Jak Bing posuzuje stránku

Vyhledávač Bing nepatří v Česku mezi zajímavé zdroje návštěvnosti. Většina mích webů má pod 1 % organické návštěvnosti právě z něj. Je to trochu škoda, asi by se nám všem líbilo mít trochu více trh s vyhledáváním diverzifikovaný, aby nás tolik nezasáhli různé hrátky dominantních hráčů Google a Seznam.cz.

Před pár dny vyšel na blogu Bing vývojářů celkem hezký článek – The Role of Content Quality in Bing Ranking, který popisuje hodnocení kvality obsahu. Stojí za si jej shrnout.

Hodnocení kvality obsahu Bing stojí na třech pilířích – autorita, použitelnost a prezentace.

Autorita

O autoritě stránky se toho píše všude hodně, ale ve výsledku se jen dozvíte – “Sežeňte si více odkazů z kvalitních webů”. Bing na to jde trochu jinak. Autorita pro něj znamená “Můžu této stránce věřit?”. Mimo odkazů, které jsou samozřejmě důležitou součástí jsou v článku také zmíněny sociální signály, citované zdroje, rozpoznání jmen a identita autora.

Sociální signály – Tady asi moc není co řešit. I Google je využívá, zvláště svoje plus jedničky. Rozhodně se vyplatí si založit Google plus a pravidelně tam postovat své nové články (samozřejmě veřejně) a při diskuzích je používat jako zdroje. Nezapomínejte na hashtagy. Nechce sociální sítě sloužit vám ;)

Citované zdroje – Jak jistě víte, odkazovat je dobré, zvláště na jiné autoritativní zdroje, ale zkoušeli jste si někdy půjčit odstaveček textu a pod něj dát odkaz na originál, včetně autora? V odborných kruzích je to běžné citovat autority, pokud chceme podpořit své tvrzení. No a tvůrci algoritmů jsou tak trochu vědci ve svém oboru :)

Rozpoznání jména – Tohle bylo hodně žhavé téma v rámci projektu authorship, než jej Google odpískal. Prostě vkládat citace z Google plus anebo citaci + autora jako odkaz na jeho Google plus profil. V širším měřítku jsem o tom ale nepřemýšlel. Po přečtení blogpostu na Bing blogu by to však mohlo dávat smysl. Citovat lidi, kteří jsou v oboru známý a vyhledávač je pak podle jména a duplicity citace rozpozná. Stojí za další úvahu.

Identita autora – Klasika, která měla nahradit page rank a zajistit, že budou v top výsledcích jen ty nejkvalitnější texty od uznávaných autorů v oboru. Celkem by mě zajímalo jestli si vede Bing nějakou databázi lidí a dává jim hvězdičky, mráčky a smajlíky :)

Btw v příkladu uvádí, že je špatné používat jako podpis Admin. Jestlipak to tak bere i Google?

Použitelnost

Pokud se budeme bavit v obecné rovině, tak použitelností se rozumí kvalita obsahu. Jak dobře je pro cílovou skupinu zpracován. Obecně nás vyhledávače nabádají k vytváření unikátního obsahu, který pokryje dané téma co možná nejlépe. Problém je, že ve skutečnosti nemusí znamenat dlouhý odborný článek vždy automaticky úspěch. Například je rozdíl mezi dotazem Jak sestrojit atomovou bombu a Co je to atomová bomba. Ačkoliv super odborný článek vysvětlující krok za krok jak na to určitě zodpověděl oba dotazy, dá se předpokládat, že v případě dotazu Co je to atomová bomba, by zřejmě tazatel nebyl moc nadšený ze super odborného článku. Mimochodem Google také hodnotí texty podle odbornosti.

No popravdě většinou ten nejlepší s dobrou počáteční propagací většinou nabere tolik síly v ostatních faktorech, že pak bude na top pozicích na všechno :)

Co je důležité si uvědomit je, že o recyklovaný text nikdo nestojí.

Prezentace

Obsah musí být dobře přístupný, snadno se číst a nesmí jej rušit okolí. Zvláště uvádí reklamu, která se často míchá s navigačními prvky, textem anebo je “moc nahoře”. Obsah by měl být viditelný, bez nutnosti scrollovat. Také si dávejte pozor na dynamické prvky, které překrývají obsah. Různé automaticky scrollující bannery a formuláře s odběrem newsletterů nejen otravují návštěvníka, ale třeba na Bingu mohou znamenat mínusové body. Sice jej nikdo u nás nepoužívá, ale ani bych se nedivil, kdyby zrovna toto pravidlo platilo i pro ostatní vyhledávače. Minimálně Seznam je hodně náchylný na obsah, který je moc vzdálený od horní části obrazovky.

Závěr

Pár věcí k zamyšlení v blogpostu rozhodně bylo. Moc často se mi nestává, že bych narazil na nové “SEO faktory”, třeba zmíněný Admin místo reálného jména.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

6 komentářů u „Jak Bing posuzuje stránku“

 1. Bing má síce malý podiel, ale trvalo rastúci a to je dôležité. Ak poznáme jeho kritériá, oplatí sa ich dodržiavať. Aj sami takto môžeme pomôcť znížiť dominanciu Google pri práci s našimi stránkami. Z tohto pohľadu ďakujem za inšpiratívny článok.

 2. Přijde mi, že Bing poměrně rychle indexuje stránky, pokud mu je tedy ukážete přes formulář přidání stránky. Bohužel návštěvnost z Bingu je maximálně 1,5%.

 3. mam jeden vcelku novy web EN, ktery se na bingu/yahoo dobre chytil a je to parada, skoro samy US traffic
  co vic si prat, nicmene v podstate modelace webu na bing nefunguje moc na google a opacne , dle mych zkusenosti

 4. 1 %? To je super, nedostávám se letos v návštěvnosti z Bingu přes 0,3 % :-) Gratuluji!
  Časem to zkončí stejně jako jinde a před Autoritu, Použitelnost a Prezentaci se dostane Monetizace.
  I když upřímně, už tam nejspíš je.

 5. Trend Bingu je rostoucí, dle odhadů především díky internetovým browserům, kde je po vložení vyhledávacího dotazu spuštěno hledání právě přes Bing. Existuje ještě mnoho uživatelů, kteří si toto defaultní nastavení nedokáže změnit, nepřekliknout na: “hledat přes Google” a může to být jistý směr, jak bude získávat mikropodíl na našem trhu, protože si na něj lidé začnou zvykat.

 6. Furt to samé dokola. Jen bych něco dodal k té reklamě. Dle Google reklama nesmí být támhle a támhle, nebo by tam alespoň neměla být, no a pak si nainstalujte plugin do WP Google Adsense a nestačíte se divit, kam vám tu reklamu nabízí umístit. Káží vodu, chlemtají víno, je to holt business jako každý jiný a v tom se na usera kašle, hlavně aby byly prášule.

Komentáře nejsou povoleny.