Přes mobilní zařízení proběhne více jak 50 % online transakcí za nákupy

Na Search Engine Journal vyšel zajímavý článek s odkazem na studii Criteo’s Global Commerce Review za 2Q/2018. Ta se zaměřila na aktivitu, chování a preference návštěvníků více jak 5000 obchodníků z 80 zemí světa. Hlavním tématem nepochybně je, že mobilní zařízení (mobil a tablet) překonaly 50 % online transakcí za nákupy. Jinými slovy více jak polovina plateb za zboží a služby šlo přes mobil.

Na mobilech se neprodává jen přes internetový prohlížeč, ale i aplikace. Ty zaznamenaly 30% nárůst transakcí. Pokud máte vlastní mobilní aplikaci, tak je větší šance že zákazník něco koupí oproti mobilnímu webu. V Severní Americe je konverzní poměr dokonce 3x větší. Respektive pros srovnání – mobilní web má konverzní poměr 6 %, desktop 11 % a aplikace 20 %. Na druhou stranu je nutné brát v potaz, že pokud už někdo vaší aplikaci používá, tak máte k dispozici více nástrojů a informací jak jej ke konverzím motivovat.

Za zmínku určitě ještě stojí, že prodejci, kteří prodávají pouze online a aktivně propagují jejich aplikaci, tak z apliakce jde 31 % všech jejich transakcí.

Další zajímavostí je, že obchodníci kteří prodávají jak online tak i offline dokáží nashromáždit až 4x více prodejních dat, které mohou využít k optimalizace jejich marketingu.

Prodávání přes mobilní zařízení nejeví známky zpomalení napříč všemi státy. Nejvíce se přes mobil nakupuje v severní Evropě a Japonsku.

Závěr

Je pravda, že výběr zboží přes mobil je určitě pohodlnější. Nevím proč ale na desktopu prostě mám pocit, že musím celý úkon stihnout na jedno sezení. Na mobilu si přitom běžně nechávám rozečtené články, abych se k nim vrátil jakmile budu mít čas. Článek někdy čtu na vícekrát. O tom ale mobilní telefony jsou.

Aplikace na nákup jsem nikdy nevyužil, ale to je problém mě samotného. Jsem stará škola a mám problém věřit online věcem, pokud je nemám pod kontrolou. Na mobilu nemám ani antivirus, firewall ani další aplikace pro zvýšení bezpečnosti. Za ty roky co dělám s počítačem přitom vím jak důležité jsou. Jak stačí jedna chyba a musíte čistit počítač s vědomím, že někdo už má váš obsah.

Že něco kupuji online je pro mě nepředstavitelné. Občas si něco dovolím koupit do mé oblíbené mobilní hry za malou částku, tam vím, že je možné reklamovat platbu přes Google Play a v nejhorším přes banku. Navíc o transakci okamžitě dostanu informační email. Můj mobil však nezná číslo mé kreditky, zadáváme jen heslo do Google Play.

Já pro pořádnou online platbu potřebuji dvou faktorové ověření. Na desktopu zadám heslo a na mobil mi přijde SMSka. Kvůli tomuto pocitu se proto do mobilního nakupování nechystám.

Ovšem chápu všechny výhody, které to má. Dokonce si myslím, že na spoustu lidí by právě ty mobilní aplikace prodejců mohli velmi dobře fungovat. Třeba já jsem měl v úmyslu nakoupit ve slevě pár služeb. Ale když byl den se slevou, tak jsem na to zapomněl. Jindy jsem odešel s plným košíkem. Sice mi přišel email s upozorněním, ale ten jsem přečetl a nechal tak. Za den mi jich přijde několik a dávám je do fronty na vyřízení naráz. Na mobilu by mi přišla notifikace, ale ty vyřizují buď hned anebo když mám čas, přitom si je tam nechávám svítit.

No a to nejdůležitější. Desktop mám hlavně na práci, kdežto mobil teď spíše na odpočinek. Takže když jedu autobusem anebo někde čekám, tak mám čas a ten bych mohl využít třeba na dokončení nákupu.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup