Webtrh otáčí kormidlo – směr starý webtrh!

Pomalu ale jistě se webtrh postupem času vracel zpět. To co mělo být zakázáno, to čím bylo v silném prohlášení “Měníne směr” označeno za “žádné přidané hodnoty” se po pár týdnech nepatrnými krůčky začalo vracet. Nějaká snaha o moderování sice byla, ale jen první týdny. Potom se vše pomalu ale jistě začalo vracet do původních zaběhnutých kolejí.

Vše vyvrcholilo oficiálním otevřením sekce Katalog inzerce. Během ani ne 24 hodin je tam 105 nabídek a to se to ani pořádně nerozkřiklo. Povolené jsou i registrace do katalogu. Ostatně stejně se i přes zákaz objevovaly tak v čem je problém že? A důvod této radikální změny? Prý po nich byla stále poptávka. Na druhou stranu ta je i po podpisech, ale ty zůstali jen moderátorům, sponzorům sekcí a pár dalším lidem z různých skupin. Řadovým členům jsou stále zakázané z důvodu ušetření místa na stránce.

Takže si pojďme postupně projít co bylo deklarováno v “Měníme směr” a jak to teď vlastně vypadá. Originální vlákno zde.

 • Ukončena sekce SEO – Za poslední měsíc více jak 150 vláken (včetně nabídek) na téma SEO. Diskutuje se o všem možném, včetně přepočtu google page rank, nasazení nového robota o seznamu a spoustě dalších věcech, které měly být původně eliminovány. Pravda je, že je tam spoustu flamerů (slušně řečeno), kteří by webtržníky zajímající se o tuto tématiku nejraději viděli zabanované. FAIL!
 • Ukončená sekce PPC – Už si nepamatuji co bylo na původní sekci tak špatného, protože PPC je forma reklamy. V podstatě je to obchodní model, podobně jako PPI (pay per impresion). Nabídky na správu PPC kampaní se na webtrhu stále vyskytují. Prodávají se i MFA, minisite atd. postavené na PPC modelu. FAIL!
 • Ukončení sekce Domény – debata o doménách je stále, jen se přesunula do jiných sekcí. Diskutuje se o všem jako dříve. Každému je to jedno. FAIL!
 • Ukončení sekce Affiliate marketing – Stále se o affilu diskutuje, jen se jednotlivé témata roztrousili. Lidé si stěžují, odkazují na nové atd. FAIL!
 • Zrušení sekce Volná diskuse – místo OT ve volné diskuzi je všude kolem, je pravda, že už ne tolik. Webtrh ztratil hodně ze své “lidskosti” stejně jako komunita. Ale kdo chce tak si povídá kde chce. Tedy krom aukcí, tam se nedá povídat vůbec. Namátkou třeba  Svět bez elektřiny – pro pobavení anebo Epicfail Václava Havla. FAIL!
 • Plánovaná sekce herní design – to je snad jediná věc na kterou jsem se těšil a nic. FAIL!
 • Přestaneme tolerovat prodeje skupin na Facebooku (a všechny budoucí obdoby tohoto modelu, které se můžou vynořit) – Namátkou za posledních 30 dní: tady, tady, tady a třeba tady. Popravdě jsem ani nemusel hledat je jich hodně. FAIL!
 • Zrušíme adult – V nabídkách poptávek a nabídek byly asi jen 3 projekty/domény spojené s adultem. Když jsem byl moderátorem musel jsem toho řešit o dost víc. Takže novým moderátorům gratuluju. WIN!

Tedy když se na to kouknete s odstupem co se změnilo? Komunita je podle mě o dost horší, agresivnější a chová se jako smečka. Pochlubíte se, že váš web má konečně GPR 5 a někdo vám doslova vlepí do tváře jaký jste lůzr, že sledujete ranky. Neujíždíte na fenoménu startupů, které se dříve jmenovali webové projekty, či webové služby a jste automaticky lama, která neví, kde leží pořádné peníze. Podle mě ze staré webtrh komunity nezbylo vůbec nic. Je to jak nástěnka na úřadě práce, kam si můžete připíchnout inzerát. Pokud s někým chcete prohodit pár slov, musíte se ujistit, že máte stejný názor jako on, nebo by vás hned vyvedli. V každé komunitě si různé členy vážíme jinak. Pro jejich znalosti, zkušenosti anebo přínos. Bouhžel na webtrhu už vůbec není poznat koho a za co si máme vážit.

Webtrh otočil o 180 stupňů. Směřuje nenápadně zpět vstříc původnímu modelu. Otázkou je jestli to ještě dokáže zachránit komunitu.

[poll id=”132″]


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

28 komentářů u „Webtrh otáčí kormidlo – směr starý webtrh!“

 1. Hezký souhrn.
  Den před začátkem starého webtrhu jsem se rozhodl přejít na WebFair a ejhle, je tu konec nového webtrhu a já mohu zůstat :D
  Ještě ty podpisy – to by bylo fajn.

 2. Souhlasím, souhlasím, hlavně s předposledním odstavem o agresivitě komunity. Všimněte si, že už mnoho starých veteránů dávno nediskutuje a jiní si na veterány hrají. To mě mrzí nejvíce, odešlo strašně moc lidí a ti už se nevrátí.
  Změny na WT nepřinesly vůbec nic dobrého. Poslední dobrá změna byl systém aukcí, tedy, že se už nepřihazovalo formou příspěvku, jako je to teď třeba na WebFairu, kde podobný systém ještě není.
  Mimochodem, kdy se konečně dočkáme toho slibovaného vzhledu?

 3. Z webtrhu jsem skoro úplně odešel, dřív jsem tam chodil pravidelně a přispíval něco málo.. Teď ale to nějak vyhaslo.. Takže webtrh nenavštěvuji, spíš jen náhodně přes vyhledávače

 4. Asi jsem blbě pochopil článek… Chystá se opět SEO vlákno?

  Jinak podle mého názoru se z WT po změnách odlila značná skupina lamerů. Fórum se zpřehlednilo a zvěcnilo… Ale na bannery musí někdo klikat.

 5. Po dlhom obdobi som narazil na zmienku o webtrhu, je to paradox, pretoze som tam chodil denne, ale ako sa to vsetko menilo a pribudalo clenov, ostalo to neprehladne a potom tie zmeny, ktore mali vznostnu myslienku, ale…nevadi, nechyba mi.

 6. Souhlasím, jde to z kopce. Starší a zkušení pomalu odešli a dorazilo spoustu dětí, kteří si hrají na důležité a všemu rozumí…

 7. Vetsina starých veteránů nema cas na to, aby se prehrabovala tunama balastu. Navic vetsina temat je furt to same dokola…

 8. Už před lety říkal, že to byl krok špatným směřem. To co WT měl bylo do jisté míry jedinečné a jen tak to zahodit s vidinou nějaké větší “bussinesovosti” nebylo moc prozíravé.

  Na stranu druhou Retal má moudře rozjeto víc projektů (jestli je už nepoprodával) a ty se mu třeba daří víc, nevím už to dění tak nesleduji.

 9. we are not racists, we don’t see difference between black and white kitty, but selling links is NOT black hat seo! that kitty is not black cause what she does for living, only you are just one big racist ass

 10. No o tom ze webtrh se zmenil se nema cenu bavit.
  Spis by mne zajimalo proc je webtrh zarazen do ban listu nevhodnych www stranek. Ve jedne velke nadnarodni spolecnosti je webtrh zabanovan stejne jako porno stranky a stranky o zbranich

 11. Jen ne starý webtrh! Žralo mi to spousty času, bylo to jako droga. Teď udělám mnohem víc práce a proto jsem z současným stavem spokojený.

 12. Už jsem během těch pár let pozoroval několik klíčových rozhodnutí v různých projektech, proti kterým jsem byl bytostně proti, protože jsem si myslel, že projektu uškodí.
  I u projektů mých zákazníků, snažil jsem jim to rozmluvit, ale nakonec jsem udělal co chtěli, a pokud vím, tak na to doplatili a třeba původně lehce ziskový projekt poslali do ztráty a zavřeli.
  U webtrhu jsem s tím taky hodně nesouhlasil i když jsem do toho neměl co mluvit. Ale dopadlo to jak jsem čekal. Rozbilo to existující komunitu. A vznikla spousta konkurence, každý chtěl mít svůj vlastní “starý webtrh”.
  Když např aukro zavádělo poplatky, jako zákazníkovi se mi to nelíbilo, ale zároveň jsem věděl, že to není důvod jít pryč, protože nové podmínky jen zaváděly jakési pravidla, zmizla spousta balastu, kde lidem došlo, že se jim nevyplatí vystavit 100 aukcí, když za každou musí zaplatit.
  Také tou dobou vznikly spousty nových aukcí, jenže původní aukro tím nějak extra neutrpělo.

  A co se týče podpisů, to je podle mne jedno ze špatných rozhodnutí a kapitola sama pro sebe.
  Chápal bych zákaz odkazů na konkurenci, nebo nějaký limit či omezení, nebo cokoliv, jen ne úplný zákaz.

  Já osobně jsem tím ztratil velkou část motivace začátečníkům nebo komukoliv na cokoliv odpovídat nebo radit. Kdyby za to byl alespoň link na vlastní blog.
  No a když není důvod číst, není důvod odpovídat, tak ani není důvod tam jít.

  Z původních několika návštěv denně jsem se nyní ustálil na 3-4 měsíčně. Ostatní “webtrhy” jsem zatím neprozkoumal, ale asi na to pujdu teď.

  Protože ti, co přešli jinam asi nebudou mít extra důvod se vracet v tom, že přibylo jedno původní téma.

  Dá se někde tedy zjistit, kde je nejvíce aktivních userů?

 13. rammi: nejaka lehka statistika (pocet novych vlaken) je tady: http://webtrhy.cz/ nejak nestiham takze to neni uplne presne zpracovany. Mam data od prosince takze bych byl schopny udelat nejaky pulrocni graf. jen ten cas…

  • webtrhy: webtrhy.cz započítává i aukce? Zajímalo by mě jaké jsou statistiky jen diskuze. Jak jsem psal v článku za 24 hodin přibylo jen 105 nabídek v sekci Katalog inzerce.

 14. Nepiste nikdo o starem webtrhu, vzy musim zamackount slzu, kdyz tam bylo par lidi, ktery byl clovek schopny znat a povidalo se tam rozumne. Vzdy prvni co jsem otviral pri zapnuti pc a zaviral pri vypinani pc:-) V podstate s ID nekde pod 200 jsem veterán což?:D

 15. Ta statistika se taha ze standardniho rss feedu webtrhu. Tedy vsechno co se v tom feedu objevi se zapocita do te statistiky. Nejaky narust je tam patrny.

 16. Díky za kritiku. Nejvíc mě trápí, že se ti komunita zdá agresivní. Chceme se víc opřít o bodování příspěvků, aby hodnocení mělo větší smysl než jen číslo a aby diskutující měli dobrou zpětnou vazbu, jestli vystupují konstruktivně nebo destruktivně.

  Ty ostatní věci, které označuješ jako fail, tak nevnímám. Myslím, že co jsme udělali, bylo k prospěchu toho, kam směřujeme.

 17. Martin: K prospěchu jste jenom dokázali rozbít komunitu.
  Chtěl si udělat webtrh pro velké hráče, ale jaksi z toho nic není.

  Navíc, kde jsou lidí, jako smsaffiliate (občas dojde a něco napíše), Nosi, Ahyde, wampi, drago atd. Místo toho se tam narvali pseudo umělci jako Petr Jeník a spol.

  Původně jsem nový směr uvítal, doufal jsem, že se to očistí od toho nepořádku co se tam pomalu zanášel. Ale chyba, nový směr fungoval jako magnet na nepořádek.

 18. Martin to dělá dobře. Jedno z prvních pravidel které jsem si uvědomil je, že uživatelé něco jiného říkají a něco jiného dělají. Druhé bylo, že mají hrozně krátkou pamět.

  Martin:agresivita uživatelů – bude to horší, s jídlem (zošklivování) roste chuť.

 19. Problém je podle mého názoru v tom, že se prostě podnikatelské prostředí změnilo. Zatímco dříve, když na starém webtrhu byla celá řada dnešních “celebrit”, se tito lidé neváhali podělit o své zkušenosti s podnikáním a vzájemně jsme si tak nějak všichni pomáhali, dnes je to prostě jinak. Ti úspěšní zjistili, že když se o něčem zmíní na webtrhu, tak se hned vyskytne záplava kopírovačů a práskačů, kteří neváhají poškozovat konkurenci nekalými praktikami (ve stylu soused má kozu tak zařídím ať mu chcípne namísto toho, abych se snažil mít kozu lepší a větší). To je podle mě hlavní důvod proč dnes na webtrhu nediskutují úspěšní lidé (oni ho stále sledují, ale moc se do diskuzí nezapojují). A ti mladí dnes začínají stejně jako “celebrity” před pár lety – MFA, afilliate, apod. , tedy věci, které se Retal snažil vymítit. Myslím si, jako většina ostatních, že změna starého webtrhu byla v českém prostředí chyba. Přeci jenom bude vždy mnohem více lidí, kteří si na internetu vydělávají to co Martin nazval pyžamovým businessem než těch, kdo mají v uvozovkách seriózní projekty. Proto podle mě ty změny webtrhu spíše uškodily z hlediska návštěvnosti a popularity. Jiné by to bylo, kdybychom se pohybovali v anglosaském prostředí, kde je řádově větší trh a podobné fórum by si našlo dostatek lidí s většími projekty.

Komentáře nejsou povoleny.