Domény zdarma

Věděli jste, že internetové domény druhé řádu (něco.tld) lze získat i zdarma. Existují totiž země, které je za určitých podmínek rozdávají a berou to jako propagaci.

V současní době existuje pět takových zemí. Všechny využívají technického zázemí Freenom, proto také mají podobné podmínky užívání.

Abyste mohli doménu zdarma používat musíte splnit několik podmínek.

  • Na doméně se nesmí nacházet obsah určený pro dospělé, cokoliv souvisejícího s drogami (včetně alkoholu), hazard, nenávistné projevy, střelné zbraně a obsah porušující autorská práva. Toto pravidlo se velice striktně dodržuje.
  • Na doménu musí přijít během 90 dní minimálně 25 návštěvníků.
  • Na doméně nesmí být chybová hláška. Je třeba si na to dát pozor zvláště u nezdařených aktualizací redakčních systému.

Doménu je nutné prodlužovat ručně každých 3 – 12 měsíců. Po registraci je možné doménu přesměrovat na konkrétní stránku anebo vložit adresu DNS serveru anebo IP adresu webserveru.

.tk

Nejznámější z nich je .tk, která patří malému souostroví Tokelau v Tichém oceánu o celkové rozloze pouhých 10 km2. Většina lidí o něm nikdy ani neslyšela, ovšem internetový uživatelé určitě ano a to právě díky doméně .tk.

Podle výroční zprávy Verisign za druhý kvartál 2018 je jich totiž registrováno 21,5 milionu. Což jí řadí na 3. místo po .cn a .com. Jestliže se na internetu pohybujete už nějaký ten pátek, tak jste nějakou už určitě navštívili.

Doménu .tk si můžete zdarma zaregistrovat na dot.tk

.ml

Národní doména Mali .ml je méně známá. Moc lidí neví, že jí lze také získat zdarma.

Doménu .ml si můžete zdarma zaregistrovat na point.ml

.cf

Národní doména Středoafricé republiky.

Doménu .cf si můžete zdarma zaregistrovat na dot.cf.

.gq

Národní doména Rovníkové Guinei. Spolupráci s Freenom začala v roce 2014. První domény zdarma byly registrovány 1. ledna 2015.

Registr .gq umožňuje jako jeden z mála vytvářet emoji domény. Ovšem přes stránku registrace ani freenom je není možné registrovat.

Doménu .gq si můžete zdarma zaregistrovat na dominio.gq

.ga

Národní doména Gabonu. Po zahájení spolupráce s Freenom v roce 2013 se rychle stala druhou nejoblíbenější doménou zdarma.

Doménu .ga si můžete zdarma zaregistrovat na my.ga

Články o doménách zdarma na 404m.com