrováno přes 18,3M nTLD, ale toto číslo brzy rychle poroste. Společnost XYZ.COM LLC, která stojí za .xyz, totiž rozjela velmi agresivní reklamní kampaň k oslavě svých druhých narozenin. Cena registrace po dobu oslav znatelně klesla. U Subreg jí nabízí za 2 CZK. Tuto nabídku už údajně jeden zákazník naplno využil a registroval si 10 tisíc domén. Což by mělo katapultovat Subreg z 82. místa na světě v počtu registrací nTLD těstě do TOP 50.

V ČR je nejvíce registrovaných domén .cloud – 2.683 (18,67%). Ovšem spoustu z nich hostingové společnosti moc nestojí. Například Zoner.cloud a zřejmě i Wedos.cloud (ve whois je proxy) vlastní spekulanti. Jako další měl přednášku Wedos se svým olejovým chlazením, tak jsem se na to rovnou zeptal a Wedos.cloud je jejich.

ICANN začíná být také skeptický k dalším novým nTLD. Zamítl 10 žádostí, 9 z toho bylo z Afriky.

Z dalších zajímavých věcí, které na přednášce zazněly a už jsem o nich dříve psal:

Až vyjde záznam (www.nic.cz/konference-it/), tak se koukněte. Ve 25 minutové přednášce jsou shrnuty nejzajímavější informace o nTLD od jejich spuštění.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

4 Replies to “Pár zajímavostí o nTLD”

  1. Je zajímavé že na jednu stranu se hezké domény na premiových koncovkách prodají za super částky, ale na druhou stranu lze často ty samé domény pořidit za pakatel. Na EU je téměř nepřetržitě akce, na *.info taktéž a velmi dobré ceny mají i *.website a *.online. Za chvilku tu bude webu s názvem např. sleva.* několik desítek. To pak bude SEO souboj :-) Jinak si myslím že obrovská nabídka superlevných domén zapříčiní renesanci MFA. Zatímco dnes byl občas i problém vydělat +-170 Kč za rok na náklady, tak nyní kdy je spousty koncovek za dolar tak už to není problém a navíc od dob minulých lze spoustu obsahu mít roboticky a tak to lze rozjet ve velkém. Minimálně v zahraničí už to tak frčí-

    1. kdyz se MFA houfne rozjede na lacinych domenach bude to znamenat jen jedno plosnou penalizaci v serpu CHUDACI co na tech levnydh domenach rozjedou sve normalni projekty jen proto ze jejich domena budemit lacinou koncovku budou mit o par pozic min….

Comments are closed.