Jak mi jde investování na eToro VII. – listopad 2021

V květnu tohoto roku jsem při procházení seznamu SPAC, které mají uzavřenou dohodu narazil na $FTCV, která přivede na burzu investiční platformu eToro. Než jsem investoval rozhodl jsem se, že si to nejdříve vyzkouším. Nakonec jsem tam zůstal a zkouším přes eToro spekulovat s kryptoměnami, akciemi a to včetně shortování, které mi však moc nejde.

UPOZORNĚNÍ: Moje pokusy o investování/spekulace berte s rezervou. Já to dělám pro zábavu a jsem smířený s tím, že můžu o peníze přijít.

Jaký byl listopad

Celkem jsem uzavřel 17 obchodů s průměrným ziskem 51,92 % (298.55 USD). Průměrná doba otevření obchodu 150 dní. Všechno jsou to od začátku mých pokusů o investování zatím rekordy.

Krypto

Listopad začal růstem $BTC, který 10.11.2021 dosáhl na ATH (All Time High). Takže jsem pěkně vyprodával dlouho držené krypto ($BNB a $LTC) s hezkou marží. Ke konci měsíce už se mi situace na trhu moc nezdála. Akciový trh začal vrávorat, je tu nová varianta omikron, takže jsem začal uzavírat i $ETH se ziskem 60 %. Něco zbytečně unáhleně.

V listopadu jsem otevřel dalších několik pozic na $DOT a to kvůli aukcím parachainů. $DOT uživatelů, kteří se budou účastnit úspěšných aukcí budou na 2 – 3 roky uzamčeny. Hodně $DOT se také stakuje. Mělo by to být nějakých 52 %. Takže když k tomu připočteme ty z aukcí, tak toho na aukcích moc nebude a cena postupně poroste. Spíše ale doufám, že se ukáže jak jsou aukce parachainů výhodné. Zablokujete na 2 – 3 roky vaše tokeny a za to dostanete nové tokeny parachainu.

Přiznám se, že jsem čekal že už tyto aukce by se mohla $DOT dostat přes 80 USD, zvláště když největší burza Binance ohlásila, že umožní uživatelům se aukcí účastnit. Ono bez prostředníka, to zrovna jednoduché není :)

To se ale nestalo, vlivem všech okolností se $DOT naopak propadl pod 40 USD. Takže nezbývá než HODLovat.

Když se propadalo krypto tak jsem přikupoval další Cardano ($ADA), aktuálně v něm mám už dost peněz a vzhledem k tomu, jak jakýkoliv vývoj komunitě dlouho trvá, tak v tom asi zůstanu až do roku 2022, kdy se začnou objevovat první DeFi produkty na Cardano. To pak vyletí nahoru.

Aktuálně jsem nejvíce bullish na Solana. Paradoxně na eToro však žádné $SOL nedržím.

Akcie

Samozřejmě se mi začala kupit hotovost a vzhledem k tomu, že jsem tam moc příležitostí neviděl, tak jsem nakupoval různé akcie. Nechal jsem se inspirovat hlavně ARK Invest, jejichž pravidelný newsletter s nákupy mimo balancování portfólia odebírám.

Vzal jsem podle nich napříkald:

 • $SPOT
 • $ZM
 • $TWTR
 • $COIN
 • $DKNG
 • $HOOD

Zkouším i akcie firem, které zazní z různých zdrojů. Jsou to ale pozice za minimum peněz. Spíše se rozkoukávám.

 • $SOFI
 • $ABNB

Plus jsem ještě přibral na zkoušku:

 • $LMT (mám i v dividendovém portfóliu)
 • $GDDY (GoDaddy) – hodně se propadl kvůli hacku jejich řešení pro WP
 • $PYPL – pokud se více pustí do krypta, tak by tam mohl být slušný návrat.

Našel jsem také zajímavé ETF $YINN, který reprezentuje trojnásobek FTSE China 50. Takže pokud si chcete vsadit na anebo proti čínskému trhu, tak je to ještě na 3x páku bez dalších poplatků.

Samozřejmě dál jedu rizikovou Čínu, kde už však to začíná vypadat spíše na větší problémy. Spousta negativních správ, regulace, hrozba bankrotu Evergrande atd. Po kvartálních výsledcích jsem se rozhodl, že už nebudu přikupovat další Alibabu, ačkoliv od posledního přikoupení tam je zase prostor dalších 10 %.

Jinak v čínských akciích mám následující pozice:

 • 1x 9618.HK (JD.Com)
 • 1x 03690.HK (Meituan)
 • 1x 1585.HK (Yadea)
 • 2x 0700.HK (Tencent)
 • 2x $BIDU
 • 1x 0968.HK (Yinyi Solar Holding) – nově přikoupeno
 • 2x 00981.HK (SMI) (čipy)
 • 3x 1810.HK (Xiamoi)
 • 4x 9988.HK (Alibab)

V Číně to vypadá spíše na problémy, než že by se to mohlo zotavit. Takže další už přikupovat nebudu. Naopak začínám k pozicím přiřazovat take profil částky. Na “to the moon” to už nevidím.

Závěr

Minulý měsíc ač se spoustou realizovaných zisků (nejvíce od začátku), celková hodnota portfólia klesla a skončil jsem -6,96 %. Celkově za rok 2021 jsem však +29,26 %.

Konec listopadu byl náročnější a u krypta to bylo hodně o tom jaký máte přehled o aktuálních zprávách, plánovaných událostech a samozřejmě zkušenosti jak které krypto reaguje na určité zprávy. Pokud sledujete vývojáře, tak jste napřed. Na druhou stranu mě chybí ty zkušenosti, takže jsem něco podcenil a něco zase přecenil. Už to rozhodně není, že všechno jde jen nahoru. Stále se dá vsadit na kvalitu, ale začíná se projevovat i co je aktuálně v módě, což jsou play to earn hry na blockchainu.

Nějaký aktuální plán teď nemám. Trhy v USA dostávají záhul. Zatím ti tak hraju na eToro. Přes FIO jsem zatím nenakupoval a vyčkávám co se bude dít.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

9 Replies to “Jak mi jde investování na eToro VII. – listopad 2021”

 1. Zdravím,

  četl jsem tu o brokerovi k nákupu v Singapuru – nějaká doporučení? …nechce se mi dělat vlastní research :)

  1. DIDI nesleduji. O BABA si projdu zprávy 1x – 2x za týden. Tam to táhnou teď dolů regulace a možné delistování z US burz. Samozřejmě jestli v Číně praskla bublina a rozjel se domino efekt se nedozvíme. Podobně jako u dalších bublin, tak “splasknutí” nějakou dobu trvá než se projeví. Osobně už Alibabu nepřikupuji. Už jen držím.

   Ještě přidám zajímavý zdroj. Tady jsou informace celkem s předstihem a dá se udělat i názor: https://asia.nikkei.com/

   Přijde mi že zdroje z USA jsou co se týká čínských akcií přehnaně skeptické až občas paranoidní.

     1. Aha, no mě tam odrazují celkem velké poplatky/spready ..
      Jejich kluby to v mém případě asi nezachrání:)

     2. eToro nemá poplatky. Vysoké spready jsou jen na kryptu (od 0,75 % u BTC). U ETF to vychhází kolem 0,18 % (příklad QQQ, nákupka 386,02 vs 386,73 prodej). Spread je pouze při nákupu, u prodeje se nezapočítává. Navíc nezáleží na nakupovaném množství, takže pro menší rozhození investic je lepší než řada konkurence.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.