Zdravotní, sociální pro rok 2013 a změna účtů FÚ

Vzhledem k tomu, že průměrná mzda minulý rok úředně narostla, došlo i k navýšení minimálních záloh na sociálním a zdravotním. Respektive jak to jen slušně a věčně vyjádřit. Vláda stanovila všeobecně vyměřovací základ na 25.093 a ministerstvo práce a sociálních věcí dodalo koeficient, kterým se to vynásobí, ten je 1,0315. Výsledkem je průměrná mzda (vyměřovací základ) v České Republice 25.884 CZK. A z tohoto čísla budou vypočtené minimální hodnoty zdravotního a sociálního.

Zálohy na zdravotní pojištění pro rok 2013

Oficiálně se vypočítává minimální zálohy na zdravotní pojištění jako 13,5% z poloviny průměrné mzdy (vyměřovacího základu). Tedy (25.884 / 2) * 0,135 = 1747,17 CZK po zaokrouhlení ve prospěch pojišťovny tedy 1748 CZK. Takže nárůst oproti roku 2012 je o 51 CZK. Pokud v průměru na jeden měsíc máte čistý zisk přes 25.884 tak nahraďte průměrnou mzdu vašim čistým ziskem.

Nezapomeňte si navýšit platbu už za leden. Zdravotní pojištění se nemění až po podání přiznání.

Osobně tam mám vždy radši přeplatek, než nedoplatek. Už mě to jednou stálo něco přes pětistovku :/

Zálohy na sociálním pojištění za rok 2013

Sociální pojištění se počítá jako 29,2% ze čtvrtiny zisku. Pokud je opět nižší, tak se využije státem stanovená průměrná mzda. Tedy (25.884 / 4) * 0,292 = 1889,532 CZK. Opět zaokrouhlíme ve prospěch státu na 1890 CZK. Nárůst oproti roku 2012 je o 54 CZK.

Pokud máte podnikání jako „vedlejšák“, tak budete platit 756 CZK, jestli jste překročili takzvanou rozhodnou částku, která je 62.121 CZK (25.093 * 1,0315 * 2,4).

Nová částka se začíná platit až podáte přehled příjmů na sociálku. Osobně to platím už od ledna. Dřív s tím byl problém, ale od minulého roku prý jedou na novém systému, který už si platby rovnou sčítá.

Zálohy na nemocenské pojištění

Já tento druh pojištění nevyužívám. Podle mě se dá sjednat lepší a výhodnější u nějaké pojišťovny. Minimální měsíční záloha by měla být 115 CZK. Ale to mám z druhé ruky.

Výdajové paušály

Výdajové paušály se týkají roku 2013. Takže jej do přiznaní k dani z příjmu za rok 2012 nemusíme řešit. Platí stejné hodnoty. Tedy 80% pro řemeslníky a zemědělce, 60% příjmy z ostatních živností a 40% tlumočníci, autoři atd. Příjmy z reklamy, programování atd. patří pod 60%.

Jak to bude příští rok těžko zatím soudit. Naši politici jsou schopní všeho :)

Nová čísla účtů pro platbu daní

Od 1.1.2013 platí nová čísla účtů pro platby daní. Dříve měl každý finanční úřad své, nově se vše převádí na krajské finanční úřady. Jen pro zajímavost všechny účty jsou u ČNB a mají formát ID_daněúčet_kraje/kód_banky. Třeba já budu platit DPH pro jihočeský kraj na 70577627231/0710.

Kompletní přehled čísel účtů je na stránkách MFČR, respektive v .xls souboru.

Vzorce pro výpočet DPH

DPH nám poskočila z 20% na 21%, což se přiznám mi nadělalo menší neplechu u nižších částek. Respektive nejbližší celé číslo s a zároveň bez DPH je 100 (121).

Pár vzorečků, které vám pomohou s výpočtem DPH.

 • Cena včetně DPH = cena bez DPH * 1,21
 • DPH z ceny včetně DPH = (21/121) * cena s DPH
 • Cena bez DPH z ceny včetně DPH = (100/121) * cena s DPH

Závěr

Snad sem na nic důležitého pro tento rok nezapomněl. Když tak mě můžete upozornit či opravit v komentářích. Výše zmíněná čísla jsou bez záruky.

 

 


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

20 komentářů u „Zdravotní, sociální pro rok 2013 a změna účtů FÚ“

 1. Díky moc za pěkný přehledný článek. Ty jo, možná bych na to nakonec ještě taky zapomněl a nechal staré částky pro soc. a zdrav. pojištění.

 2. Hezky schrnuto. S tim zvysenim DPH jsou uplne trapny, akorat pridelali problemy se zaokrouhlovanim.

  Co se tyce minimalnich zaloh na socialni a zdravotni.

  Uvedu priklad, clovek nemuze najit praci, je na uradu praci, kde Vam zadnou praci nenabidnou, a ani vy sami nejste v hledani uspesny. Zdravotni za vas plati urad prace, pak take jelikoz nemate zadne prijmy, dostavate prispevek na bydleni a hmotnou nouzi, suma sumarum to cini nejakych +/- 4 tisice korun.

  A jelikoz dany clovek nemuze dloudobe sehnat praci premysli ze by zacal podnikat, ale za tuto snahu nedostane zadnou vyhodu od statu. Takze musi platit minimalni zalohy na socialni a zdravotni coz dela necele 4 tisice. A jeste navic prijde o prispevek na bydleni a o hmotnou nouzi nejakych 4 tisice. Coz mame celkem 8 tisic korun, ktere by tento clovek musel za mesic vydelat podnikanim, aby se mu to vyplatilo. A ja se Vas ptam kde mate tento clovek motivaci, aby zacal podnikat? misto toho aby se v jistote dal valel doma v posteli a v jistote ze socialnich davek… a pak se divite cikanum… proc by meli pracovat kdyz tu neni zadna motivace ze strany statu, prosim to je nase ceska republika. a az budete platit socialni, vzpomente si na tyto lidi, kteri by radi pracovali ale stat jim podrazi nohy

  • Anonym: tak sociální + zdravotní je nutnost. Jistě by se hodila nějaká varianta „OSVČ brigády“, kdy si člověk vydělá třeba do výše rozhodné částky (62K) za rok a nic by neplatil, aniž by přišel o výhody „běžného člověka“. Nejhorší je vždy ten rozjezd.

 3. Stat jim nohy nepodrazi, cpe jim plne hrsti. Zarazit a je klid. Pokud by byl nekdo schopen (jakoze neni) to posuzovat pripad od pripadu dle skutecnosti, tak by to bylo nejspravedlensji.

 4. Mohl by mě někdo zkontrolovat?

  Za prosinec 2012 posílám ještě staré minimální zálohy, ale za leden 2013 posílám už nové minimální zálohy je tak?

 5. tie zákony sú uplne o ničom maximálne diskriminujú živnostníkov a malých podnikateľov na slovensku ešte viac ako v čr

 6. No před časem si Drago tuším psal, že by nemusel být člověk plátcem DPH, pokud má např. adsense…to dopadlo jak? Asi špatně, že :-)

 7. U adsense od nového roku už nemusíš být plátce DPH. Musíš ale být tzv. osobou identifikovanou k dani.

 8. Ta cena bez DPH z ceny včetně DPH se lépe pamatuje jako = cena s DPH / 1,21 ;)

  Jinak mám pocit, že poslední rok platím jenom daně a následující rok to nevypadá na o moc lepší :-/

  • ambiente: ta moje varianta vypadá víc složitě :D
   Láďa: slyšel jsem, ale nevím jak to u nás přesně funguje.

 9. zdravotni a socialni zruine kazdy rok nekolik tisic podnikatelu =)

 10. Nevím jak je to možné, ale já mám nastavené platby 449 a 970 (student, zaměstnanec, podnikatel v jednom). Takže to měnit nebudu, počkám si na vyúčtování a doplatím navýšení zpětně dle toho co mi řeknou na úřadech.. A je to peklo ta byrokracie mne nebaví.

 11. Nechával jsem to zatím být, ale pokuta by se mi platit nechtěla, tak ve čtvrtek zajdu na VZP. Na OSSZ mají prý celorepublikový výpadek, tak mi neuměli říct vůbec nic.

  Já bych chtěl článek o AdSense a info o tom, jak je to s tím neplátcovstvím, pane Drago.

  • Honza 11:40: Spíše se dočkáme zvýšení. Pár šílených návrhů visí ve vzduchu. Leda by stát uznal, že se mzdy nezvyšují.
   Honza 12:14: Já se přiznám, že o tom naprosto nic netuším a na takový článek si netroufám, aby jsem někomu neporadil blbost, co ho pak bude stát peníze.

 12. Ahoj. Rád bych se zeptal zkušených zde v diskuzi. Samozřejmě umím používat google, ale raději bych to měl od někoho potvrzené, než si jenom číst zákony.

  „Pokud máte podnikání jako “vedlejšák”, tak budete platit 756 CZK, jestli jste překročili takzvanou rozhodnou částku, která je 62.121 CZK.“

  Pokud to chápu správně, tak ta rozhodná hranice čistý zisk za minulý rok. Pokud s podnikáním při zaměstnání letos začnu, neplatím první rok nic?
  Pokud to chápu správně, jak je to další roky? ŽL nebudu využívat moc často, opravdu vedlejšák, a neočekávám roční zisky přes 60k.

 13. Drago, máš překlep hned v první větě. Určitě to mělo být takto:
  …průměrná mzda minulý rok úředníkům narostla…

  • Lydie: :)
   Jirka: Pokud jsi za rok 2012 vydělal 70K a neplatil zálohy, tak to doplatíš a za 2013 budeš platit 756 měsíčně. Naopak pokud jsi za rok 2012 vydělal méně než 62K, tak za něj nic platit nebudeš a v roce 2013 žádné zálohy neplatíš. Ve tvém případě platí druhá varianta. Samozřejmě musí platit podmínky pro to, aby to byl vedlejšák. Důvěryhodný zdroj, který se zatím nespletl: http://www.jakpodnikat.cz/socialni-pojisteni-a-nizky-zisk.php

Komentáře nejsou povoleny.