Rozhovor s autorem nové E-shop knihy

e-shop-kniha-predni-obalPřed pár dny Jan Kalianko, kterého většina spíše zná jako provozovatele pay per post systému KupČlánek, po téměř roce práce vydal ebook E-shop kniha. Jedná se o kompendium jeho znalostí z provozování eshopu SvětBot, který mu patří.

Na rozdíl od různých infovideomotivačních návodů, odborné ebooky rozhodně podporuju a nebojím se jim věnovat dostatek prostoru i na 404M. Zvláště když jsou postaveny na reálných zkušenostech a obsahují notnou dávku know how.

Zhruba před měsícem jsem navíc dostal možnost si pracovní verzi přečíst. Kniha má 505 stránek čtečkového formátu a stojí bez slevového kupónu 799 CZK. Za večer jsem byl schopný přečíst jednu pětinu. Některé kapitoly či spíše tématické celky se dají velice dobře číst. Honza se rozepisuje, s čím vším se musí nejen eshopař ale i online podnikatel vypořádat. Popravdě pokud nemáte potuchy, co si může zákazník dovolit v rámci reklamace, vrácení bez udání důvodů anebo zdali má nárok na vrácení částky za dobírku, tak být vámi tak nepřemýšlím a 599 CZK za tuto knížku rozhodně dám (viz. slevový kupón na konci), protože si ušetříte opletačky s ČOI.

Část knížky je věnována analýzám a různým návodům krok za krokem, které mě dost nudily. Spíše jsem měl problém s přechody, mezi pohodovým čtením bez nutnosti větší koncentrace a  odbornými návody. Zde jsem se musel třeba vracet a číst odstavec znovu. Osobně by jsem volil možná větší důraz na posloupnost, proč to děláme, co děláme jak to dělám, jak vyhodnotit výsledek. Konkrétně se to týká části Klasifikace analýzy klíčových slov. Ovšem to je moje jediná větší výtka k E-shop knize.

Vzhledem k tomu, že nejsem majitelem žádného e-shopu a pouze jsem se k nim dostal, když bylo nutné řešit nějaký delikátní SEO zádrhel, necítím se kompetentní napsat plnohodnotnou recenzi. Proto jsme se rozhodl místo ní, nabídnout vám rozhovor s Honzou Kaliankem na téma psaní jeho e-booku. Věřím že vám při rozhodování zdali koupit či nekoupit pomůže.


Jaký je to pocit, dokončit svůj první ebook?

Jan Kalianko - obrázek byl odcizen ze stránek eshopkniha.czPřiznám se, že při dokončení ebooku jsem měl pocity spíše smíšené. Na jednu stranu jsem byl rád, že mám hotovo, ale na stranu druhou jsem mírně pochyboval, zda lidé znalí oboru knihu nezkritizují a nebude to propadák. Knihu jsem po následných korekcích začal rozesílat předjednaným odborníkům a konzultantů a když po pár dnech začali chodit nadšené reakce, byl jsem sám překvapen. Nutno říci, že mě to značně uklidnilo. Původní verze byla na 433 stran, ale dostal jsem několik věcných připomínek a také jsem sám při následném pročítání materiálů zjistil, že je potřeba něco doplnit a upravit, aby byla kniha stoprocentní. Výsledkem je 505 stran plných informací, které pomohou jak začátečníkům, tak i majitelům zaběhnutých e-shopů.

505 stran, spousta analýz, které jsi musel krok za krok projít, aby seděly. To zabere hodně času. Kolik by jsi odhadnul že to bylo tak hodin práce?

Na samotné knize, analýzách a přípravě materiálů jsem strávil něco mezi 800 a 1000 hodinami práce. Dělal jsem na knize rok s drobnou přestávkou. Na začátku kolem 4 hodin denně, to bylo večer po práci, ale v závěru cca poslední dva měsíce, jsem na knize pracoval 8-10 hodin každý den, včetně víkendu. Dokonce jsem kvůli knize nejel letos ani na dovolenou, ale nelituji toho.

Mimo samotného psaní jsi investoval spoustu času do přípravy propagační kampaně. Ebook má pěkný web eshopkniha.cz, zajímavý affiliate program. To vše jsi připravoval sám, anebo ve spolupráci s někým? Jak to vše probíhalo?

Ano, řekl jsi to dobře. Vydání samotného ebooku musí předcházet mnoho činností, které nejsou mnohdy ani vidět. Počínaje lidmi, kteří si knihu před vydáním přečtou a připomínkují ji, konče korekcemi nebo webem. Více než poslední půl rok, kdy už jsem věděl, že knihu prostě dopíšu, jsem mnoho věcí konzultoval s kolegy z oboru, zajišťoval recenzenty, kteří si knihu přečtou a budou připomínkovat nejen fakta.

Co se týče konkrétně mojí E-shop knihy, tak web měl původně vypadat úplně jinak – měl to být tablet položený na stole a na něm měl být obsah v podobném duchu, jako je web nyní. Nakonec jsem se ale cca 6 dnů před samotným vydáním knihy rozhodl, že tablet je zbytečně malý a že uděláme nudnější, ale efektivnější a přehlednější web. Za 2 dny byl na světě a jak vypadá je viděl online. Grafiku na web jsem vymýšlel a navrhoval já, kreslila ji moje grafička a programoval můj programátor. Jsem člověk, který vymýšlí co jak bude. Samotnou realizaci zadávám lidem ve svém teamu, jinak bych většinu mých projektů časově nezvládl. S affiliate programem to bylo to samé. Měl jsem představu, jak by měl vypadat a po pokecu s lidmi z affiliate světa jsem dostal několik užitečných tipů, které jsem do podmínek zapracoval.

Affiliate partner dostane 25 až 30% z ceny
Každý, kdo prodá do 31.1.2014 alespoň 100 knih, dostane 10 000 Kč
První, kdo prodá do 31.1.2014 500 knih, bude mít odměnu zvýšenu na 50 000 Kč

Nechtěl jsi se na to občas vykašlat? Které momenty byly krizové?

Na tuto otázku si dovolím odpovědět úplnou historií. Původně jsem nechtěl vůbec psát knihu, ale seriál o tom jak vytvořit úspěšný e-shop pro online magazín. Nabídl jsem ho majiteli a ten sice měl zájem, ale chtěl mi nabídnout 100 Kč za každý vydaný článek. Mělo jích být mezi 35 a 40. Po diskuzi na téma, zda si myslí že je to adekvátní odměna za odborný seriál na půl roku, zvedl cenu na 200 Kč za článek, ale více že opravdu nemůže. To pro mě bylo šíleně demotivující a počítal bych to jako nejvíce krizový moment. V té době jsem uvažoval, že seriál nedám žádnému magazínu „zadarmo“ a raději ho vydám na osobním blogu, kterému to přinese mnohem více.

Kdo mě ovšem zná, tak ví, že tohle byl pro mě ve finále přesně ten impulz se do toho pustit pořádně a vznikla kniha, která jen za první den prodeje vydělala více, než měla být celá odměna za původně napsané články. Druhý kritický moment přišel několik dnů před samotným vydáním knihy, kdy jsem několik týdnů již jednal s partnery, bylo to nekonečné a nebylo nic pořádně dohodnuté. Nakonec jsem stanovil termín vydání ať už partneři budou nebo ne a vše šlo u partnerů velmi rychle. Stačil jen pevný termín.

Jaké doporučení by jsi dal lidem, kteří se rozhodli napsat vlastní odborný ebook?

Myslím si, že každý kdo se rozhodne cokoliv napsat, by měl psát o něčem, čemu dokonale rozumí, o čem něco skutečně ví a čím si prošel. Znám několik lidí, kteří sepsali knihu bez vlastních zkušeností, jen z toho co si kde přečetli, nebo co se kde doslechli od lidí, co daný obor skutečně dělají. Pak taková kniha nebo ebook stojí za starou bačkoru.

A pokud už se rozhodnou, tak se nejprve pořádně zamyslet a udělal velmi podrobnou osnovu ebooku. Sice jí pak ještě mnohokrát změní, ale budou mít jasno, co bude obsahem.

Co by jsi považoval za úspěch s E-shop knihou?

Já osobně mám u každého svého projektu vždy několik cílů a postupně jedu na jejich splnění. Prvním bylo vůbec dopsat knihu a dostat ji ven. Ten už jsem si odškrtnul. Následné tři cíle jsou prodat 100 knih, 1000 knih a ten nejméně reálný je, aby se eshop kniha stala pomalu povinnou četbou pro všechny eshopaře. Ale ne, teď vážně. Skutečně by bylo zajímavé, kdyby se povědomí o knize rozšířilo mezi ty, kteří mají nebo chtějí mít e-shop. Aby ji četli a pochopili, že e-shop nestačí jen spustit a čekat. Pro mě je hlavním cílem edukace v této oblasti a ta se postupně plní.

Teď už k samotnému obsahu. Musím přiznat, že mě osobně překvapila poměrně ráznost a upřimnost v některých kapitolách, kde prezentuješ své osobní zkušenosti napříklas s ČOI, či jednání s partnery. Žádné braní servítků na druhou stranu vše pěkně prezentováno jako fakta beze emocí. Velmi dobře se mi to četlo. Oproti tomu jsou zde poměrně detailní návody, které vyžadují hodně soustředění čtenáře. Tady jsem se třeba já moc nechytal. Občas jsem si říkal, že jste to psali dva. Jak by vlastně člověk měl číst eshop knihu?

Kdo mě zná, tak ví, že co na srdci, to na jazyku. To platí i v knize, ale tady pozor – tohle není diskuze, kde s někým online diskutujeme, ale kniha kam emoce nepatří. Snažil jsem se držet faktů a přidat zkušenosti, které jsou prokazatelné. Myslím, že některé typy mohou majitelům obchodů ušetřit zajímavé peníze a zefektivnit tak finanční stránku na straně výdajů.

Co se týče detailních návodů – osobně si myslím, že není nic horšího, než dělat něco mnoho hodin a pak narazit na problém a neumět ho řešit. Raději vše popíši více do podrobností, aby to mohl „rychlejší“ čtenář vypustit, ale aby se po mnoha hodinách práce někdo nezasekl a neměl jak pokračovat a vše musel zahodit. Popravdě si první, kdo něco o velké podrobnosti řekl, ale jsem rád, že mám novou informaci.

A abych odpověděl na otázku jak číst – nejlépe z jedné vody na čisto. Třeba přes víkend.

Při čtení jsem si nebyl zcela jistý pro koho je vlastně kniha určena. Jako kompendium znalostí je vhodná pro zkušenější provozovatelé eshopů, marketingovým konzultantnům by jsem jí určitě také doporučil, ale pro začínající eshopaře anebo lidi, kteří si teprve hodlají eshop založit, mi přijde jako technicky náročné čtení. Na druhou stranu bez potřebných znalostí a předpokladů k chápání zákulisí světa internetu, si zřejmě člověk sám úspěšný eshop nezaloží.

Tady máme každý asi trochu jiný úhel pohledu. Podle mě, když se chce člověk do něčeho pustit a vědět co dělá, musí mít znalosti. Ty musí někde získat. K tomu je kniha určená. Je podle mě psána tak, aby ji mohl číst nováček i pokročilý. Nováček může být na začátku trochu zdrcen množstvím informací, ale bude vědět, do čeho jde. Jen s dostatkem informací se dají dělat skutečně dobré rozhodnutí a proto je kniha podle mě i pro nováčky. Úplně nejoptimálnějším čtenářem je majitel e-shopu, který již obchod má, ale více méně mu nefunguje a neví co s ním dělat, aby fungovat začal. Takový člověk je na tom ještě hůř než úplný nováček – vydal už nějaké peníze, ale nic moc se nepovedlo.  To je už ale trochu jiná debata. Podle mě si z knihy zajímavé informace vezme každý, mimo špičkových top odborníků na konkrétní oblast, např. SEO.

Plánuješ na případný úspěch E-shop knihy navázat. Eshop je založený a teď je čas pořádně rozjet marketing :)

Aktuálně o dalším pokračování neuvažuji. Důvody jsou prosté – není zřejmé co udělá tento počin, ale hlavně jsem do knihy napsal vše, co jsem byl přesvědčen, že znám a mohu prezentovat v knize. Na marketing si zatím skutečně nevěřím, protože se ho stále učím a nejsem si jist, zda to je správné téma pro mě. Teoreticky by mě lákala kniha o webové analytice, kterou dlouhodobě studuji a baví mě také, ale to už skutečně moc předbíháme.

V online světě se pořád všechno mění, budeš E-shop knihu pravidelně aktualizovat?

Přiznám se, že jsem nad tímto také uvažoval, ale nemám zatím jasno. Jsme za začátku, těsně po vydání, a není jasné kolik lidí si knihu pořídí a jaký o ní bude vlastně zájem. Aktuálně velmi silně uvažuji o volném doplňku knihy zdarma pro všechny čtenáře ve smyslu „Jaké změny přinesl pro e-shopy nový občanský zákoník“ a to na přelomu roku 2013 a 2014. Nevím však, zda mi na to zbyde dostatek času. Je to o velmi hluboké studii celého občanského zákoníku, který má vyjít v novém znění od 1.1.2014, a vzhledem k tomu, že mi aktuálně e-shop SvětBot.cz meziročně roste na tržbách o více než 375 %, tak nevím jak to v listopadu a prosinci vůbec bude. Pokud to takhle bude dál, tak budu mít starosti úplně jinde, třeba v zařizování nového skladu a zaškolování nových lidí ve firmě. To ale opět trochu moc předbíháme. Vše tedy bude záležet na čase, který budu mít a také na aktuální situaci. Rozhodně se nechci stát člověkem, který bude hnout jeden ebook za druhým, jen aby něco vydal a udělal si za knihu čárku.

Jako čerství autor ebooku o eshopu a zkušený online podnikatel. Jaké rady by jsi dal lidem, kteří si chtějí eshop založit, anebo jej provozují a chtěli by víc. Samozřejmě mimo toho ať si koupí tvou novou knihu :)

Hezky si se zeptal a dobře si dodal, mimo toho aby si koupili knihu. Já bych nikomu nechtěl říkat, aby si koupil moji knihu, že je v ní vše. To musí každý zvážit sám, zda je pro něj nebo ne a zda za ní těch pár korun obětuje. Internetové obchodování je poměrně podobné, jako běžné obchodování, jen se řeší trochu jiné problémy. Pokud již máte e-shop, nebo ho chcete založit, je potřeba si uvědomit, že to není sranda, kterou budete dělat jednou za 14 dnů večer, když náhodou nepůjdete s kamarády do hospody. Je to všechno o tvrdé dřině a znalostech. Rady tedy vyplývají z toho, co jsem řekl – tvrdě dřít, myslet ekonomicky a hlavně si zákazníky hýčkat. Nad e-shopem se musí přemýšlet a vědět, co člověk dělá. Nevyhazujte zbytečné peníze za nesmyslný marketing a neúčinné PPC. Všechny činnosti měřte, vyhodnocujte a podporujte jen ty efektivní. Jen tak můžete dlouhodobě růst. Nechtějte všechno hned, protože nic nejde hned. Dalších rad by byly desítky, možné stovky… O tom zase ale asi jindy, nebo v knize.

Chtěl by jsi něco vzkázat čtenářům 404m?

Ať už jste e-shopář, chcete jím být, nebo vás tato oblast internetového výdělku nezajímá, jsem rád, že jste si přečetli tento rozhovor. Pokud e-shop máte nebo ho chcete, tak nad knihou zauvažujte. Je na první pohled sice možná trochu dražší, ale její obsah a rozsah cenu značně převyšuje. Za ebook nedáte více, než za 10 krabiček cigaret nebo pár lahví alkoholu. Skutečně si myslíte, že taková drobná investice do vašeho podnikání nemá smysl? Podle mě rozhodně větší, než hodit stejnou částku do PPC s vidinou nových zákazníků…

Zároveň bych chtěl poděkovat i tobě Drago za rozhovor a za zajímavá názor na knihu. Vážím si ho a stejně tak budu rád za každou reakci na knihu od kteréhokoliv ze čtenářů.


Závěr

Pokud by jsem si chtěl založit eshop, tak by jsem si E-shop knihu určitě koupil. Tohle je nebojím se říct takové “must read” čtení pro eshopaře. Minimálně kvůli tipům ohledně práva, ČOI, osobních zkušeností autora s vyjednáváním podmínek, anebo osobním názorům do čeho investovat peníze. Rozhodně by jsem to nepovažoval za vychozené peníze.

A co jsem si z pracovní verze odnesl? No například vím, co si můžu jako zákazník dovolit k prodejcům na internetu :) Dále mě to obohatilo o to jak vidí svět zkušený eshopař. Pokud by jsem někomu takovému měl nabízet služby, tak budu vědět na kterou strunu zahrát. Respektive, co si připravit, přidat do nabídky. Ani by jsem se nedivil, pokud by SEO či SEM mág díky E-shop knize začal nabízet nějakou specifickou službu ;)

Co ještě dodat. Ten slevový kód – SLEVA404M . Přiznám se, že nevím jestli funguje, nejsem registrovaný v affiliate programu a kód mi přišel emailem pro čtenáře.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

13 komentářů u „Rozhovor s autorem nové E-shop knihy“

 1. má moc pěkný a přehledný eshop, ty filtry jsou úžasně udělaný, jediné co mě mrzí je, že má předsudky, vůči velikostem boty, nevím proč nenabízí velikosti UK 49 a 50

  a pokud mu mohu dát radu, tyhlety velikosti bývají jako první vykoupeny, jelikož obuvi v této velikosti není hodně

  tohle to se mi na něm nelíbí a proto si tu knížku nekoupím

  a navíc proč je to zase ebook? proč není v papírové podobě? ty vole to mi příjde jak kdyby malíř maloval své dílo hajzl papír a chtěl za to 6 stovek… proč kurňa neinvestuje 150Kč do kvalitního materiálu a nenabídne to za 750Kč

  tohle to příjde úplně v hniveč a kouzlo se vytrátí

 2. navíc ebook se do měsíce a do dne objeví někde na warez servery a pak si každej stáhne zadarmo

  papírová knížka by měla větší váhu a snížilo by se riziko kopírování

  • blekota: jakmile jednou zkusíš Kindle tak už nečteš jinak :)
   Ale s tou papírovou knihou souhlasím. Konkrétně tato knížka by si zasloužila i papírovou podobu. Nevím jak ostatní, ale já si do odborných knížek vkládám poznámky, aby jsem za půl roku našel co hledám :)

 3. V opeře se mi poslední týden po kliknutí na článek zobrazují pouze komentáře. Mrkni na to. Díky.

 4. preco medzi platobnymi moznostami nieje paypal? minimalne zo slovenska je to najjednoduchsie(za prevod do ceska pytaju sialene poplatky)

 5. Zdravím. Taky mám problém se zobrazováním. V Chromu mi to vyhazuje jen diskuzi pod článkem, ale na článek se nedá dostat. Na web chodím z čtečky Feedly. Je to škoda se nedostat k textu.

 6. To blekota: Jsem rád, že velikost tvých bot má vliv na koupi knihy.

  Bohužel si právě narazil na to, co si sám řekl – nadměrné velikost bereme stanradně, ale jsou tak rychle vyprodané, že už zase nejsou. E-shop SvětBot.cz nám roste tak rychleji, než jsme počítali (počítali jsme s růstem kolem 100 % a je aktuálně na +375 %) a vzhedem k tomu, že zboží se objednává 6-9 měsíců předem, tak je docela vyprodáno… Nadměrky a podměrky obzvláště…

  Takže budu rád, když budeš přístě soudit až poté, co budeš mít informace.

 7. Add tištěná kniha: Ano, mohla by být tištěná, s tím souhlasím, ale když jsem sháněl tisk, tak by se vyplatil od 1 000 kusů. Nevím, jestli se tolik prodá nebo ne. Navíc v tomto rozsahu vyjde tisk a vazba jedné knihy na 196 Kč s DPH, což znamená jen náklad na tisk 196 tis. Kč. Pokud blekota a ostatní chtějí vytahnout tyto peníze, dát knihu do tisku a pak riskovat, že 500 ks někde zůstane ležet skladem, mohou se semnou spojit. Rád jim dám podíl z prodeje…
  Nemusím snad ani dodávat, že to není jen +196 Kč za tisk ale dalších cca 100 Kč za poštovné a další 3 dny čekání, než kniha přijde. Takhle jí má majitel do 10 minut a čte.

 8. Add kopírování a Warez fóra: Ano, objevit se někde může, nicméně kniha má dostatek ochran proti kopírování a jakmile se někdo objeví, tak nejen že budeme vědět kdo jí tam dal, ale budeme to vědět už ve chvíli, kdy jí tam dá.. Moc lidí si jí nestáhne :)

 9. Mě se líbí ta věta o Kaliankovi: Co na srdci, to na jazyku. Mohu potvrdit :D Občas by se možná hodilo být méně žoviální.

Komentáře nejsou povoleny.