Jak funguje Penguin

Algoritmus Penguin má za úkol vyhledávat “špatné” odkazy a penalizovat za ně weby. To tak nějak víme všichni. Ale jak vlastně funguje samostatný proces? Proč jsou nutné aktualizace a neděje se tak průběžně? Jak do toho všeho vlastně zapadá disavow tool?

Nejvíce lidí se mylně domnívá, že Penguin jede nepřetržitě a penalizuje jednu stránku za druhou. Což vede pak k domnění, že pokud několik měsíců něco prochází konkurenci, tak to můžu začít taky dělat, protože to Google asi nevadí. No a při následujícím tučňáčím přepočtu se pak oba nestačí divit až jim dorazí varování z GWT, že na jejich stránky směřují nepřirozené odkazy.

Nejlepší bude, když si celý proces rozdělíme na části. Začneme tím, že v Google někdo zakřičel: “Vypusťte Krakena! ehm .. Tučňáka!”

Získávání dat o odkazech

V první fázi prochází Penguin odkazy na stránkách, které vedou na váš web. Pravděpodobně se  kontroluje, které jsou nové, které zmizeli a tak dále. Co je ale nejdůležitější, je že se kontroluje jestli jsou na vašem disavow seznamu, který jste nahráli přes Nástroje pro webmástry. Takovéto odkazy si pak Tučňák označkuje. Vzhledem k předchozím testům, které provedl třeba Cyrus Shepar v dubnu 2013, se dá předpokládat, že se promění v něco jako nofollow. Btw v době psaní článku ještě nikdo moc nevěděl jak všechno funguje a že je disavow přímo napojený na Tučňáka, respektive právě na tuto fázi. Právě kvůli ní zřejmě původně celý disavow tool vlastně vznikl.

Jdeme vyhodnocovat odkazový profil

Část získávání odkazů byla dokončena. Všechny jsou přehledně roztříděny, označeny a teď se může začít počítat jak je na tom odkazový profil. Tady jsem se setkal s více názory.

 • Web (doména) je postupně bodována. Jakmile dosáhne určité hodnoty, tak je následně penalizována. Přitom hodnota se liší podle kategorie, kam jí Google zařadí. Některé kategorie jsou náchylnější na linkspam než jiné. Popřípadě je nutné u určitých druhů webů zvážit benevolenci. Přiznám se, že si celkem nejsem jistý jestli se tato teorie nějak netluče s Payday Loan algoritmem. Ten se totiž často pouští v tichosti a nevíte jestli není součástí nějakého jiného anebo jestli třeba nevyužívá jen data z minipřepočtů. Moc spekulací držme se faktů :)
 • Druhý názor říká, že Penguin postupně přiděluje negativní body, které váš web penalizují postupně. Autor článku na který odkazuju na konci, jej přirovnává ke kotvě, která váš web táhne v SERP dolů.
 • Třetí názor je ještě zajímavější. Údajně jsou označeny weby k manuální kontrole armádou Google pracovníků :)

Vypuštění Tučňáka na veřejnost

Všechny fáze probíhají čistě na vnitřních serverech Google. Klidně se můžeme bavit o tom, že fáze získávání odkazů může zabrat měsíc a po ní vyhodnocování také měsíc. Přesné časy nejsou známy, i když občas se někdo z Google prokecne a třeba řekne, že už je pozdě na přidání odkazů do disavow, protože je už fáze dvě.

“Gary also said that if you disavow bad links now or as of about two weeks ago, it will likely be too late for this next Penguin refresh.”

2. října 2014  – Gary Illyes, Webmaster Trends Analyst and Search Quality Engineer na Search Marketing Expo East

Takže jakmile se spustí tato fáze, jsou postupně vypuštěny nové výsledky. Někde na Twitter se oznámí nakolik procent jsou ovlivněny a pak začne lamentování webmástrů, kteří do odnesli.

Závěr

Ačkoliv je v celém procesu hodně neznámých je dobré vědět, jak zhruba funguje a probíhá. Pokud vám tedy někdo díky disavow tools slibuje odstranění odkazů do měsíce, tak zřejmě kecá :)

Zdroj


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

7 komentářů u „Jak funguje Penguin“

 1. Myslím, že tučňák takto nefunguje. Tyto závěry jdou (podle mého soukromého soudu) proti logice webu. To by se konkurence sestřelovala “špatnými” odkazy a nebylo by řádné obrany. Tato pohádka v českých internetových luzích a hájích vznikla nejspíše špatným překladem anglického originálu a opakovaným papouškováním téhož. Což by nebylo poprvé. Podobně jako při překladech směrnic EU, kdy v ČR z původní směrnice vznikne paskvil “aplikující” se do praxe a posléze se ukáže, že takto opravdu nee…

  • Ano negatívne SEO funguje velmi efektívne, a ano v lukratívnych oblastiach ako SEO alebo pozicky alebo kasina sa toto deje pravidelne.

   Niekedy staci napalit tisice zlych odkazov na konkurenta. Nastudovat nieco o NEGATIVE SEO ..

 2. Heh, podle mě s DTool se jen naprášíš Googlu, a on pak může sledovat, jaké odkazy jsou pak uměle vytvořené a nerelevantní. Fičura ti jen může uškodit, to je jako kdyby jsi dostal jednotku a po tom, co ji máš v žákovský řekneš, že jsi měl tahák.

  • Lollipoper: anebo tak :) Oficiálně se ty údaje nepoužívají k ničemu jinému, ale já tomu nevěřím. Podle mě podle toho loví sítě na prodej odkazů. Takže Matt studuje po večerech listy z disavow a kroužkuje :)

 3. Mimochodom vcera t.j 18.10. bol vypusteny PENGUIN 3.0 a vysledok vidno aj v .SK aj v .CZ google .. obeťou sa stali bohužial aj stranky na ktore bolo použité Negatívne SEO :( tak i stránky ktoré využívali Link Pyramídy.

  • jozef: sledoval jsem to a moc velké změny jsem neviděl, tak jsem dal jen info na seopedia.cz. Počkám zítra na pondělní provoz a srovnám. Zatím to vypadá jen že se mi probrala jedno MFA. Jinak nic.

Komentáře nejsou povoleny.