Evidátor – nepostradatelný nástroj pro linkbuildery

Pokud to s nákupem anebo prodejem zpětných odkazů myslíte vážně, bez nějaké základní evidence se neobejdete. Potřebujete mít alespoň základní přehled o tom, kdo si odkaz koupil, kde je vlastně umístěn a za jak dlouho jej máte odstranit. Můžete si být jistí, že bez důsledné evidence, kterou je třeba dělat už od začátku, se vše dříve anebo později změní ve velký chaos, který vás bude stát peníze a spoustu času.

Tabulkové procesory jsou super, ale …

Do začátku stačí tabulkový procesor (MS Excel, OO Calc). Na férovku, pokud zvládáte i pokročilejší věci, tak tabulkový procesor toho umí hodně. Nezvládne ovšem dvě zásadní věci a sice ohlídat jestli na dané adrese odkaz stále existuje a aktualizovat ranky.

Pokud si přitom koupíte odkaz a někdo jej další měsíc odstraní anebo na něj hodí nofollow tak jste vyhodili peníze. Vynulování ranků zase může znamenat penalizaci a pokud jej prodejce dostal právě za prodej zpětných odkazů, tak v dnešní době je lepší požádat o odstranění takovéhoto odkazu, než dráždit Google tučňáka. Ačkoliv je obchodování s odkazy řekněme  velice “nestabilní” byznys a je třeba počítat se “ztrátami”, tak v případě velkého pádu se dá domluvit nějaká náhrada v rámci reklamace. A to jsou další ušetřené peníze.

Vlastní řešení stojí čas a peníze

Tím se dostáváme k pokročilejší evidenci zpětných odkazů. Pokud umíte PHP  a MySQL, tak asi pro vás nebude problém, si po investici několika hodin práce udělat vlastní řešení. To už bude zvládat nejen samotnou evidenci zpětných odkazů, ale i jejich kontrolu a aktualizaci ranků.

Výsledkem bude sada skriptů, která se spouští přes CRON a tabulkový procesor nahradí phpMyAdmin. Na druhou stranu to bude chtít nějakou investici, nejlépe do VPS, kde si budete moct nastavit vlastní pravidla.

No a pak je tu třetí varianta, kdy místo VPS a nutnosti investovat pokaždé čas při úpravě skriptu na přepočet ranků či objevení bugu. Jednoduše si pořídíte profesionální komerční řešení.

Komerční řešení

logo

Za komerční službu platíte a na oplátku se nemusíte starat o nic jiného než jen vkládání dat. Vzhledem k tomu, že tento článek je recenzí služby evidator.cz , tak se podíváme právě na něj. Jakmile překonáte pomalu se posouvající světle modré fajfky na modrém pozadí, můžete se zaregistrovat. Nevím proč jsem na ně koukal takovou dobu :)

Sympatické je, že pro otestování není potřeba zadat víc než jen e-mail, jméno, zaškrtnout program a kliknout na registrovat. Žádné ověřování e-mailu ani nutnost další validace.

V základní verzi zdarma si můžete pohlídat 10 zpětných odkazů. Za 100 CZK měsíčně pak 1000, což je cena jednoho lepšího odkazu. Popřípadě jednoho horšího, pokud využijete slevový kupón pro čtenáře 404M, který je na konci článku.

Administrace je jednoduchá. Je v ní pět sekcí.

  • Evidence článků
  • Evidence vyměněných odkazů
  • Evidence koupených odkazů
  • Evidence prodaných odkazů
  • Evidence odkazů v diskuzích

Evidence článků

Evidence článků má za úkol ohlídat vaše odkazy v článcích. Vzhledem k tomu, že se ceny za takovéto články v průměru pohybují ve více stovek korun a za ty lepší dokonce v tisících, určitě stojí za to je pravidelně kontrolovat. Odteď už se o to postará Evidátor za vás. Stačí vyplnit tento formulář.

Evidence článků se postará, aby vám někdo neodstranil odkaz z článku anebo k němu nepřidal nofollow.
Evidence článků se postará, aby vám někdo neodstranil odkaz z článku anebo k němu nepřidal nofollow.

Jednotlivé položky jsou jasné. Pozornost věnujte štítku. Po zadání se vám v přehledu zobrazí jejich seznam a můžete podle nich filtrovat výsledky. Škoda, že se dá k odkazu přidat vždy jen jeden. Hodilo by se neomezené množství. Mohl bych si pak takto vytvořit například seznam lidí, kteří daný článek psali anebo vlastní web.

Většinu z údajů vyplnit nemusíte, ale pokud to s evidencí odkazů myslíte vážně, tak stojí za to to dělat od začátku poctivě.

V rámci jednoho článku, dokáže Evidátor hlídat více zpětných odkazů naráz, každý článek se počítá do celkového limitu jako jeden odkaz. Takže na dané stránce můžete hlídat kolik odkazů potřebujete.

Jakmile článek přidáte do evidence, za chvíli URL s ním projde robot a aktualizuje údaje u záznamu. Kontrola odkazů probíhá každý den. K dispozici je i historie testování po dnech. Dostanete se k ní po kliknutí na ikonku lupy.

evidator-04-sledovani-clanku

Jednotlivé záznamy si můžete seřadit podle data, umístění, zdroje, data expirace, ceny, e-mailu, kontaktní osoby, sranku a gpr.

Pokud vás zaujalo, proč je na obrázku u Stav follow výstražný trojúhelník, tak za to může přítomnost nofollow atributu u jednoho odkazu na testovací stránce. Nachází se na ní dva stejné odkazy – jeden s follow a druhý nofollow. Robot našel u jednoho nofollow a hlásí problém.

Pod vykřičníkem se nachází checkbox a vedle něj ikonka obálky. Po zaškrtnutí checkboxu a kliknutí na obálku mohu upozornit kontaktní osobu na e-mail, že odkaz není v pořádku. Celkem zajímavá feature, ovšem chtělo by to mít možnost upravit šablonu.

evidator-05-upozorneni

Obdobně lze upozornit i na stav odkazu a článku. Poměrně rychle, tak můžete informovat majitele webu, že něco není v pořádku a požádat jej o sjednání nápravy.

Evidence odkazů

Evidence odkazů je o něco jednodušší. Opět stačí vyplnit následující jednoduchý formulář.

evidator-02Formulář obsahuje navíc i políčko Odkaz na oplátku, takže zpřehlední i trojstrannou výměnu (A-B-C). Kontrola umístění odkazů a i to, jestli nemají nofollow, probíhá každý den. V historii testování navíc vidíte i případnou změnu ranků.

Zhodnocení

Je znát, že Evidátor je systém určený pro správu opravdu velkého množství odkazů a svým klientům má ušetřit co možná nejvíce práce. Hezkou ukázkou je hromadné upozornění e-mailem, který oceníte zejména, když bude zbývat zpětnému odkazu 13 a méně dnů do expirace. Objeví se totiž možnost upozornit kontaktní osobu e-mailem. Jakmile se dostanete na stovky zakoupených odkazů, každou chvíli někomu nepůjde web a provozovatel o tom ani nemusí vědět. Co si budeme říkat, spousta webů zůstává aktivních jen kvůli prodeji odkazů a majitel je navštíví jen když někdo koupí nový odkaz anebo jiný expiruje. Nějaké výpadky ani nemusí postřehnout. Evidátor si toho ale všimne a na dvě kliknutí můžete provozovatele webu upozornit.

Co se týká kontroly ranků, přidal bych přímo ranky konkrétní stránky, ne jen celého webu. Pokud si necháte napsat nový článek, můžete po přepočtu vidět, jak si vede v porovnání s ostatními. Podle toho je možné poznat, kde vznikají odkazy přirozeně, jaký článek zaujme nejvíce a vede lidi ke sdílení, apod. V kombinaci se štítky pro autory a majiteli webu by to byl poměrně hezký nástroj na zjištění, kdo umí a kde se vyplatí, nechat si publikovat článek. Na druhou stranu by to chtělo už i další ranky. Zvláště Moz rank, Trust/Citation flow od Majestic a ideálně i Ahrefs. Ten poslední se dá hromadně ověřovat jen v rámci placené služby. Kdyby byl Ahrefs přímo v Evidátoru, tak by se tato služba posunula minimálně u SEO šamanů. A pak třeba interakce na sociálních sítích … Ale to už se dostáváme někam úplně jinam. Evidátor je v prvé řadě nástroj sloužící k evidenci a kontrole umístění zpětných odkazů a ta má být přehledná a jednoduchá

Pokud hledáte možnost exportovat data, tak to umí až verze Extra. Import dat je hotový, ale ještě se testuje. Zákaznická podpora jej však může provést na požádání ručně.

Přimluvil bych se ještě určitě za možnost schovat některé sloupce. Když si chci prohlédnout odkazové portfólio, stačilo by mi umístění, ranky a ještě ideálně štítky, kde budu mít kategorie. Na obrazovky mobilních zařízení se toho vejde hodně, ale není to už tak dobře čitelné.

K tomu by se mi ještě líbila možnost nastavit si vzhled tabulky. Buď úplně vlastní anebo vybrat si z několika šablon, včetně nějaké čistě černobílé. Současná šablona je alespoň pro mě osobně tak trochu nepřehledná. Nevím jestli je to písmem anebo barvou.

Závěr a slevový kupón na Evidátor pro čtenáře 404M.com

Evidátor je nová služba a potřebuje ještě pár věcí vychytat. Provozovatel ale má chuť ji posunout dál a v tom mu určitě fandím.

Zdali vám služba bude vyhovovat, si můžete vyzkoušet sami. Pro 10 odkazů je zdarma napořád, variantu s 1000 zpětnými odkazy si na měsíc můžete vyzkoušet bezplatně.

Pokud se vám bude Evidátor líbit, tak pro čtenáře 404M.com jsem získal od provozovatele 50% slevu (platí do konce května 2015). Stačí když za roční předplatné zaplatíte půlku a do zprávy pro příjemce napíšete 404m anebo si o slevu napíšete e-mailem na podporu Evidátoru.

Dále každý kdo použije slevový kupón EVDTRtVOKZ1fNBEbDZ5l na tarif Standard, získá k měsíci zdarma ještě další navíc.

Aby toho nebylo málo, tak 10. v pořadí, který použije výše uvedený kupón, od provozovatele dostane jako bonus zdarma roční předplatné tarifu STANDARD*. To už stojí za registraci zdarma ne?

Nečekejte a pokračujte na http://evidator.cz :)

* Tak výherce je Petr Pařízek. Gratuluji :)

 

 


Tento příspěvek je reklamní sdělení.

 

3 komentáře u „Evidátor – nepostradatelný nástroj pro linkbuildery“

  1. Evidátor můžu doporučit, několikrát jsem si tam už prodlužoval licenci. Hlavně díky automatické kontrole umístění a aut. kontaktování při expiraci, mnohem lepší než si to evidovat v Excelu :)

Komentáře nejsou povoleny.