Disavow tool experiment

3. dubna 2013 Cyrus Shepar provedl zajímavý a jednoduchý SEO experiment. Nechal si z jednoho webu pomocí nástroje Disavow tool odstranit všechny zpětné odkazy, které na něj vedly. Celkem se jednalo o 35 tisíc zpětných odkazů, které zjistil přes Google Webmaster Tools. Tento jednoduchý experiment přinesl spíše více otázek než odpovědí, ale rozhodně stojí za to si vše shrnout a připomenout.

Jen rychle shrnutí nástroje Disavow tool. Pomocí něj lze říct Google aby ignoroval určité odkazy. Je to jakési distancování se od nich. Více informací a jak funguje najdete v článku Google uvolnil nástroj na distancování se od zpětných odkazů. Teď už ale k zmíněnému experimentu.

Cyrus se rozhodl, že odstraní všechny zpětné odkazy vedoucí na jeden z jeho webů (cyrusshepard.com) pomocí nástroje Disavow tool. Nedá o tom nikde vědět a nechá všemu dění volný průběh. Odkazy si vytáhl z Google Webmaster Tools.

Po dvou měsících se ale nic nedělo (začátek května). Jako možné důvody uvedl:

 1. Nepožádání o znovuposouzení stránky, mohlo vést k ignorování celého procesu.
 2. Nástroj Disavow tool v sobě může mít zabudovanou pojistku proti blbosti.
 3. Výsledek bude známí za delší dobu než 2 měsíce.

Pokračování experimentu

Koncem května z Google Webmáster Tools zmizelo všech 35 tisíc zpětných odkazů a jeho blog se začal pomalu propadat na slovní spojení, kde byl předtím poměrně silný. Na druhou stranu o žádné brutální změny nešlo. Když se celosvětově objevujete na velmi konkurenční slovní spojení SEO blog na 4tém místě a spadnete na 12té, není to moc velká prohra.

Zajímavé bylo, že k poklesu došlo při Penguin update. Cyrus z toho vyvozuje:

 • Disavow Tool může pracovat automaticky, ale nezpracovává se dokud nepožádáte o znovuposouzení anebo nedojde k velkému přepočtu (obnově dat)
 • Teoreticky můžete použít Disavow Tool na zotavení se z Penguinu a to i když jste nedostali manuální penalizaci a nepožádali jste o znovuposouzení.

S dalšími informacemi přichází Tim Grice.

 • Pokud vyplníte žádost o znovuposouzení, vypadá to, že Google zpracuje data dříve – tedy jakmile odpoví na žádost.
 • Pokud nevyplníte žádost dojde o k update jen při “velké” změně algoritmu Penguin.

Bonusový experiment

Cyrus zkusil z Disavow Tool odstranit soubor s odkazy na vymazání, ale podle statistik z Google Analytics to nevypadá, že by to nějak zvláště pomohlo. Což zakončil hezkou otázkou:

“Even after removing the disavow file, my ranking never recovered. Will they ever?”

Závěr

Možná se mi to jen zdá, ale dost mi to připomíná věci okolo Google Page Rank. Když jsem ve velkém prodával odkazy přes různé systémy, věnoval jsem tomu celkem dost času. Malé penalizace chodili zhruba v měsíčních intervalech. Ty jen GPR nulovaly. Přepočty pak zhruba jednou za čtvrt roku, ty s ním hýbaly. Znovuposouzení dokázalo vrátit GPR do týdne a také došlo k velkému “procrawlování” webu. Co když se Google drží zaběhnutého modelu 4x za rok nějaká velká akce a 8x menší ladění mezi tím?

Zdroje

 


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

9 komentářů u „Disavow tool experiment“

 1. OK…nějak teď se o to zajímám…když někdo použije tuto funkci Disavow vůči mému webu, znamená to, že mě google považuje za spam web? Nebo prostě nebere jen ty “poptané” “špatné” odkazy v potaz a můj web je v pohodě?

 2. petr: ja bych rekl, ze kdyz se jedna o jednotky odkazu tak to pro tvuj web nema zadny vliv… Myslim, ze problem by nastal az s vetsim mnozstvi Disavow odkazu.

 3. Tenhle nástroj dle mě přináší distancování se od odkazů, které vytvořily jedinci za účelem poškození webu, popřípadě zde můžete provést distancování se od odkazů, které jsou z různých PR a nepřinesly blahodárný účel vzestupu v SERPu. Podle mě má Google stále velké problémy se od nich automaticky distancovat, proto využívá manuální možnost pro webmastery.

 4. Podle mých zkušeností to vypadá, že ten slavný Tool je zcela k prdu ;). Nejlepší řešení je, pokud ty odkazy jdou odstranit (Google pak reaguje celkem rychle). U katalogů/PR webů je možnost kontaktovat majitele. Ostatně čištění linkprofilu je teď podnikatelská nika na vzestupu ;).

 5. Poslední týden mi dorazilo již několik žádostí o odstranění odkazu či pr článku z ruzných webů (i když nemají penalizaci). Celkem zajímavý, že se začínají někteří zbavovat zpětných odkazů.

 6. Mluvil jsem o odstranění odkazů s jedním člověkem, kterým to doporučila (a následně i provedla) jedna velká a velmi známá seo agentura. Po tři čtvrtě roce z toho mají docela rozporuplný pocit. Návštěvnosti i sledovaným pozicím to u Googlu nepomohlo, a díky odstranění odkazů propadli i na Seznamu

Komentáře nejsou povoleny.