Jak to vypadá když si nechcete psát jen tak pro sebe…

Dneska jsem poslouchal Google Webmaster Central office hours s Johnem Muellerem z Google a zazněla tam opět témata linkbuildingu. Jedno vedlo k poměrně stále omílanému faktu, že musíte váš obsah sami propagovat. Myslím si, že stojí za to si to připomenout, protože nevím jak vy, ale mě se běžně stává, že nový obsah spíše píšu pro sebe :)

Mám nový obsah co dál

Napsali jste super článek, do kterého jste investovali několik hodin svého času a už máte dost. Kliknete na publikovat a radši jdete spát :)

Sociální sítě

Popravdě teď by vaše práce teprve měla začít. Je třeba nový obsah poslat na sociální sítě, což zahrnuje napsat lákavý příspěvek, který je na míru dělaný publiku dané sociální sítě, reagovat na komentáře a motivovat sledující k interakcím. No a to několikrát, protože třeba na Twitter příspěvek hodně rychle zapadne a je třeba ve vhodný čas celý proces opakovat.

Sociální sítě však dnes zahrnují i různé skupiny. Pokud děláte opravdu kvalitní obsah, který je unikátní a obsahuje cenné informace, tak se ve specializovaných skupinách neztratí. Jen to někdy trochu zaskřípe a chce si to obsah obhájit. Samozřejmě pomůže, pokud jste v dané komunitě známá firma. V tomto mají výhodu autority v oboru, kterým se podvědomě bojíme oponovat, protože u nich předpokládáme vyšší znalosti, i když na sociálních sítích je dnes mistr troll každý :)

Páni když ti to tak čtete, tak si možná říkáte, že to je práce pro samostatného člověka. No popravdě ano. Specialista co se vyzná a má kontakty (jméno) ve specializovaných skupinách opravdu může pomoct s propagací.

Aktivita na sociálních sítích je znakem, že nový obsah je zajímaví. Je třeba si uvědomit, že velká část vaší potenciální cílové skupiny je imunní vůči vašemu top nadpisu, top popisu, top ilustračnímu obrázku a dalším top věcem. Jenomže tato přirozená imunita slábne s každou impresí. Když uvidí váš článek sdílení kamarádem, kolegou a ještě několikrát ve skupinách které navštěvuje, tak teprve pak možná klikne. A když ne? Tak možná za týden.

Fóra a komunity

Teď jedno velké odhalení. Velká část těch nejdůležitějších přirozených odkazů nevzniká vždy přirozeně :)

Ok máme super obsah, článek, který stojí nejen za přečtení ale dá se na něm další obsah stavět. Teď je nutné jej vzít a vhodným způsobem začít dávat na diskuzní fóra a dalších komunit. Bojíte se, že váš nazvou spamerem? Tak buď si za svým novým obsahem stojíte a věříte, že stojí za to anebo ne a pak nemá smysl jej řešit.

Automaticky předpokládejte že všichni lidé jsou naprosto leniví a neschopní si zajímaví obsah najít. Musíte jim ho naservírovat na stříbrném podnose. To znamená shrnout jim o čem článek je, proč by si jej měli přečíst a co přečtením získají. Samozřejmě je třeba napsat že jste jej napsali a proč. Osobní příběh často přebije zdroje, ale to je spíše na jiný daleko temnější článek.

S negativními reakcemi se samozřejmě setkáte. Nemusí jich být zrovna málo. Je třeba rozlišit, co je běžný troling a co výzva k argumentační diskuzi. S troly standardně omezte komunikaci na minimum, naopak diskuzi s lidmi, co se vyznají se snažte posunout na vyšší úroveň a nebojte se běžných zdvořilostních frází. Poděkujte jim za zajímavý argument a odpovězte. Někdy spíše hodně často se vyplatí sbírat tyto argumenty a vytvořit z nich další články. Můžete narazit na člověka, co má velmi úzkou specializaci a posune téma na takovou odbornou úroveň, že se váš další článek stane nejlepším na internetu. To není přehánění.

Přemýšlíte jestli vedení diskuzí na desítce fór s desítkami komunit, které nemusí být vždy přátelské, není práce pro samotného člověka? Ano je :)

Magazíny a blogy

Magazíny a blogy každý den chrlí více obsahu než stíháte číst, jenomže všimli jste s i kolik toho je přepisování zahraničních článků? Ono totiž často není moc o čem psát a pokud máte strávit několik hodin hledáním nového zajímavé obsahu, tak si sice můžete říkat že to je sebevzdělávání, ale výsledek je že se chytáte stébla :)

Pokud se na vašem článku dá stavět, obsahuje vlastní výzkum, osobní zkušenosti, prostě unikátní informace tak to pošlete do všech redakcí. Platí stejná pravidla jako u předchozích. Musíte to umět prodat. Vnuknout jim myšlenku na unikátní článek, který zaujme čtenáře.

Pro magazíny spadající pod nějakou mediální skupinu je to jiné než těch soukromých a blogů. Ideální je vědět něco ze zákulisí a jak to funguje. Navíc ne vždy se zrovna váš obsah může hodit. Na druhou stranu krom personalizovaného emailu vás to nic dalšího stát nebude. Menší magazíny a blogeři je jiná káva. Ideální pokud lidi, co za nimi stojí znáte osobně třeba z konferencí. Vše jde rychleji.

hmm možná i na tohle by chtělo specialistu…

Závěr

Když se nad tím zamyslíte, tak by to chtělo spíše pracovat v týmu. Tvořit menší množství velice kvalitního obsahu, postaveného na unikátních datech a mít pár kolegů se specializaci na šíření informací. Možná proto to některé agentury umí tak dobře ;)


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

5 komentářů u „Jak to vypadá když si nechcete psát jen tak pro sebe…“

 1. Napiš článek a zaspamuj všude, kde to jde. :-D Umíš si představit, že každý den vznikne 50 článků (a to jich vznikají stovky…) a na našem malém trhu zaspamuješ jedno z cca 50ti míst? No, mě někdo spamovat svým článkem každý den (více autorů), tak mají BAN hned při druhém pokusu…

  Věřím spíš na sociální sítě, kde to přejmou uživatelé a až ti to šíří v rámci své dobré zkušenosti. Ne autoři článků…

  Odpovědět
  • Myslel jsem hodně kvalitní článek, těch 50 za den nevznikne :)
   Takové články mají hodnotu i pro provozovatele fóra, protože autor zodpoví dotazy.

   Odpovědět
   • tak to bohužel není, zkus se podívat třeba na webtrh, nebo do skupin R.Hasalíka – není důležité co je v článku a jak je kvalitní > nezaplatils? máš BAN

    Odpovědět
   • “Kvalitní článek” je takový oxymoron, který 99,999 % článků na internetu nemá. Navíc drtivá většina lidí dokonce takový článek není schopna napsat i kdyby sebevíce chtěla. Většina lidí píše naprosto tuctové články a klišovité články – a to ještě v tom lepším případě. V horším případě tvoří něco, co by se dalo používat jako součást mučení na Guantanamu.

    Ke kvalitnímu článku musíte něco umět, mít kvalitní informace o nějaké věci nebo oboru, případně životní zkušenosti, a navíc musíte umět trochu psát a být vypsaní. Proto se za kvalitními články většinou chodí za určitými autory, kteří si většinou reklamu vůbec dělat nemusejí. Pokud si někdo musí dělat reklamu na články, tak je to spam, který je potřeba blokovat.

    Pokud si nechcete psát jenom pro sebe, měli byste ctít lidská práva, a psát v první řadě tak, aby vaše články nebyli sadismem a trýzněním druhých. Což opět drtivá většina lidí nedokáže, nebo na to nemá trpělivost. Proto to většinou v zoufalé snaze o úspěch skončí u “bulváru” nebo “entertainmentu”, tedy spíše křečovitě zábavných článků, které dokáže napsat řádově více lidí než kvalitní článek, a ještě je to občas někdo ochotný i přečíst.

    To, že není o čem psát je nesmysl. Problém je, že lidé jednak neumí psát. A také drtivá většina lidí nic neumí, takže nemají o čem psát. Je tolik nových témat, že kdybych psal 20 článků denně, nebudu se opakovat a můžu to takto chrlit 365 dní v roce. Jenomže články od lidí, co nic neumí, nic neznají, neví nic o životě ani technice, nic nezažili, a ještě neumějí psát – jsou k ničemu. Nikoho nezajímá, co jste dnes našmrdlali na dotykovém displeji, ani co jste měli k obědu (pokud nejste Pohlreich), komu jste lajkli facebook, nebo vaše názory na svět, které jsou spíše dětské než hluboké, nebo kdo vás dnes naštval. A z druhé strany emocionálních dojímavých “hlubokých lidských příběhů”, které jsou jak uspávání hadů je také něúrekom.

    Také je dobré vědět při psaní článků, kdo je vaše cílová skupina.

    Já jsem ještě za celý svůj život nezažil ani jediný kvalitní článek, na který by byla reklama. Zato sám aktivně čtu několik lidí na internetu.

    Odpovědět

Napsat komentář