Zonky zkušenosti investora

Mimo investování do akcií jsem už delší dobu chtěl zkusit nějakou zajímavou alternativu. Samozřejmě P2P půjčky mi přišly atraktivní už dříve, ale u žádné společnosti se mi doposud nelíbilo jak to funguje. Jedná se spíše o osobní problém s výškou úroku. Cokoliv nad 10 % se mi prostě nelíbí. Samozřejmě chápu, že výše úroku má odrážet míru rizika investice, ale to je pro mě přijatelné u podnikání, kde se prostě musí počítat. Ale vraťme se zpět k Zonky.

O Zonky jsem se dozvěděl tuším na Lupě. Připadlo mi velice zajímavé, že za projektem stojí PPF a vše berou nanejvýš vážně. Registrace u ČNB, přístup k rejstříkům a pár dalších maličkostí. Tedy až na toho maskota. Zonky je totiž křížencem zebry a osla (zebra + donkey) to nějak dodnes nevím jak si vyložit :)

Rozhodující faktor pro mě byl ale úrok začínající na 5,99 % a i možnost investování od 200 CZK. I pro menší investice se tak dá vytvořit zajímavé vyvážené portfólio.

Registrace

Hned jak jsem se vrátil domů, tak jsem začal s registrací. Pokud do něčeho chcete opravdu jít, tak nesmíte čekat než si to rozmyslíte.

Celý proces registrace mi zabral zhruba 2 hodiny a jednu dobu jsem jej chtěl dokonce zabalit. V podmínkách jsou celkem drsné části, jako je například uchování vašich osobních údajů po dobu 10 let, i když se rozhodnete ukončit spolupráci. Musíte také poslat fotky vaší občanky a pasu, což jsou věcí, které se prostě online nikdy nedělají, protože si koledujete o velké problémy. Přiznám se, že se mi to vůbec nelíbilo, ale údajně to všechno vyžadují zákony. Pokud se rozhodnete registrovat, tak na to buďte psychicky připraveni.

Už jsme v systému a jdeme investovat

Původně jsem do systému chtěl poslat 10K CZK, tak jak to dělám u akcii, ale po půjčkách tam bylo celkem pusto. Proto jsem zvolil jen polovinu. Mimochodem i teď s odstupem času tam toho moc není, navíc většina půjček během pár desítek minut dosáhne na investici.

Přiznám se, že jsem neměl vůbec žádnou investiční strategii ani moc informací o P2P systémech. Takže jsem procházel nabídky, pročítal příběhy a občas někam poslal pár stovek. Všiml jsem si, že poměrně hodně lidí investuje maximální částky 5000 CZK. Říkal jsem si, jestli to nejsou nějací profesionálové, že by stálo za to udělat analýzu kolik a kdo investuje do konkrétních půjček. Prostě zjistit na jaké charakteristické znaky se ti co to umí zaměřují. Pak mě to ale přešlo a spíše jsem vše bral jako hru za pár stovek. Tuším že na začátku jsem investoval nejvíce 800 CZK do jednoho zajímavého podnikatelského plánu.

Jak to funguje v reálu

V podstatě si nabijete účet, za pár dnů vám peníze připíší na účet a můžete je investovat na tržišti.

zonky-trziste

Jednotlivé žádosti na tržišti jsou rozděleny do kategorií podle míry rizika, tomu pak odpovídá i úrok.

 • A++ –  5,99 %
 • A+ – 8,49 %
 • A – 10,99 %
 • B – 13,49 %
 • C – 15,49 %

Když si je rozkliknete, tak si můžete přečíst příběh k dané půjčce, zaměstnání žádajícího, odkud je a poznámku od Zonky jestli je ověřený v registrech a zdali má ověřený příjem. Žadateli o půjčku můžete položit dotaz a kouknout se kdo a kolik mu hodlá půjčit.

Pokud se rozhodnete přispět na půjčku, částka se vám zablokuje. Jakmile se vybere celá, tak se strhne z vašeho účtu.

Ohledně úspěšnosti žadatelů o půjčku, tak peníze se vyberou téměř vždy. Ze začátku, když nebylo tolik investorů, tak se párkrát stalo, že se na větší částku lidé nesložili. Teď už se snad peníze vyberou pokaždé.

O tom jak si vedete se dozvíte v Moje investice.

zonky-moje-investice

Tak tady vidíte moje investiční snažení od konce července 2015. Jsem velice konzervativní investor :)

Co se týká samotného přehledu, není zrovna moc přehledný :) Osobně jsem zvyklí spíše na tabulky.

Když kliknete na Čísla, jak si vedu dostanete se do následujícího přehledu.

zonky-jak-si-vedu

Zde už uvidíte jak si vedete i historicky.  Pokud vás zaujalo, že mám splaceno více než je očekávaný platba, tak se jednalo o několik předčasných splátek. Investované peníze, tak máte dříve a můžete je rovnou znovu “otočit” na tržišti.

Jak vidím Zonky po několika měsících

Předně se mi zatím nestalo, že by někdo přestal splácet. Zažil jsem pár opožděných splátek, to je pravda. O všem vás průběžně informují systémová hlášení. Nakonec však všichni zaplatili. Spíše je běžný opačný trend a tím jsou předčasné splátky. Jednu investici už mám dokonce splacenou komplet. Shodou okolností se jednalo o riziko B, do kterých jsem původně ani nechtěl investovat, ale příběh žadatele se mi natolik líbil, že jsem se rozhodl jej podpořit.

Zatím jsou mé dojmy čistě pozitivní. Jediné co chybí jsou žadatelé o půjčky. Na tržišti je pusto a jakmile se nějaká poptávka objeví během pár desítek minut je pryč. Investici stíhám jen díky emailovému upozornění. Člověk by čekal, že bude spíše více žadatelů než investorů. Možná to bude i tím, že si Zonky jednotlivé žadatelé o půjčku celkem dost prověřují a na tržiště se nedostane každý. Na FB profilu Zonky je ostatně o tom i několik diskuzí.

A co moje momentální investiční strategie? Tak tu jsem si upravil následovně: do A++ dávám 600 CZK, do A+ 400 CZK a pro A mám připraveno 200 CZK. Samozřejmě ne vždy to dodržuji. Hodně záleží na příběhu. Několika A++ jsem dal po 200 CZK místo plánovaných 600 CZK.

Ačkoliv jsem si řekl, že nebudu půjčovat nad 10 %, tak koukám i po B, kam často spadají OSVČ, kteří shání peníze na podnikání. Říkám si, pokud můžu podpořit zajímavý projekt/produkt tak proč ne. Zatím jsem to udělal jednou a už je půjčka splacená.

Jinak co se týká poplatků, tak tuším, že až do konce roku se žádné neplatí. Pak bude investora stát investice 1 %.

Závěr

To jsou tedy mé zkušenosti se Zonky. Prozatím si nemám na co stěžovat. Velkou výhodou je možnost investovat malé částky, takže si můžete vytvořit portfólio i za pár tisíc. Ostatně to sami vidíte na screenshotech z mého účtu, že to nepřeháním :)


51 komentářů u „Zonky zkušenosti investora“

 1. Volné promo kódy na Zonky jsou na fb skupině “Investor na Zonky”. Jsou tam nyní, tak kdo přijde dřív ten ho má.

 2. Zdravím, kdo by měl promokód, ať mě ho pošle prosím. Děkuji ;-)

 3. Zdravim,me by spise zajimalo,nejak nemohu dohledat jak si clovek muze poslat penize zpetna svuj ucet??

 4. Zdravím Vás investoři, rád bych se mezi Vás přidal, takže pokud máte k dispozici promo kod, tak Vám budu moc vděčný, když mi ho zašlete na e-mail: r.rozumek@seznam.cz. Díky moc ! :-)

 5. Ahoj všichni. Chtěl bych zkusit jako investor Zonky. Koupím Promo kód za 750Kč, kdyby tu byl někdo, kdo by ho mohl prodat. Děkuji – Michal. Email: michal.panek@email.cz

 6. Ahoj všem. Velice se mi líbí nápad investovat bez bank. Netušil jsem však, že je potřeba promo kódu asi z důvodu velkého zájmu. Neměl by prosím někdo jeden navíc, který nevyužije a mohl by mi ho poskytnout/odprodat? Díky za případné odezvy na email: jiri.kkadleccc@gmail.com

Komentáře nejsou povoleny.