EURid

EURid (European Registry for Internet Domains) je nezisková organizace, která byla založena 8. dubna 2013 třemi národními registry – Belgickým, Italským a Švédským a to na základě výzvy Evropské komise. EURid byl pověřen starat se o doménu Evropské Unie .eu.

Pobočky a kanceláře EURid se nachází v Pize (Itálie), Praze a Stockholmu (Švédsko). Podpora pro doménu .eu je ve všech jazycích EU. Ovšem nejrychleji se domluvíte v jazyce jedné ze tří poboček případně anglicky.

.eu doména je považována za ccTLD a to z důvodu že zastupuje konkrétní region. Občas bývá mylně označována jako gTLD, což je špatně, protože správné označení pro ccTLD není národní doména, ale spíše regionální doména (označení regionu, kód území).

Historie

Doména .eu byla vytvořena na základě regulace Evropského parlamentu 733/2002. Správou byla pověřena právě organizace EURid v roce 2003 na základě 5 roční dohody (kontraktu). Zajímavé je, že samotné podmínky užívání vznikli až o rok později.

Doména .eu byla přidána do DNS v březnu 2005.

Další zajímavostí bylo, že EURid se rozhodl nedělat pro doménu .eu žádné sunrise období, ve kterém by si mohli zažádat o doménu společnosti na základě ochranné známky. Toto rozhodnutí bylo značně kontroverzní a vedlo k řadě soudních sporů.

EURid zavedl IDN pro .eu domén v roce 2009. DNSSEC nasadil v roce 2010.

Zajímavosti

I přes poměrně kontroverzní rozjezd a částečný odpor proti EU v jednotlivých zemích, patří doména .eu k velice oblíbeným a rostoucím TLD. Práce EURid na tom má velký vliv. Nenajdete moc jiných registrů, které se o svou doménu starají tolik co EURid.

EURid má pro akreditované registrátory program odměn za každou registrovanou a prodlouženou doménu. Akreditovaní registrátoři získávají kredity, které mohou použít k spolufinancování reklamních aktivit.

EURid dále na propagaci .eu domén dává slevy na registraci nových domén, čímž se .eu domény často stávají první volbou pro mnoho nových uživatelů.

Když EURid slavil 10. narozeniny rozjel akci doména .eu na 10 let za 10 EUR. Tuto akci pak každoročně začátkem dubna na pár dní opakuje. Pokud si pořídíte v této akci .eu na 10 let, je bezkonkurenčně nejlevnější ze všech TLD v poměru cena/rok.

EURid také pořádá každoroční soutěž o nejlepší web na .eu doméně – .eu web awards. Do soutěže se můžete se svou .eu doménou přihlásit a vyhrát například 2 měsíce reklamy na letišti v Bruselu.

Články o EURid na 404m.com