Novinky na Zonky

Od napsání článku Zonky zkušenosti investora, utekly skoro čtyři měsíce. Za tu dobu se systém trochu rozrostl, vznikla kolem něj dokonce vlastní komunita, která se dělí o zkušenosti, a také přibylo pár novinek.

Zonky roste

V době kdy jsem psal předchozí zkušenosti mi stačilo při mé investiční strategii vložit 5K CZK na zhruba 2 měsíce. Při posledním nabití kreditu už jsem je spotřeboval za něco málo přes dva týdny. Počet žádostí o půjčku jednak přibylo, ale také byl zvednutý strop pro půjčku na 300K CZK. Na takto vysoké částky se většinou skládají lidé i několik dnů (maximální částka pro investování je 5K CZK na osobu).

Novinky na Zonky

Největší změnu jsem objevil dneska. Ke stávajícím tarifům přibyl A** a A* (na grafu modře). Z investované částky získáte 2,99 % respektive 3,99 %, což není moc. Klidně by takováto půjčka mohla konkurovat i některým hypotékám. No dobře pro klienty, navíc PR oddělení Zonky toho jistě bude umět využít :)

Také se objevil tarif D s úrokem 19,99 % (18,99 % pro investora).

Nové úroky na Zonky a odhadovaný počet klientů, kteří na ně dosáhnou.
Nové úroky na Zonky a odhadovaný počet klientů, kteří na ně dosáhnou. Uvedené úroky jsou bez investorského poplatku 1 %.

Mezi starší novinky patří i navýšení maximální půjčované částky z 200K CZK na 300K CZK. Takovéto půjčky jsou zajímavé pro pomalejší investory, kteří nesedí celý den u počítače, protože se na ně nevyberou peníze během krátké doby. Většinou je u nich ale delší doba splácení.

Zonky komunita

PR oddělení Zonky se opravdu snaží. Jednak se aktivně o všem diskutuje na oficiální Facebook stránce, ale také pořádají různé společenské akce. Přišlo mi několik pozvánek na snídani a dokonce jedna na natáčení promo videa.

Vznikla také neoficiální Zonky skupina pro investory na Facebook – Investor na Zonky. V komunitě je cca 200 lidí, jsou velice aktivní a probírají investování nejen na Zonky. Mnoho z nich je v kontaktu s lidmi se Zonky, takže když jsou nějaké opožděné splátky, tak se ví kdo a proč. Také je to asi ideální místo kde získat promo kód. Často jej tam někdo nabízí a jakmile se stane investorem tak na oplátku pošle dalším.

Statistiky Zonky za rok 2015

Zonky vydal tiskovou zprávu za rok 2015 formou infografiky. Mezi nejzajímavější čísla patří:

 • 856 investorů půjčilo 198 lidem
 • Koncem roku bylo ve frontě investorů 2.815 lidí
 • Celkem se půjčilo 21.427.000 CZK
 • Průměrná půjčka a na Zonky je 109.882 CZK
 • Průměrný úrok 10,27 %
 • Průměrná doba splácení 41 měsíců
 • Průměrně se skládá na jednu půjčku 82 investorů
 • Nejmladší investor má 18 let a nejstarší 67 let
 • Největší investor v roce 2015 investoval 553.000 CZK
 • Největší počet půjček investora 164
 • Průměrně investor vloží do půjčky 1.257 CZK
 • Největší nabití Zonky účtu bylo 200.000 CZK
 • Nejvíce investorů na jedné půjčce bylo 263
 • Naopak nejméně 6

 

Moje investiční strategie se trochu změnila

Co se týká mě, tak jsem trochu změnil svou investiční strategii. Jednak je z čeho vybírat a také pod minulým článkem, bylo pár zajímavých připomínek, které mě přinutili zamyslet se.

Základ mám pořád stejný. Na A++ dávám 600 CZK, A+ za 400 CZK a A za 200 CZK (jedu poměrně konzervativní model a také nechci půjčovat za více jak 9,99 %). Ovšem začal jsem preferovat půjčky na 5 a méně let. Největší půjčky jsou většinou na 7 let (84 měsíců) a to už je opravdu celkem dlouhá doba. Když jsem měl volnou hotovost, tak jsem dával do všech A, u těch na 5+ let jsem ovšem volil nejnižší částku. Teď když je poptávka dostatečná, tak možná půjčky na delší dobu než 5 let vypustím úplně. Teď jsou navíc velice zajímavé akcie.

Co s variantami A** a A* ještě nevím. Pokud je ponížíme o  1 % (investorský poplatek), tak mi zas tak zajímavé nepřijdou.

Na závěr ještě screenshot administrace Moje investice. Od minule +56 nových aktivních investic. Očekávaný úrok je o 1,2 % nižší, protože už je třeba platit poplatek 1 %. Aktuální výnos však spadl jen o 0,8 %. Je znát, že klienti Zonky se snaží splácet své závazky dříve. Například za únor mám očekávávané splátky zhruba 675 CZK a skutečné cca 752 CZK. Neplatiče nemám žádného. Opožděné splátky jsem zažil u 3 uživatelů.

Někteří lidé už svou půjčku předčasně splatili, takže jsem mohl peníze reinvestovat. Dokonce za rok 2015 budu danit výnos 18,75 CZK. Ještě ale nevím do které kolonky přiznaní k dani z příjmu to ale dám.

zonky-jak-si-vedu-2016-02-25


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

15 komentářů u „Novinky na Zonky“

 1. Škoda těch dvou skenů dokladů co chtej po investorovi. Dva doklady jsou většinou vyžadovány když si někdo peníze půjčuje. Tohle je absolutně nedůveryhodny a rizikovy například v případě uniku dat. Nebýt toho taky se také přidám.

 2. Moc pěkné shrnutí Drago, já tyto půjčky testuji u Benefi a musím říct, že jsem poměrně zklamán, i když jsem relativně „opatrný“ investor, tak už jsou 2 investice tvz. prokaučovány z mého pohledu a může si je investor buď vymáhat sám nebo tvz. zesplatnit kdy to vymáhá přímo Benefi. Zatím tedy u mě nic moc.

  • Pokud vymáhá Benefi, tak o kolik investor přijde? Co když nakonec půjčku Benefi nevymůže?

   • Teď se měnili podmínky, ale ještě před měsícem musel investor při zesplatnění platit částku tuším 750 Kč pro Benefi a potom pokud to Benefi vymůže jí dostane zpět a pokud ne tak bohužel nic ani tu částku ani půjčku ani úrok.

 3. Díky za článek, nové ratingy jsem objevil včera a info k tomu nikde. O skupině na FB jsem nevěděl [že by taková malá předzvěst budoucího sekundárního trhu? :]

  Zajímalo by mě, jak by se vyřešilo, kdyby přisli z PPF a řekli, že konec. Hromadné vyplacení investorů včetně predikovaných budoucích úroků? Ukončení nových půjček a „jen“ správa aktuálních do jejich splacení…po dobu 7 let? Jestli někdo 100% pročetl a pochopil celý podmínky, tak dejte vědět :]

   • Dovolím si zmínit za kolegu např. Mintos, kde se dají najít úvěry s garancí výkupu kolem těch 12% a zároveň i s 50% krytím zástavou, pak Twino (tam je teď po snížení 10%) půjčky jsou pouze se slibem vykoupení v případě delší nesplatnosti. Dále mě napadá Savingstream, kde je stabilně tuším těch 12%, taky se zástavou.

 4. Myslenka je to zajimava a pro stranu zadatelu o pujcku jiste vyhodna, ale to zhodnoceni na strane investora mi prijde skutecne hodne tragicke, napriklad diky novemu projektu na bazi forexu, ktery ted v CR rozjizdime ve velkem umime zhodnoceni za rok vystrelit na 80% a vice a to s rizikem, ktere je extremne nizke a investor si jej muze sam menit, casto se pozastavuji jak jsou tyhle projekty typu Zonky pro cechy velke boom, ale pritom je to neco co uz ve svete existuje radove roky a jsou mnohem, mnohem lepsi zpusoby, jak kapital zhodnotit mnohonasobne lepe, chce to jen trochu vice premyslet a mit oci otevrene…

  • Malý výnos = malé riziko
   Velký výnos = velké riziko

   Takto to bylo, je a vždycky bude. Nepopírám, že i výnos přes 80% je v případě dobrých projektů technicky možný, ale ani nemám zájem vědět, o co se jedná. I kdyby to vypadalo sebelépe, nedal bych do toho ani korunu. To si může dovolit někdo, kdo je sám a rozchodí, pokud o to za rok přijde. S rodinou bych do takového experimentu nešel. Mě stačí, že na Zonky mé našetřené peníze neztrácejí na hodnotě a „tragicky“ mírně se objem zvětšuje. Nechávám proto oči „zavřené“ :)

 5. Je fakt, že řada lidí splácí větší splátky než musí. Jeden člověk mi dnes dokonce splatil celou půjčku už při třetí splátce. Každopádně se mi tam vážně nechce investovat tolik.

Komentáře nejsou povoleny.