Kde je další generace internetových online podnikatelů?

V závěru článku Godaddy zveřejnil video jak vydělávat na doménách jsem si trochu posteskl “U nás mám pocit, že domaining upadá, tedy ono spíše vydělávání na internetu upadá obecně.” přiznám se že to nebylo myšleno obecně, ale spíše k mladým lidem. Vím že starší makají a často svůj byznys rozšiřují dál ;) Přemýšlel jsem proč vlastně ten negativní pocit mám a dlouho se mi nedařilo na to přijít…

Celé to vlastně začalo vláknem Webtrh je naprodej. Abych zjistil jak na tom starý dobrý Webtrh je, začal jsem jej trochu více a detailněji sledovat. Během týdne jsem nenašel jediné zajímavé inspirativní vlákno. Nikdo nerozjížděl nový byznys, případně pokud hledal více informací tak jej stará komunita zadupala do země jako trolla. I kdyby to bylo “oprávněně, tak je třeba si uvědomit, že opakující či nesmyslné dotazy mohou vést k zajímavým nápadům někoho třetího, kdo tam zatím není registrován. Já si třeba dlouhou dobu Webtrh četl jen tak, než jsem se tam odvážil zaregistrovat. Jasně může to být jen závan nostalgie, vždyť byl rok 2007 a já přicházel na chuť nového online podnikání. Anebo také ne a teď to stojí za houby ;)

Když byl čas občas jsem dumal, kde je chyba. Proč mladé lidi už tolik netáhne online podnikání, nechtějí vydělávat, posouvat se dál, vykročit z davu a místo koukání na YouTube vida a Twitch rozjet něco pořádného. Mimochodem tohle trochu navazuje na práci pro jednoho mého klienta, kdy jsem pomáhal shánět nové lidi, a při diskuzi s lidmi z HR jsem se fakt divil jak náročné je sehnat mladého člověka, kterému se chce makat a ještě hůře někoho kdo se chce posouvat dál. Stovky životopisů, desítky pohovorů…

Možná se jen pohybuji v špatném části českého Internetu. Vždyť stačí kouknout na Black Hat World anebo různé subReddity, kde sdílí své úspěchy spousta lidí a motivuje tím další. Virtuálně se poplácají po zádech a inspirují. Anebo je tohle na Česko už moc a smíchem z toho padáme ze židlí?

Dlouhou dobu to byla otázka bez odpovědi. Jeden den jsem však místo sledování zpráv a novinek rozhodl si zarelaxovat při jídle kouknutím na YouTube videa ke hře Runescape (OSRS verze). Tato MMORPG hra je v mnoha ohledech hodně unikátní a nabízí hráči nepřeberné možnosti co může dělat, ale nikoho do ničeho nenutí ani ho neinspiruje. Co vyšla na mobilu, tak jí občas zapnu. Narazil jsem na video, kde jeden zkušený hráč jen tak pro zajímavost dělal úkoly, za které si jinými hráči nechal platit. Ať si vymysleli cokoliv, tak to udělal, stačilo když zaplatili. Řekl že se inspiroval jiným youtuberem, co zkoušel kolik vydělá na Fiverr. Zkusil jsem tohoto youtubera dohledat a kouknout na to. No a tehdy mi to došlo.

To co mě na starých dobách tak moc bavilo a inspirovalo, bylo sledovat ostatní jak se hecují a jejich postupné krůčky k úspěchu. Byly to různé challenge i s jedním účastníkem, které bavili jak účastníky tak i publikum. Bohužel toho moc nezbylo…

Co s tím?

Procházel jsem si staré články, kde se o těchto výzvách psalo a komentáře k nim. Většina odkazů už je mrtvá. Ovšem není to až tak dávno, vždyť poslední, Affiliate výzva – Kdo dá 100K CZK/měsíc, je z roku 2015, to je pět let.

Tohle samozřejmě není nic nového a vlastně tu o tom píšu už od začátku. Jen to detailněji identifikuje problém. Potřebujeme tedy něco inspirativního, kde jednotlivé úspěchy budou po malých krůčcích a informační kanál.

No a teď cílová skupina. Všichni mladí lidé samozřejmě nechtějí být slavní, vydělávat peníze a pracovat více než je to nutné. Takoví nebyli všichni ano před 10 anebo 20 lety. Stále tu jsou jen je jejich pozornost odvedena jiným směrem. Pokud bychom přijali fakt, že všichni koukají na YouTube anebo Twitch, na své oblíbené celebrity, tak část z nich určitě přemýšlí že by se tou celebritou stala také. Někdo pro slávu jiní pro peníze. Vždyť tyto důvody se zas tolik od našeho online podnikání neliší ;)

Vlastně ano. Nevím jak vy, ale já jsem chtěl vydělat peníze na online a začít investovat do podnikání offline, což jsem si rozmyslel jakmile jsem zjistil jak náročné je takovou offline firmu vést. Zlatý online…

Takže řešením je založit si Twitch, kde budeme mladým ukazovat jak se vydělávají peníze v online byznysu a to v reálném čase? Ideálně s pořádnou párty na konci dne jako ve Vlk z Wallstreet. No tohle by asi také šlo a věřím že to někdo snad i dělá, ale z mého pohledu by to bylo asi značně nepraktické a v mnoha ohledech i nudné. Ostatně kdo by koukal několik hodin jak se snažíte najít bug ve vlastním skriptu :)

Chce to něco mezi. Propojit fungující staré s fungujícím novým. Challenge které by se mohl účastnit každý, na jednom místě s dobře rozvrženými krůčky úspěchu. Možná kombinace psaného textu a jednou za den vlog post anebo online stream se záznamem. Mít možnost zkouknout své oblíbence jak se snaží pokořit třeba metu obratu 1M CZK za rok.

Závěr

Neříkejte že tohle mít na jednom místě, tak by to nebylo inspirativní a netěšili byste se na večerní reporty anebo cestou do práce byste neposlouchali podcast vašich oblíbenců, který držíte palce. Přitom si říkali, do další sezóny se musím přihlásit. Nápad mám…

 

 


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

19 komentářů u „Kde je další generace internetových online podnikatelů?“

 1. Asi se to jen mění. Dneska už MFAčkama nezbohatneš, blogem se v českejch podmínkách neuživíš, eshopy ubývaji. Nikde neni vidět že by “oneman show” dobře vydělávala. Jsou vidět jen lidi s týmem profíků, kapitálem a zkušenostma. Těžko budou začínat nový. Jinde se ty možnosti zase otevřeli – youtubeři, twitch, influenceři na instáči, těžaři bitcoinů (to bylo u nás jen chvilkový) atd. To se ale na webtrhu neřeší.

  Odpovědět
 2. Částečně s tebou Drago souhlasím, že ta generace se změnila, třeba i zpohodlněla, ale zároveň si myslím, že se znáročnil vstup na on-line trh.

  A to přestože teď jsou k dispozici fantastické appky (e-mailing, crm, analytika, todo, management, komunikace, …), které dříve byly jen scifi, či neskutečně drahé a je všude hromada návodů jak začít.

  Legislativa a mediální masáž udělá dle mě dost. Plus i tehdy jsme byli nějací řekněme “pozdní pioníři”, kteří si to on-line podnikání vydupali – třeba i natruc výchově dřívějších generací, které nemohly tolik volně podnikat. Dnes už ta “trucovitost” a zapálení může trochu chybět, žijeme v neskutečném blahobytu, klidu a není dle mě tolik tlak.

  Na druhou stranu, ta naše tehdejší generace (řekněme vrstevníci či trochu starší) se už posunula, staví velké byznysy (Cendra, Bárta, …) a na WT trochu chybí někdo, do tu pochodeň převezme. Protože dle mě, mimo affilu, už moc takových nadšenců není.

  Ale nechceme házet flintu do žita a máme v plánu zase udělat podobnou výzvu, jakou jsi v článku zmiňoval (a kterou jsem já jako účastník – byť nepřihlášený – zkoušel a rozhodně s napětí tehdy sledoval).

  Rovnou říkám – bude se týkat zase affilu a zase partnerského, ale to už je prostě oboje zažrané v naší krvi a už nám to asi zůstane. :D

  Každopádně můžeme se spojit a probrat to, protože další pohled a promo se bude určitě hodit. Chceme to trochu rozvířit.

  Ať se daří!

  Odpovědět
 3. Hoj,
  vím, že tu komentuju poměrně často a taky, že už se začínám tak trochu opakovat – klidně mi to řekněte.

  Ale celé je to možná prostě o tom, že nová generace je už chytřejší a když vidí současnou realitu českého internetu, raději zde ani nic zakládat nezkouší. A já mohu říct, že dělají JEDINĚ DOBŘE. Zrovna nedávno jsem na youtube sledoval kluka z USA co začal prodávat ponožky s potiskej hlav pejsků… zdá se to jako naprostý nesmysl, niche a je, jenže točí miliony dolarů… nemusí na to bejt žádnej génius nic takového, prostě se tomu ale věnuje na plno reinvestuje a je v balíku.

  Já po 15 letech podnikání mohu jen sám sobě nadávat, že jsem já hlupák dělal weby pro ČR, ano možná jsem tady mezi 100 největšíma webama a možná i ve své oblasti mezi 5 nevětšíma a možná mám nejvíc originálního obsahu kromě wikipedia na našem internetu ALE K ČEMU MI TO JE? Stejně musím ještě dělat jiné zakázky většinu svého času, abych si vydělal.

  To kdybych před 15 lety začal na anglickém internetu, měl bych dnes možná zcela bezvýznamnou světovou stránku, která by se neumístila vůbec v žádné statistice, ale měl bych 10-20x takové příjmy, měl zaměstnance a teď vymejšlel jak potisknout trička, ponožky apod..

  Český internet měl totiž jedno specifikum co ho dělalo českým a to onen zaprděný fulltext Seznam.cz, dokud ten byl relevantní mělo smysl dělat věci po česku, mohl vám posílat zajímavá čísla apod. . Dnes je absolutní king google, světové sociální sítě, dělat online biz česky nemá žádnou přidanou hodnotu.

  Odpovědět
  • Díky za obsáhlý komentář. O složitosti vstupu na trh jsem chtěl psát, ale když jsem začal odstavec tak to bylo dost depresivní :)

   Jinak flintu do žita bych neházel. Online reklama v ČR začíná být hodně drahá a firmy zjišťují že se jim nevyplatí. Ten zbytek inzeruje kvůli konkurentům anebo ani neví proč. Pokud máš kvalitní obsah, tak nevěřím že by to nikdo nekoupil. Kdyžtak napiš na drago@landofice.com co máš za obsah. Pár inzerentů co hledají zoufale místo mám.

   Odpovědět
   • Drago, online reklama je v CR extremne levna, pokud se podivame na ceny ve Velke Britanii nebo USA. To plati jak o FB, tak PPC. Tady to mame za hubicku.

    Odpovědět
   • Ahoj,
    díky za odpověď, napíšu.
    Pravda je, že trh trochu funguje, jak umírá konkurence najedno mi na mail chodí pořád nějaké poptávky.

    Co si budeme povídat je to jen o osobních vadách jako starší věk, pokud bych měl tolik času jako před 15 lety, nebo dokázal vše prostě odstřihnout pořád bych mohl do vlaku “světového” internetu naskočit, pozdě ještě není, je to o prioritách no.

    A ve většině motivačních videí právě řečníci říkaj, že úspěšní jsou ti co dokážou zabrat po druhé, třetí, čtvrté… až se to povede. Něco na tom je.

    Odpovědět
   • Online reklama v ČR není drahá, drahá je ta televizní. Stále čekám, až se peníze budou více hrnout na internet. Sám si reklamu platím, takže o její drahotě něco vím. Jsou oblasti, kde je extrémně levná i extrémně drahá. Obor od oboru. Lze ji měřit a lze si spočítat, co se vyplatí. To je klíč k úspěchu. U TV reklamy to je jen střelba broků a naděje, že něco trefím. Nikdy nevím jestli jsem trefil, co jsem chtěl a přineslo mi to bažanta nebo kámen.

    Odpovědět
    • Věřím že to bude obor od oboru, ale zrovna v oborech kde jsem zainteresovaný je to hodně. Navíc se to už nevyplácí. TV reklama není až tak drahá jak si lidi myslí, shání se to přes agentury a slevy jsou fakt obrovské, klidně 90 – 95 %. Ta neměřitelnost je neskutečně záludná a dopad často větší než se zdá. Jednou jsem diskutoval s člověkem co dělá reklamu pro čistící prostředek. Kvůli chybě vypnuly reklamy v TV a za 3 týdny jim začaly padat prodeje v supermarketech. Právě že všechno souvisí se vším a výpadek jednoho reklamního kanálu ovlivní více či méně určitý prodejní kanál.

     Odpovědět
     • Slevy tam jsou, to je jisté, ale sleva 95% tak možná v nočních časech a na prima krimi. Co vím z nadnárodní firmy, kde jsem tak se vše točí hlavně kolem ceny. Dáš akci na produkt, prodáváš. Nedáš, dá ho konkurence, prodává ona. To je Česko.

      TV reklama funguje hlavně dobře jako propagace značky, kdy je potřeba být na očích a být v hlavách spotřebitelů, který se rozhoduje čemu dá přednost. Spontánní znalost značky. Ovšem slevová akce tohle stejně přebije. :)

      Je to fuk. TV stejně pomalu končí… nebo jí zůstane ta méně zajímavá skupina diváků (důchodci)…. nadsázka. :-D

 4. Mladí lidé zlenivěli, lepší je nalézt do neziskovky a žít z dotací, makat hodně lidí nechce. Já makám 3 roky tvrdě jako začátečník v affiliate a spolupracuji se zahr.spolecnostmi, český trh je malý a lidi tady chtějí všechno zdarma. Vše jsem se učil sám, zatím se daří a na zahraničním affilu vydělám téměř 80-100 tisíc měsíčně, jaká bude budoucnost se uvidi, spíše mě ale přepadá skepse v oblasti SEO, kde Google jde neustále proti obsahovym webům a vlastně jim krade obsah. A mít web umístěný hodně nahoře není jednoduché, a bude asi hůř. Chce to makat a vydržet, spousta lidí to nezvládne, chtějí vše hned, rychle a jednoduše. Ale oni to zkouší třeba na YouTube, stačí se tam podívat, kolik lidí si myslí, že se budou živit natáčením stupidních videí.

  Odpovědět
   • Díky za nabídku, vážím si toho, ale momentálně nemám vůbec čas na psaní takových článků, mám dost práce a nápadů na svém obsahu webu, to je teď důležitější :-)

    Odpovědět
 5. Tyto hranice dokáže pokořit řada lidí, jsem si tím jistý, ale proč by to kdo veřejně vykřikoval? V Čechách se úspěch tak lehce neodpouští. Zeptat se u náš, kolik v práci vyděláš rovná veliké neslušnosti. ;)

  Odpovědět
  • Sdílet úspěchy s ostatními je v zahraničí běžné. Por novou generaci to určitě bude ještě jednodušší, vždyť doslova vyrůstají se svými idoly, kteří jim říkají všechno včetně dost osobních věcí a názorů.

   S tím platem máš pravdu, ale není to jen u nás. Často se to srovnává s mužskou verzí, ženské otázky “Kolik vážíš?” anebo “Kolik je ti let?”.

   Odpovědět
 6. Moc inspirativního ke čtení toho v ČR není, to je fakt. Já sledoval naposled case study od Nichepursuits (link kdyby to někoho zajímalo: https://www.nichepursuits.com/projects/niche-site-project-4/). Myslim, že v ČR už všechny ty projekty nadšenců vyrostly a dneska je mnohem těžší tu něco smysluplnýho (z hlediska příjmů) vytvořit. Obzvlášť pro někoho kdo neumí s wordpressem, ppc apod. Bylo by fajn si něco takovýho inspirativního přečíst, ale pokud tu nic není, stačí se podívat do zahraničí. Na Blackhatworld.com nebo Nichepursuits.com jsou zajímavý případovky a příběhy. Navíc v tý case study co jsem dával link je i ten challenge, kde v každym reportu sdílejí i výsledky ostatních účastníků, který se snaží vytvořit affilite niche site.

  Odpovědět
 7. Protože se věci přesouvají mezinárodně. Protože jsou věci složitější než dříve. Protože je těžší vydělat.

  Mám několik svých zájmů, leckteré mi také vydělávají. Problém na internetu je, že je tu pouze průměrnost či podprůměrnost. Diskusní fóra už víceméně za mnoho nestojí. Technické záležitosti navíc ovládla často politická korektnost. Více se řeší politické otázky než odborné či technické. Namísto argumentů jsou často nepodložené politické ideje.

  Před časem jsem nad tím přemýšlel a zjistil, že se všemi špičkovými lidmi z oborů se setkávám soukromými kanály. Osobně, (video)telefonem, mailem či nějakou soukromou korespondencí. Na internetu příliš nejsou. Stáhli se.

  Čím dál větší procento článků, textu a jiného obsahu na internetu je pouhá reklama.

  Jinak řečeno, internetu se stalo to samé, co jiným věcem. Stal se masovým, to znamená stal se podprůměrným médiem. Dá se tu vydělat pohádkové množství peněz, ale jinak než dříve – musíte sázet spíše na podprůměrnost než cokoli jiného.

  Zároveň se internet segmentuje. Existuje anglicky mluvící internet – kam v zásadě patříme i my. Existuje rusky mluvící internet. Existuje čínsky mluvící internet. Existuje arabsky mluvící internet. Každý z nich je do jisté míry separovaný a málo přesahuje do druhého. V každém z nich se opakují podobné věci, jako v těch ostatních. Mírně mezi sebou komunikují, zejména anglicky – ale přikopy jsou mezi nimi obrovské.

  Zatímco před 20 lety si leckdo udělal vlastní stránky, dnes je to zamotané. W3C udělalo z internetových standardů poměrně komplexní a složitý myšmaš. Řada lidí to vzdala, a buď existují na facebooku nebo nikde. Výsledkem je, že internet je spíše prodejní a propagandistický kanál nebo planě kecací kanál – a tak se dá vydělávat.

  Na názvu domény už moc nezáleží. Je to jedno. Krátké domény vhodných názvů jsou víceméně rozebrané. Vždy se dá najít nějaký vhodný delší název, a nepotřebovat tak spekulanty.

  Pokud uděláte mezinárodní odborně zaměřený web, který nebude mít typickou nízkou reklamně zaměřenou úroveň s politickými aspekty, jakou má 99,999 % webů – tak nemůžete neuspět.

  Odpovědět
 8. Obrovská bariéra je vstup na trh, zejména legislativní, ale i finanční.

  Kdysi nebyla žádná přenesená povinnost k DPH, MOSS, nemusels být plátce nebo identifikovaná osoba abys mohl mít AdSense nebo valit FB reklamu. Z DPH veletočů vyplývají kontrolní hlášení a hrozby drakonických pokut za nic.

  Musíš solit minimální odvody, do začátku pěkná rána.

  Musíš řešit GDPR a brzy i e-privacy. Navíc každého joudu něco uráží, takže nemalé legislativní riziko. Tzn. ještě ani nehrábnu, ale už abych za právníka solil tisíce, abych někde něco neporušoval nebo neriskoval žalobu.

  Obrovské problémy u legálního podnikání směrem k zahraničí – kryptoměny, fotobanky, affill i plno dalších věcí. Jde vydělávat, ale nejde to dělat legálně z pohledu českého (nejen daňového) práva.

  Jinými slovy si dneska ti schopní snadno spočítají, že díky absenci konkurence není na škodu se zašít do IT/marketing korporátu. Platy velice slušné, místo jisté, rizika prakticky žádná a rozhodně se tolik nenadřou.

  Odpovědět

Napsat komentář