Nedalo mi to a koupil jsem akcie těžařů BitCoin

Poté co se propadl $BTC pod 50K USD a nedaří se mu dostat ven, se celý trh chová zvláštně. Onchain data ukazují, že se do $BTC investuje, že odchází z burz do peněženek velkých hráčů atd. Prostě by to mělo jít nahoru ale nejde.

Jedna menší konspirační spekulace :)

Osobně si myslím, že někdo využívá této situace pro snadnější manipulaci cen alt coinů za kterými jsou větší projekty i dlouhodobě investované peníze. Prostě takové které se úplně nesesypou. Všiml jsem si divné chování například u $YFI anebo $AAVE. Prostě mohou existovat větší skupiny, kterým tato situace vyhovuje a cenu $BTC držet pod 50K USD, což je i vzhledem k oslabeným akciovým trhům snazší.

A co dělám?

Moje aktuální strategie s kryptem je zmíněna v článku Když graf BitCoinu jde doprava… Podařilo se mi teď za dobrou cenu dokoupit přes Coinbase $DOT na další kolo aukcí parachainů, takže jsem spokojený.

Většina pozic na eToro kde aktivně nakupuji a prodávám je v mínusu. Mám tam čerstvě dokoupený padající $BTC, kde jsem měl buy ordery každých 1K od 50K až k 42K. Zlikvidoval jsem tam s mírným ziskem pár pozic akcií, aby bylo na nákup dalšího krypta :)

Zároveň tam už pár měsíců sleduji akcie společností, které se specializují na těžbu BitCoin a musím říct, že jsem dospěl do fáze, kdy jsem si řekl že to zkusím. Na eToro jsem za 25 USD zkusil na 5x páku jednu koupit, ale přišel rychlý propad a aktivoval se stoploss. Stejně mi to ale přijde jako zajímavá investiční příležitost. Nedalo mi to a nakonec jsem po menším průzkumu se rozhodl, zařadit dvě společnosti do těžařů do mého akciového portfólia na FIO.

UPOZORNĚNÍ: Moje pokusy o investování/spekulace berte s rezervou. Já to dělám pro zábavu a jsem smířený s tím, že můžu o peníze přijít.

Společnosti s expozicí do BitCoin

Aktuálně vím o 5 společnostech, které víceméně kopírují graf BitCoin vůči USD. Jsou to $COIN (Coinbase), $MSTR (MicroStrategy), $MARA (Marathon Digital Holdings), $RIOT (Riot Blockchain), $HUT (Hut 8 Mining). Těchto společností bude více, ale prozatím jsem neměl potřebu o nich zjišťovat více.

$COIN (CoinBase)

Jedná se o jednu z největších směnáren kryptoměn na světě, které dodržuje vše co jí regulátoři v USA nařídí, takže může být obchodovatelná na burze. Její cenu však neovlivňuje jen $BTC ale i další kryptoměny, na kterých vydělává. V minulých kvartálech například hodně vydělali na poplatcích za $DOGE.

Mají i program pro správu kryptoměn firem, které tak nemusí řešit zabezpečení. Plánují i program na vyplácení části výplat v kryptoměnách, což může být zajímavý benefit pro zaměstnance firem.

Výhodou $COIN je, že se nejedná o čistě expozici jen vůči $BTC ale třeba i $ETH, které mají tak v oblibě instituce.

$MSTR (MicroStrategy)

Společnost kterou reprezentuje Michael Saylor se zabývá vývojem software, analýzou dat a cloudovými službami. Hlavně však ve velkém průběžně nakupuje $BTC. Naposledy 9. prosince 2021 oznámil Michael, že $MSTR drží 122.478 $BTC (s průměrnou nákupkou 29.861 USD). Aktuální hodnota držených $BTC je 5,8 miliardy USD při ceně 42,4K USD/BTC. Mimochodem market cap $MSTR je 6,3 miliardy USD.

S akciemi $MSTR si tedy hlavně kupujete jejich “hotovost”.

$MARA (Marathon Digital Holdings)

Je jedním z největších těžařů $BTC v USA, který všechno investuje do růstu. V jednom rozhovoru ředitel prozradil, že mají nasmlouváno, že dostávají ASIC minery jako první. V listopadu měli 31 tisíc aktivních ASIC strojů s výkonem 3,2 EH/s (cca 1,91 % aktuálního světového hash rate – 167,44 EH/s). V průběhu listopadu jim dodají dalších 15.520 ASIC minerů a dalších 8.477 je na cestě. Jedná se o nové a lepší stroje.

Daří se jim také získávat stále více a více $BTC (viz. graf níže). Za 11 měsíců 2021 vytěžili celkem 2.712,3 $BTC. Což je k aktuálním cenám 128,57M USD.

$BTC však neprodávají. Naposledy prodali $BTC 21. října 2020. Aktuálně celkem drží 7.649 $BTC, což odpovídá zhruba 321,2M USD.

Společnost stále kupuje nové ASIC stroje, buduje infrastrukturu a hledá i nové cesty jak těžit. V polovině roku 2022 by chtěli mít 133 tisíc ASIC minerů s výkonem 13,3 EH/s. To je více jak 4x nárůst. Samozřejmě globální EH/s celé sítě BitCoin poroste, takže to neznamená že vytěží 4x tolik.

$RIOT (Riot Blockchain)

$RIOT je podobná firma jako $MARA. Mají 29,095 ASIC minerů s výkonem 3 EH/s. Své operace soustřeďují do oblastí nízké ceny elektřiny a chlubí se že používají 88 % bezemisních zdrojů elektřiny.

Podle posledního reportu za listopad 2021 natěžili celkem 466 $BTC. Za 11 měsíců 2021 celkem vyprodukovali 3.387 $BTC (160,5M USD). Celkem drží 4.464 $BTC (211,6M USD)

Na konci roku 2021 očekávají že budou mít výkon 5 EH/s a do konce roku 2022 s celkem 81.150 ASIC minery 7,7 EH/s.

$HUT (Hut 8 Mining)

$HUT na rozdíl od předchozích těží i $ETH, ale nechávají si platit v $BTC. Vyvíjí si k tomu vlastní zařízení na čipech od NVIDIA. Mají tam skvělou marži 95 %. Náklady na 1 Bitcoin vychází na 3K USD.

Za listopad natěžili 265 $BTC. Celkem mají 5242 $BTC. Celkový hashrate mají 1,7 EH/s.

Co jsem koupil

Původně jsem přes FIO nic kupovat zatím nechtěl. Jednak trh je teď divoký a navíc kurz CZK/USD nic moc. V pátek jsem si ale řekl, že tohle se vyplatí zkusit. Je tam hodně rizik, ale dlouhodobě $BTC věřím. Nakonec jsem koupil $MARA a $RIOT. Zvažuji i $MSTR (vzhledem k ceně asi jen 1 akcii :)), ale to není úplně ono. Možná pokud by se ještě více propadl trh anebo $BTC tak jako formu “průměrování ceny”.

Není to investice dlouhodobá jako třeba u titulů co jsem nakoupil ještě jako SPAC anebo dividendových titulů.

Závěr

Jedná se o extrémně rizikovou investici, kde tomu odpovídá i potenciální odměna. Může to zmařit padající Bitcoin, regulace kryptoměn a přitížit i případný pád akcií na NASDAQ. To je tak něco s čím se počítá.

Je tu však ještě jedna malá nenápadná věc, které nikdo moc nevěří. Aktuální dvojka na trhu Ethereum má aktuálně market cap 465 miliard USD, Bitcoin má 883 miliard USD. Pokud by $BTC šel pár měsíců do strany, tak $ETH může postupně sílit. Síť Ethereum čekají v roce 2022 dvě velké události. Eth2 upgrade, který změní proof of work síť na proof of stake. Tím výrazně sníží teď velmi vysoké poplatky za transakce a do budoucna z něj zřejmě udělá deflační kryptoměnu. A upgrade Sharding, který velmi výrazně navýší počet transakcí na blok. Tím se poplatky sníží na pakatel, podobně jak je to například u Solana.

Každý tento update výrazně posílí cenu $ETH. Nižší predikce říkají 8K – 10K USD a vyšší dokonce 20K USD. To by znamenalo něco, co mnozí považují za nereálné. Ethereum by porazil Bitcoin a stal se králem. Běžní lidé Ethereum neznají, ti vědí jen o Bitcoin a řada asi slyšela Doge. Tohle by mohlo způsobit ještě věší adopci Ethereum a odliv peněz z Bitcoin.

Samozřejmě Ethereum není a nikdy nebude Bitcoin. Podstatou je decentralizace a že nestojí na konkrétních lidech anebo skupinách lidí. To je také zárukou hodnoty. Na druhou stranu to ví anebo si bude vážit jen relativně malá skupina lidí.

Ale to bych předbíhal :)


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

2 Replies to “Nedalo mi to a koupil jsem akcie těžařů BitCoin”

 1. Hezky shrnuto, mně to nějak úplně nezajímá, proto čerpám hlubší info o krypto hlavně tu. Nicméně 5 -10% portfolia do krypto asi dám.
  Nechtěl by jsi napsat o zajímavých projektech (jen bodově), co běží třeba na Etheru, upřímně zajímavě mi zní: půjčky, směnárny, přenos informací, platby, hry viz třeba: https://www.coindesk.com/learn/2021/02/08/which-crypto-projects-are-based-on-ethereum/
  …a co jako dál? Nějak tam nevidím zázračný potenciál.(
  PS: Kdo hledá volatilitu, tak doporučuji NVAX, koupil jsem DIP a za den jsem byl -12% :)

  1. Zdravím, ten ekosystém je obří. Původně jsem se chtěl zaměřit jen na projekty Solana, Binance Smart Chain a Cardano, ale ani na to není čas. Ethereum je úplně jiná liga.
   Já teď dokoupil něco málo Solana. Jinak vyčkávám. Na delší dobu mi přijde zajímavá ADA, protože Cardano teď dělá na svém ekosystému, který v následujících měsících vypustí a jsou tam velký očekávání.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.