Link pyradmid aneb filtrujeme bad rank

Stále více se mluví o různých formách schématického linkbuildingu. Zatímco dříve byly některé možné jen v teoretické rovině, dnes už za pomocí řekněme šedivé hranice lze vytvořit opravdu hezké kousky. Některé by se dali považovat za umělecké díla. U nás jsem se zatím nesetkal s ničím zajímavým. Většinou je to plná patička, která prolinkovává všechny weby. Popřípadě řetězoví linkbuilding A->B->C->A. Ostatně pro seznam stačí follow linky klidně z netématického webu. Kvalita nahrazuje kvantitu. Teorie “šlechtění” link juice je u nás zbytečná. Dneska jsem s jedním developerem (občas nakupuje kvalitní minisite na webtrhu) probíral filtrování badranku. Vím, že bad rank je spíše teorie, kterou většina lidí považuje za mýtus, ale to teď nechme na pokoji. Koukněme se na Link pyramid schéma.

Link pyramid je schéma linkbuildingu, které předpokládá existenci bad ranku a jeho úkolem je dostat k finální stránce jen čistý link juice.

Jednotlivé části pyramidy

Spodek pyramidy tvoří pro příklad 9 kamenů (většinou je to více). Jsou rozmístěné na free blogovacích platformách. Většinou jsou nevalné kvality a často obsahují obsah mizerné kvality. Nezřídka i kontroverzní.

Střed pyramidy tvoří 3 blogy střední kvality. Obsah je průměrný. Většinou ručně psaný od začínajících pisálků anebo studentů, kteří potřebují reference, anebo peníze na kredit. Blogy jsou umístěné na méně kvalitním hostingu, který stojí ročně méně než doména (prosté neomezený hosting). Používá se i multihosting, pokud stavíte více pyramid. Tady se hraje hlavně, aby na každý středový kamen připadal jiný hosting, jiná IP adresa, klidně i jiný stát.

Zlatá špička – tohle je hlavní projekt.

Prolinkování

Jak už jistě tušíte tak linkbuilding je následující. 3 kameny ze spodku pyramidy odkazují na 1 středový kámen. Středové kameny pak na zlatou špičku.

Důležité je, aby středové kameny nikam jinam neodkazovali než na špičku. Nesmí mít žádné kontroverzní odkazy jinam. V tomto případě slouží také jako filtr.

Zlatá špička je ve většině případů třeba eshop, anebo velký projekt. Tyto schémata počítají, že cílem je zvýšit návštěvnost, anebo pozici v SERP.

K čemu je to dobré?

Tak předně spodní kameny jsou naprosto anonymní blogísky, za které má odpovědnost maximálně anonymní majitel, popřípadě administrátor blogovacího systému. Takže většinou se právě kolem spodních kamenů dějí ty největší linkbuilderská zvěrstva. Komentářoví spam u sousedních tématických blogů. Registrace do katalogů. Agresivní komentáře na fórech o konspiračních teoriích, anebo nejnovějších nereálných novinkách atd. Pokud jsou spodní kameny dostatečně šílené, dokáží se proměnit v linkbaiting, kde půlka lidí na ně odkazuje protože se chtějí podělit o zábavu a druhá protože chce poukázat na naprostou duševní vyprahlost pisatele. Tak nebo onak se v spodním patře točí celkem slušný link juice a většinou i nějaký ten mýtický bad rank.

Kameny se většinou zabývají širším tématem od Jak mi vláda hacknula iPhone až po Dneska jsem udělal PHP skript na hacknutí vlády. Díky tomu může jeden dobře udělaný základní kámen posílit více středních kamenů různých pyramid (přes odkazy v textu). Hlavním úkolem ale je posílit střed své pyramidy. Takže odkazy ve sloupečku budou na seznam.cz, google.cz, wikipedia.org, stredpyramidy.cz, microsoft.com. Proč jsou tam 4 nic neříkající odkazy? Původní schéma je cílené na google. A ten má prý rýd když odkazujete na autoritu. Navíc mít ve sloupečku jen jeden odkaz by bylo moc nápadné ;)

Základní kameny mají dále ještě výhodu rychlé indexace. Zkuste si schválně udělat blogísek na blog.cz a naházet tam pár vtipů, anebo pár odstavců z různých částí wikipedie. Expresní zařazení do indexu google a přednostní do seznamu zajištěno. Navíc články dost často získají hned na úvod zpětné odkazy z různých katalogových částí samotného blog.cz. Většinou jsou to podstránky s GPR. Navíc stačí umět psát kontroverzně a linkuje se o sto šest. Vzroste počet přečtení a za chvíli jste na nejčtěnějších článcích.

Střední kameny už jsou na hostingu. Neodtéká nikam linkjuice. Pokud nemáte na levné blogery můžete vytvořit něco jaké stránku (minisite) s radami. Důležitá je ale tematičnost. Ta musí být za každou cenu silně zachována. U spodních kamenů se hraje na linkjuice z jedné kategorie, ale střední část musí být jednoznačná, protože bude podporovat zlatou špičku. Na střed se dají také shánět odkazy. Ale musí se zde dbát hlavně na to, aby nevznikla pochybnost o tom, že je odkaz regulérní. takže žádná masivní registrace do katalogů s jednotným title a adresou. Radši listovat podstránky, popřípadě jednotlivé články.

Když už jsme u toho tak se můžeme vrátit k tomu filtrování badranku. Střední část by měla badrank eliminovat. Asi nikoho nepřekvapí, že občas nějaký střední kamen prostě dostane penalizaci anebo rovnou ban. Ačkoliv nám budou všichni tvrdit, že badrank neexistuje, anebo že nelze poškodit konkurenci pomocí odkazování na ní, pravda je taková že nikdo to neví naprosto jistě. Seznam může kdykoliv nahlédnout do whois a zjistit vlastníka domény. Přehled hostingů si také určitě dělá (celkem cenná marketingová data). Prostě kdo ví. Střední kameny musí mít nad title svatozář. Nikdo nesmí pochybovat, že jsou naprosto v pořádku a jen pro dobro návštěvníků.

Závěr

Toto schéma je navržené na google. Hlavním úkolem je opravdu proprat co nejvíc link juice a pár zvědavých návštěvníků výše a to za minimální náklady. K středním kamenům se dostane tak akorát lidí, aby neomezený hosting mohl zůstat neomezený. Jedná se o dost nákladnou záležitost, která je dnes často zautomatizovaná. Často za celým procesem jsou firmy nabízející linkbuilding. Dokud zákazník platí tak na něj směřují střední kameny, přesně cílený link juice. Btw. za fungující link pyramid se platí celkem slušné peníze.

Existuje více schémat jako je Link pyramid. Některé se dělají zákazníkům přímo na míru. Copak si někdo dneska ještě myslí, že linkbuilding je o registraci do katalogu?

Ghost Love Score, Nightwish


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

15 Replies to “Link pyradmid aneb filtrujeme bad rank”

  1. Fuuha, tak tento článok ma celkom prekvapil. Už dávnejšie som uvažoval o niečom podobnom, avšak rozmýšľal som, či to nebude lepšie tak, že by som na “Zlatú špičku” odkazoval už aj od “základných kameňov”, a “stredných kameňov” by bolo viac ako “základných”… Tak či onak, asi bude lepší spôsob tento. Je však pravda, že je to dosť náročné (na čas, alebo peniaze – jedno z toho)…

  2. trochu mi uniká význam těchto “studijí”..

    Kdo linkuje na spodek a střed pyramidy aby mohli předávat nějakou hodnotu?

  3. Bultas přečti si to ještě 3x a pomalu.

    Jinak pěknej článek ;)

  4. Možná tyhle pyramidy opravdu fungují na Seznam, ale myslím si, že Google se jen tak snadno oblafnout nenechá. Já momentálně zkouším jednoduchou strategii – nedělám klasický linkbuilding ani neměním odkazy a jenom sem tam někde něco zakomentuji s odkazem v podpisu. Na Google to docela funguje.

  5. jenze katalogy porad fungujou a vyhledavace je milujou
    v dnesni dobe je jich v cz minimalne 500 a dostat odkaz do co nejvice katalogu zajisti solidni pozici a je to prace na par hodin

  6. Není to špatná myšlenka. Nejsem si jistý jak moc funguje, ale určitě je docela důležitá různá IP adresa různých domén a nejsem si jistý jak moc velkou váhu mají informace WHOIS o vlastíkovi více domén co odkazuje na své projekty. Každopdáně jako ve většině odvětví, nic není tak jednoduché jak se na první pohled může zdát a linkbuilding opravdu není jen registrace do katalogů.

  7. jako je možné, že to může fungovat, ale pořád moc nechápu proč stavět x stránek, nebylo by vhodnější dělat linkbuilding pouze pro zlatý kámen? případně na jednu podpůrnou stránku? čas a investice raději využít na vytvoření obsahu, který bude zajímavý pro lb?

    pro příklad (případně opravte):

    vytvořím 10 spodních kamenů pro které musím podle této teorie udělat registrace, nějaké spam komentáře a další blbiny..

    pak mám 5 středních kamenů, které mají odkazy pouze z těch nadopovaných microstránek, které ve směs nemají žádný dobrý odkaz.

    pak mám zlatý kámen, který má odkazy pouze (sice z tématického textu) ze středních kamenů, které také nemají velikou hodnotu, když na ně odkazují samé kraviny.

    celkově jsem vytvořil 15 podpůrných webů a získal 5 spíše podprůměrných odkazů pro zlatý kámen.

    Tím docházím k tomu, že aby střední kameny předávali hodnotu musím vybudovat kvalitní obsah a dělat linkbuilding pro tyto střední kameny..tudíž mi přijde, že jsem zase na začátku.

    zase chápu, že pokud má někdo eshop s tuctovým zbožím, je těžké dělat linkbuilding přímo na zlatý kámen, tak ale vytvořím jednu podpůrnou stránku na kterou se bude linkbuilding dělat snadněji a přes ní budu posílat traffic na zlatý kámen + takový jeden odkaz z této stránky může být stejně hodnotný jako z pěti středních kamenů..

    přemýšlím “nahlas”, případně mi opravte..

    1. j.u.: díky za odkaz, nenapadlo by mě že pyramida může být považována za black hat
      Vembl: tyto pyramidy jsou stavěné proti google, u nás se nepoužívají, protože na seznam stačí daleko méně odkazů, klidně jen z jedné kategorie
      Bertrand: párkrát jsem to už psal, když využiješ všechen potenciál free katalogů jsi někde na srank 30 – 40 což je hodně málo, daleko efektivnější jsou nofollow komentáře z blogů a to je smutné. Seznam jiné katalogy podle mě považuje za link farmy, což opravdu jsou.
      Bultas: Ten článek se mi trochu vymkl z rukou původně mělo jít o čištění trafiku s badrankem, občas nemůžeš hodit reklamu třeba od adsense, protože stránka má dejme tomu špatný/kontroverzní trafik (spam, popup atd.). Prostě jej potřebuješ někde pročistit. Když už tu někdo zmínil ty katalogy. Dejme tomu že máš 5 co ti opravdu pošlou nějaká zajímavý link juice. Zlatou špičku v nich určitě máš, ale proč ty střední kameny také nenadopovat a pak převést na špičku? V podstatě ti pak těch 5 katalogů dá 4x tolik (3 střední kameny + špička).

  8. Tolko teorie, a co takto spravovat a linkovat web prirodzenou cestou a to hlavne kvalitnym obsahom pre ZIVYCH navstevnikov?
    Takto som spracoval web/portal/blog a po roku tvorenia obsahu pre ludi som dostal pekne ranky, plno kvalitnych linkov a to vsetko bez toho, aby som na to vobec myslel.

  9. WHOIS bych také nepřisuzoval velkou váhu, to spíš IP, kterou momentálně seznam řeší hodně.

  10. IP řeší i google a v poslední době až nepříjemně moc

  11. Podle meho nazoru, na Seznam zatim staci system, kdy ze spodku pyramidy odkazuji primo na zlatou spici.

    Naopak pro Google je takto popsana trojstupnova pyramida nedostacujici a je vhodne vytvorit si neco jako “blog farm network” popisovanou v clanku na nejz odkazoval j.u. Samozrejme strukturu trochu zmenit, abych to nemel stejne jako milion lidi co se clankem ridi doslova …

  12. To admin: A ty registruješ domény na více whois účtů? A používáš více hostingů?
    Nemám představu, kolik se tím dá získat víc bodů v serp, ale je to moc starostí.
    1) Doménu si musíš dle zákonů registrovat na sebe a ne na vymyšlené osoby. Takže abych 20 svojich vlastních domén registroval na 20 různých lidí (firma, já, několik příbuzných, několik fake lidí?), to dá dost práce.
    2) Několik webhostingů -> a kontrolovat u všech hostingů, zda nezměnili konfiguraci a web půl roku nefunguje? Třeba pokud webhosting změní/zakáže nějakou funkci případně aktualizuje na novější verzi a web pak třeba nepojede klidně půl roku, než si toho člověk všimne. Třeba nedávno jsem zjistil, že u webu abc mi funguje titulní stránka. a víc jsem nezjišťoval. Až za několik dní mi někdo nepsal, že nefungují odkazy (změna mod rewrite).
    Pokud bych všechny weby neměl na jednom VPS tak bych nedělal nic jiného, než kontroloval x webhostingů zda něco nefunguje.
    Admin: Využíváš služeb více hostingů nebo máš vše pod jednou střechou?
    Registruješ domény pod více účty?
    Díky za odpovědi i pro ostatní, jak to dělají v praxi.

    1. Olda Šálek: mám víc hostingů v různých státech světa. Krom .cz domény lze za nějaký dolar ročně skrýt údaje (private registration). V současné době pracuju na návrhu jak to celé zautomatizovat a udělat ve velkém. Základem je být schopný ovládat všechno z jednoho místa. U minisite mi to funguje například tak, že se stránka zeptá centrály co má zobrazovat za odkazy. Ze začátku je to třeba dvousměřná výměna, až se rozroste počet stránek tak se přejde na trojsměrnou výměnu. V pohodě se tak dá posílit třeba i nový projekt, který potřebuje pořádnou šťávu do začátku. V podstatě něco jako RSS jen udělané na míru.

Comments are closed.