Jak si vedla .eu doména v roce 2013

dot-euDoména .eu už je tu s námi celkem dlouhou dobu. EurID se opravdu snaží jí prosadit nejen v rámci zemí Evropské Unie. Účastní se akcí a konferenci, kde zdůrazňuje jak by každý subjekt podnikající na půdě EU měl mít svou evropskou identitu. Popravdě doména .eu na tom není zas tak špatně. Na konci minulého roku bylo registrováno celkem 3.709.691 .eu domén, což jí řadí na jedenácté místo na světě (před ní je .ru s 4.918.923 registracemi).

Její problém ale je, že meziročně se daleko neposunula. Oproti roku 2012 dokonce přišla o něco málo přes šest tisíc domén. Přitom to rozhodně není omezeným trhem. Vždyť jen německá .de má 15,6 milionů, .uk 10,5 milionů a nizozemská .nl skoro 5,4 milionů.

annoyed-facepalm-picard BFU si přitom na .eu doménu pomalu ale jistě zvykají. Nebo spíše musejí zvykat. Například město, kde bydlím přesměrovává krásnou doménu tabor.cz na podivnou taborcz.eu. V jiných městech to sice není tak vážně, ale i tak zřejmě vaše město už přijalo svou evropskou identitu. Spousta institucí už má také své stránky na .eu doméně, takže BFU s nimi běžně přijde do kontaktu. Popravdě by jsem se už ani nedivil, kdyby spousta nových uživatelů internetu řadilo domény na .cz, .eu a facebook. Přeci jen, které velké značky či známé servery mají svou českou prezentaci na .com? Zvláště ty co denně navštěvujete. Facebook se nepočítá to je samostatná doména :)

Co se .eu musí nechat je, že si už od začátku udržuje renewal rate nad 80 %. V roce 2013 to bylo 81 %. Je ale pravda, že tento rok jí zachránil duben, kdy byla renewal rate 88 %, naopak prosinec byl nejslabší v celé historii – pouze 74 %. Každoroční programy na podporu .eu domén se hold vyplácí. Já si tedy nestěžuji :)

Možná vás napadlo jestli se tedy vlastně .eu domény i používají? Podle grafu průměrného množství dotazů na DNS to vypadá že rozhodně ano. Koncem roku 2012 to bylo zhruba 330K dotazů za minutu. V roce 2013 už cca 435K. Tento růst je opravdu znatelný.

V Česku je registrováno celkem 152.169 .eu domén (Slováci drží 40.397). Na 1000 obyvatel u nás připadne 104,6 .cz domén a 14,5 .eu domén (Na Slovensku to je 56,4 .sk a 7,5 .eu). Průměr v Evropské unii je 80,4 ccTLD na 6,7 .eu domén. Njn u nás je to samí doménový spekulant :)

Celkem je u nás 16 akreditovaných registrátorů .eu domén. Akreditace není nijak náročná. Teď jsem si ne jistý ale mělo by stačit 2,5K EUR na nabití kreditu ve zvýhodněném balíčku. Běžně je vyžadováno od registrátora 5K EUR na kredit. No už to není díky ČNB tak levné jak před rokem. Ale vraťme se zpět k registrátorům. Celkem jich je 754. U deseti největších z nich je registrováno skoro 37% všech .eu domén.

Závěr

Osobně .eu doménám celkem fandím. Jsou zajímavou alternativou k .cz doméně, tedy popravdě buď máte na český projekt .cz doménu anebo máte smůlu, takže asi tak :)

Zdroj


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

5 komentářů u „Jak si vedla .eu doména v roce 2013“

  1. Já pořád dávám přednost doméně s koncovkou info než eu. Asi proto, že jsem spíš euroskeptik, co se ekonomiky a politiky týče. Ale až mi dojdou domény, tak i nějakou eu taky pořídím.

  2. Ona ta doména totiž není pěkná, proto není oblíbená. Když se mám rozhodnout, jestli pustím projekt na com nebo eu, tak vyhraje com.

  3. I když eu doména díky své rozšířenosti dosahuje minimálních nákladů na nákup klidně v akcích i 20kč. Tak stále preferuji národní .cz doménu.

  4. Mne sa tá doména celkom pozdáva ako alternatíva keď je obsadená lokálna doména .sk. Myslím že povie ľudom viac ako .com. Inak teraz má Wedos registračnú cenu 3,21 € s DPH (79 Kč s DPH)

Komentáře nejsou povoleny.