Roboti na Zonky aneb jak si ušetřit práci

Uběhlo něco přes dva měsíce od mého posledního reportu ze Zonky. Od té doby jsem zvýšil počet participací na půjčkách z 86 aktivních na 169 a proinvestoval dalších cca 20K CZK. Březen a duben byl opravdu super a nabídl spoustu zajímavých příležitostí k investici. Bylo toho tolik, že jsem přihazoval většinou po minimálních částkách. Koncem dubna se však objevilo zajímavé téma a to roboti, kteří se o vše postarají sami.

Rychlé shrnutí

Když Zonky jako projekt začínal, tak nebylo do čeho investovat a když ano, tak se kolem každé investice rozjela dlouhá diskuze. V tomto roce přišla masivní reklamní kampaň, přibylo žádostí o půjčky a také se rozšířila možnost investic. Jednu chvíli se dokonce hromadily nabídky na tržišti a lidé nestíhali dobíjet peníze. Museli si začít opravdu vybírat. Do systému se tak dostali další investoři, aby stav vyrovnali. Jenomže se stala celkem předvidatelná věc, půjčky s nízkým úrokem velmi rychle přibývali, ale ty s vyšším jen pomalu. Výsledkem je, že půjčka s úročením nad 10 % je pryč maximálně v řádech desítek minut. Na každého se nedostane. Takže ti co umí programovat si prostě práci zjednodušili robotem.

Roboti

Komunita na Facebooku řeší roboty v poslední době pořád. Pár lidí, co si je naprogramovalo o nich i píše. V podstatě stáhnou každou minutu tržiště a když tam najdou specifickou nabídku podle úroku a doby splácení, tak zainvestují. Není to výsledek posledních dnů, roboti tu byly už dříve jen je nebylo tak vidět. Pokud věříte ratingu od Zonky a nechcete si číst příběhy, tak není nic jednoduššího než to nechat na robotovi. Ostatně není důvod ztrácet čas. Prostě zadáte parametry a robot to rozinvestuje. Vás to nestojí nic než pronájem VPS, popřípadě jde robota mít i v PC či mobilu.

Zaujalo mě jak se to spoustě lidí nelíbí. Někomu vadí, že nejsou rovná práva pro všechny jiným zase, že se vytrácí „lidský faktor“, tedy neinvestuje se na základě příběhu. Co si budeme povídat, prostě nejsou půjčky s vyšším ratingem ;)

K tématu robotů Zonky rozeslali newsletter:

Jak víte, doteď jsme roboty tolerovali, hlavně proto, že jsme technologická firma a líbilo se nám, jak šikovně lidé používají technologie na Zonky. Bohužel v okamžiku, kdy roboti začnou ohrožovat podstatu služby a její dlouhodobý rozvoj, je i ve vašem zájmu, abychom se postavili proti nim. Je to navždy? To určitě ne. V téhle fázi rozvoje Zonky je to ale nezbytné. Dovolit je teď, by Zonky zabilo pro nás všechny.

Vím, že roboty používáte především ze dvou důvodů:

 1. Proto, že na Zonky je menší počet půjček typu B,C,D než je poptávka.
 2. Náš notifikační systém nefunguje dobře a o půjčkách se dozvídáte pozdě.

Co uděláme proto, abyste se obešli bez robotů:

 1. Pohnuli jsme se zaměřením naší marketingové kampaně tak, abychom na tržiště v co nejkratší době (a myslím dny a týdny) dostali větší počet půjček s ratingem B,C a D, po kterých je taková poptávka.
 2. Dáme vám všem lepší, rychleji a spolehlivěji, fungující nástroje pro upozorňování na nové  půjčky.

Můžeme samozřejmě roboty technologicky blokovat. Ale Zonky je služba o lidech, o vzájemné důvěře a ne o zákazech a blokacích. A tak navrhuju – dejte mi vaší důvěru a 3 týdny na to, abych  na Tržiště dostala větší počet poptávaných ratingů a představila vám notifikační nástroje. Až budu mít pocit, že jsem splnila své slovo, dám vám vědět. A  pak roboty sami přestaňte používat.

A až bude Zonky dost velký, sami uděláme nástroj automatického investování pro všechny naše zákazníky a zároveň všem dovolíme používat i vlastní programy.

O rizikovější půjčky je zájem

V současné době Zonky cílí z velké části na bonitní klienty. Ze současných 169 participací mám jen jednoho s opožděnou splátkou. Z celkových 174 participací jsem se setkal s opožděnou splátkou snad jen u 3. Podle staršího newsletteru Zonky byla ztracena jen jedna půjčka ze všech v systému.

Tomu odpovídá i nabídka na tržišti. Z 18 půjček momentálně na tržišti je jich 7 s rating A* (4,99%) a 11 s ratingem A++ (5,99%). Většina se kvůli vysoké částce a době splácení nad 60 měsíců nezainvestuje. Tedy pokud nezasáhne Zonky, který podobné půjčky občas na poslední chvíli doinvestuje.

Prostě ostatní chybí a když se objeví jsou rychle pryč. Například poslední A (10,99%) na 200K CZK na 84 měsíců  zmizela za cca půl hodiny po notifikačním emailu.

Závěr

Je pravda, že nedostatek rizikovějších půjček, které by zůstali na tržišti až do večera a člověk by mohl jednou za den diverzifikovat investice začíná chybět. Jinak ale Zonky funguje stále skvěle.

Vzhledem k nedostatku investičních příležitostí se postupně rozhlížím po další možnosti investice. Nebojte na akcie jsem nezapomněl. Už delší dobu připravují článek. Tento rok se poprvé dostanu v dividendách na 10K před zdaněním. Jen by to chtělo ještě něco dalšího. Akciový trh mi teď přijde trochu moc akční :)


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

11 komentářů u „Roboti na Zonky aneb jak si ušetřit práci“

  • Tak osobně, kdybych dostával notifikace od služby, bych robota taky vypnul. K čemu by mi byl?
   Navíc to lze udělat úplně jednoduše tak, aby notifikace byla odeslána dřív, než bude dostupná robotům, takže bys dostával notifikace třeba deset minut před robotem. Vypnul bys robota sám ještě rád ;)

  • Šikovný nástroj, díky. Ale zdá se, že naposledy fungoval včera. Nemáte nějaké technické problémy (tedy jste-li autorem :))?

 1. Technicke problemy byly, protoze Zonky nejak aktualizovalo, ale pushbullet i zotify.cz jsou uz funkcni.

 2. Kdyby byly notifikace primo od Zonky, tak si na ne taky napojim robota. Ja proste rad veci automatizuju. Ale pro lidi tady dneska je i zotify.cz, rss vystupy a pushbullet.

 3. Nevím, mě teda přijde ostuda, že Zonky nepřišlo s automatickým nástrojem na investování už dávno. V zahraničí je to standard, protože P2P portály bojují o každého investora…

  • Zonky má evidentně investorů plnou zádel… moje pořadové číslo je 6691 :D S tímto pořadovým číslem ve frontě zestárnu :D

   • Velké množství investorů ve frontě jsou podlě mého stejně jen „investoři“, kteří když už službu zkusí tak zainvestují jednou za čas pár drobných a nebo vůbec.

 4. investoři v P2P nejsou vůbec žádný problém. Problém je sehnat klienty, kteří chtějí půjčku. V tom je ten zádrhel.

Komentáře nejsou povoleny.