Jak na reklamní články – Reklamní článek

Pokračujeme v seriálu Jak na reklamní články. Tentokrát se konečně podíváme co je to vlastně ten reklamní článek a jak jej napsat tak, aby z toho něco měl inzerent, provozovatel i čtenáři.

Klasický reklamní článek má za úkol “překvapivě” dělat reklamu značce, produktu anebo službě. Musí jí propagovat a sdělit čtenářům proč by jí měli věnovat svou pozornost. Nesnažte se být nezaujatý anebo neutrální, od toho jsou jiné formy článků. Pokud máte napsat reklamní článek, tak to udělejte pořádně a se vším všudy. Protože pak vás někdo maximálně obviní z toho, že děláte reklamu. Což snadno vyřeší označení článku jako reklamní a jako autora uvedete PR anebo inzerce ;)

Jak má vypadat reklamní článek?

Zapomeňte všechna obvyklá pravidla, která se vyskytují v poptávkách pay per post systémů. Jsou naprosto nesmyslná a jedná se o pozůstatky dob dávno minulých. U reklamního článku neexistuje nic jako maximálně 3 odkazy anebo nějaká specifická délka. Všechno se musí přizpůsobit tomu, co inzerent od článku očekává. Pokud mu to nemůžete nabídnout tak odmítněte. Jinak se pusťte do práce.

Nejčastěji očekávají inzerenti jeden z těchto čtyřech cílů:

  • Nové návštěvníky
  • Prodej produktu
  • Nějakou akci
  • Rozšíření povědomí o značce

Noví návštěvníci

Inzerent bude vyhodnocovat inzerci podle toho kolik mu pošlete lidí, přes článek. Většinou jej zajímá celková návštěvnost a kolik lidí si přečte některý z článků. Má určitou představu kolik je ochotný zaplatit za jednoho návštěvníka.

Vašim úkolem tedy je poslat mu jich co nejvíc. V tomto případě se hodí dávat odkazy co nejdříve, než se začnou čtenáři nudit. Klidně do perexu, který se bude zobrazovat na titulní stránce. Pokud píšete pravidelně a článek by se odsunul dolů, můžete jej podržet pár dní nahoře, aby si jej všimlo více lidí.

Vyberte co možná nejlákavější nadpis. Jestli používáte náhledové obrázky, tak zvolte nějaký hodně lákavý. Záleží samozřejmě na obsahu. Nemůžete dát polonahou slečnu na web pro děti.

Prodej produktu

Tohle je poměrně náročný úkol u reklamního článku, protože musíte vysvětlit čtenářům, proč by si produkt měli koupit. Na to je daleko vhodnější recenze. Jenomže ta je záležitostí několika hodin a také tomu odpovídá cena. Chce to odhadnout, které informace o produkty by mohli vaše čtenáře zajímat. Vyzdvihnout je, ale moc nerozvádět, místo toho dát odkaz ať zjistí více přímo na stránkách inzerenta. Ten už něco investoval do testování, co na jeho zákazníky zabírá. Takže to nechat na něm. Maximální co můžete udělat je trochu nažhavit vaše čtenáře.

Ve většině případů to znamená i méně textu. Osekejte co není potřeba a nechte tam jen to důležité.

Nějaká akce

Někteří inzerenti potřebují po návštěvnících nějakou akci. Může to být například přihlášení k odběru newsletterů. Jindy je potřebuje dostat na stránku, aby na ně postupně cílil v rámci remarketingu. Už jsem zažil i poptávku na reklamní článek, který měl lidi zapojit do soutěže.

Tomuto je třeba i přizpůsobit text článku. Pokud 2/3 textu je o historii značky a zbytek o podpoře charitativních projektů, tak lidi zrovna moc nebudete motivovat k přihlášení k odběru newsletterů anebo aby se stali fanoušky na sociálních sítích. To jsou pro inzerenta vyhozené peníze. Článek koncipujte pro daný cíl. Vžijte se do role čtenářů a přemýšlejte, co by vás přimělo požadovanou akci udělat.

Rozšíření povědomí o značce

Inzerenti co chtějí jen rozšířit povědomí o značce anebo produktech jsou ideální. Nejsou nároční na výsledné statistiky. Když jim pošlete málo návštěvníků anebo článek nebude mít tolik přečtení kolik si představovali nebude je to mrzet. Ovšem článek musí stát za to.

V tomto případě nejde o to vychválit je do nebe. Ale napsat hezký decentní článek. Představte značku a jednotlivé produkty. Soustřeďte se například na informace z historie. Pokud společnost vyhrála nějakou cenu anebo anketu, tak to vždy zmiňte.

Tento druh reklamních článků je trochu náročnější na délku i obsah. Mimo textů poproste inzerenta i o oficiální fotky. Článek by měl vypadat jako z odborných tištěných novin.

A proč těmto reklamním článkům věnovat tolik pozornosti? Protože když bude inzerent spokojen, tak si podobný článek u vás objedná pravidelně. Často k němu vezme i reklamu za prodejní ceny bez smlouvání.

Další výhodou je, že tyto články se dobře čtou. Klidně lze použít encyklopedický styl jako z wikipedie. Jo a pokud máte autoritativní web, tak návštěvnost z vyhledávačů dokáže někdy velice mile překvapit.

Proč mi všichni cpou svůj text?

Možná je vám divné, že některé společnosti trvají na publikování určitého textu. Přitom jste jim nabízeli napsání vlastního a lepšího zdarma. Nejčastějším důvodem je, že se jedná o velkou reklamní kampaň na kterou jim přispívá třetí strana. No a právě ta třetí strana si vyhradila právo všechny reklamní prvky předem schválit. U neschválených pak na reklamu nepřispěje.

Na co nezapomínejte

V první řadě nesmíte v reklamním článku srovnávat s konkurencí. Ono to do jisté míry jde, například podle shodných parametrů, ale můžete se stát součástí konkurenčního boje a výhrůžky právníky či online osobní útoky nejsou nic příjemného.

Reklamní text, pokud jste se nedohodli jinak, byste měli vždy inzerentovi dát přečíst než jej publikujete. Opravovat faktické chyby po publikaci už nemusí být zrovna ideální.

Za reklamní článek není odpovědný inzerent ani prostředník (například pay per post systém), ale vy. Dobře si přečtěte co budete publikovat a ujistěte se, že můžete používat multimediální materiál včetně loga. Já to chci v emailu vždy výslovně napsat, že mohu použít logo a obrázky.

Pokud po vás bude někdo požadovat stažení článku a nebude se jednat o jasnou věc, tak to vždy nejdříve konzultujte s tím, přes koho byl článek domluven. U pay per post systémů je to provozovatel a u inzerenta člověk s kterým jste to probíral. Konkurence je v online světě fakt drsná a jsou schopni vám napovídat šílené pohádky.

Ukázky

  • Certifikát RapidSSL nebo StartCom? – tento reklamní článek jsem dostal k publikaci. Jeho úkolem bylo upozornit na obchod s certifikáty SSLmarket.cz a nabídnout čtenářům 404M slevový kupón.
  • LevnéČlánky.cz – ďalší bullshit českého internetu ? – Jeden straší reklamní článek z roku 2012. Účelem bylo představit novou službu a člověka, co za ní stojí. Služba však byla zrušena a odkazy na neexistující doménu zlikvidoval plugin Broken Link Checker.

Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

2 komentáře u „Jak na reklamní články – Reklamní článek“

    • Je tam hlavně, aby počítal kolik lidí má nainstalovaný AdBlock. Zatím 35%, ale postupně klesá, tak uvidíme za měsíc. CTR na reklamu je zatím cca 5%. 1 člověk si dal cn130 do whitelistu.

Komentáře nejsou povoleny.