Google nasazuje do akce vylepšeného Panda Farmera

Předevčírem 18.9.2012 se na oficiálním Twitter účtu @google objevila zpráva o vypuštění vylepšené verze Panda Farmera. Google odhaduje, že zasáhne 0,7% výsledků.

Panda Farmer, nakreslený na kus papíru u kafe.

Panda Farmer má za úkol likvidovat nekvalitní weby. Má cílit zvláště na linkfarmy, které obsahují velké množství duplicitního, či nekvalitního textu. Dále jsou to duplicitní stránky jako autoblogy, RSS čtečky a některé generátory textu.

Ve skutečnosti to však není tak jednoduché a přiznám se že je v tom tak trochu guláš. Google stránku s duplicitním textem penalizoval již dříve, ovšem za určitých okolností mohla originalita článku přeskakovat mezi jednotlivými weby a nakonec to odnesl ty s nejnižší autoritou.

Panda Farmer označuje jednotlivé stránky, což může vést až k penalizaci celého webu (i vysoce autoritativního). Jenomže komu pak bude přidělena originalita článku těžko říct. Druhému nejautoritativnějšímu? Prvnímu indexovanému? Úplně jinému?

Tohle jsou ale spíše hypotetické otázky. Faktem zůstává, že Google si opět pohrál s algoritmem a  ten by měl být, řekněme méně benevolentní. Takže ti co dříve testem prošli, teď nemusí. Mimo dalších 0,7% budou naříkat majitelé nových projektů, které si Panda splete s linkfarmou. No uvidíme na reakce.

Koncem června jsem udělal web, který přesně odpovídá parametrům pro cílení Panda Farmera a je připraven na sestřelení. Jakmile to odnese, napíšu o tom důkladný článek. Takže se můžete těšit.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

16 komentářů u „Google nasazuje do akce vylepšeného Panda Farmera“

 1. Z toho popisu teď nevím zdali správně chápu link farmu. Chápu že link farma jsou stránky s velkým počtem podstránek. Ale přeci může být tato farma i přínosná (inzertní portál, regionalní zlaté stránky atp…) jsou toto link farmy nebo ne?

  • Turek: proto Panda Farmer smetl i spoustu stránek velký firem. I MFA/minisite může být užitečné.
   Petr Jirásek: Ty u nás Panda Farmer nepostihuje. Pojem nízká kvalita obsahu se na ně nevztahuje.

 2. Jak to je vlastně s těmi servery zaměřenými na PR články? Nechci diskutovat o jejich užitečnosti, ale i ty zapadaj do spektra tohoto algoritmu, je to tak ne?

 3. Čtenáři jsou možná tady z těchto článků občas zmatení a vystrašení, taky jsem býval. To co ale děláme tady se většinou nemůže rovnat tomu shitu, co se automatizovaně tvoří mezi cizojazyčnými weby. Je to tam plné autoblogů, zlodějů obsahů,..Lidi tam totiž místo monetizace často používají content lockery a ne Adsense, takže nemusí dělat tak “kvalitní weby”.

 4. Abych se za chvilku bál na webu něco citovat… :D Doufám, že si Google nechá záležet a nepohnojí to.

  • Carl114: netřeba se bát. V ČR není ani jeden zdokumentovaný případ zásahu Panda Farmera. Navíc tady je příliš málo informací, aby si mohl Google u nás vybírat.

 5. Díky informovanosti(bububu panda) české webové veřejnosti (generace webtrhu) je rozdíl mezi běžným českým PR webem a “stránkou s nízkou kvalitou obsahu” stejný jako mezi kuchyňským dřezem a záchodovou mísou.

 6. Prozatím naštěstí ano. Občas když píšu nějaký článek tak koukám jak je fakt málo konkurence. Vždycky najdu sotva 5 podobných článků nebo třeba vůbec žádný :D. A než bude plno kvalitního obsahu v CZ…to už budu v důchodu :).

 7. No mna by tiez zaujmalo kedy farmer dorazi aj do CZ/SK. Je jasne, ze u nas je v porovnani s anglictinou ta vzorka nepatrnna ale aj tak. Bola by to docela sranda pozriet sa na SK preriedeny net :)

 8. “ČR není ani jeden zdokumentovaný případ zásahu Panda Farmera”. To není tak docela pravda. Na WebTrhu jsou v poslední době nabízeny k prodeji katalogové PR weby, postížené právě Pandou (nulový rank, nedohledatelnost v indexu na název domény). Příklady mohu posloužit, pokud máš zájem. Namátkou třeba tento http://www.houbacz.net/, ale našel jsem jich desítky.

 9. O tom se můžeme přít déle. Většina těch PR webů, co jsem měl tu čest prolézt, trpěla spíš podivným obsahem, než nějak nabubřele podzřelým odkazovým profilem. Ale uznávám, možné to je. Ovšem výsledek je stejný.

  • Plaváček: Přít se nemusíme. Opravdu se nejednalo a Panda Farmera. Dá se to poznat například podle data, anebo způsobu jak odstranit penalizaci. Vím naprosto jistě, že u tebou zmíněných PR webech stačilo na dobu znovuposouzení odstranit z textu všechny odkazy přes funkci strip_tags(). Do pár dnů byly zpět ranky i pozice. Pokud by to byl Panda Farmer tak by odstranění odkazů z příspěvků nestačilo. Musel by se “ředit” obsah kvalitním textem.

 10. Některé weby byly sundáný kvůli nepřirozeným odkazů, ale při žádosti o nové posouzení web porušuje pokyny společnosti Google týkající se kvality…

Komentáře nejsou povoleny.