Zonky jako P2P končí a mění se na “investiční fond” s očekávaným zhodnocením 3,09 %

Když jsem v roce 2015 zjistil, že se chystá velká a bezpečná P2P platforma pro půjčování peněz, tak jsem byl hodně nadšený. V té době jsem provozoval jen nudné investování do českých dividendových akcií a představa další možnosti, kde peníze budou vydělávat peníze se mi líbila. Mé nadšení jsem sepsal do prvního článku o Zonky – Zonky zkušenosti investora.

Do Zonky jsem postupně po malých částkách dával stále více a více peněz (až do 100K CZK, pak jsem přestal). Z promyšleného konzervativního investování se nakonec stalo beru co je zrovna volné. Po 200 CZK jsem se nakonec dostal tuším do TOP 5 % v počtu participací (768 aktuálně). Minulý rok jsem část zisků vybral a pozastavil investování do nových půjček,  v obavách že Covid přinese hospodářskou krizi. Což se nestalo, a tak jsem na podzim už s mobilní aplikací pokračoval v investování.

Aktuální stav je takový, že 1x až 2x za týden spustím aplikaci a zainvestuji nové půjčky z úroků a splátek. Popravdě nemám moc přehled o tom, jak se splácí, a tak věřím číslu výkonnost portfólia 5,37 %. To mi nepřijde tak špatné. Betu to navíc jako diverzifikaci portfólia.

Zonky jako P2P končí

Poměrně nepříjemný tak pro mě byl e-mail, který dnes dorazil. Píše se v něm: “Od 1. listopadu 2021 ale přestaneme umožňovat manuální investování na primárním i sekundárním tržišti.” Nový investoři mají smůlu už od dnešního dne. Služba se prostě ruší.

Na Zonky už půjde investovat jen do produktu Rentiér, což je v podstatě obdoba jakéhosi investičního fondu. I přes krásné marketingové povídání, jak na něj máte vsadit a jak je oblíbený, se dočtete na stránkách Zonky.cz, že očekávaný výkon je jen 3,05 %, resp. hrubý očekávaný výkon je 7,36 %, poplatky 2,9 % a očekávané rizikové náklady zhruba 1,41 %.  Teoreticky tak výnos může být od 3,05 % až po 4,46 %. Záleží jak se bude splácet.

No ale řekněme si to na férovku. Pokud si odmyslíme tu zábavnou část, kde se můžete snažit překonat Rentiéra, vlastním výběrem půjček, tak nám zůstane jen ten nudný “investiční fond”, který i s reinvesticí ukazuje 3,09 %. ČNB má na stránkách červencovou inflaci 3,4 % a může být hůř. Má něco takového vůbec smysl? Zvláště když dnes je jednoduché a levné investovat do řady ETF, které umí kopírovat celé akciové indexy, segmenty trhu anebo třeba komoditu?

Závěr

Je škoda, že Zonky končí jako P2P platforma. No člověk si alespoň něco vyzkoušel a nabral zkušenosti. Osobně nechám doběhnout splátky a postupně si peníze nechám vyplatit (některé půjčky jsou tam až na 10 let). Kam je dám ještě nevím. Půjčky mě moc teď nelákají. Buď to pošlu do českých dividendových titulů anebo zkusím najít něco jiného.

Rentiér jako produkt mě zrovna moc nenadchl. Výnosy jsou slabé a ve vzduchu je stále riziko finanční krize, kdy lidé nebudou moct splácet půjčky. Do toho může přijít ještě vyšší inflace. Rentiér rozhodně není produkt, který před inflací chrání, právě naopak půjčky jsou na fixní úrok. Inflace a případná krize samozřejmě semele i další segmenty trhu včetně zmiňovaných ETF. Na druhou stranu za pár let až bude po všem, se ETFka budou opět šplhat k novým maximám a případné znehodnocení měny v sobě už budou mít zahrnuté.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

2 Replies to “Zonky jako P2P končí a mění se na “investiční fond” s očekávaným zhodnocením 3,09 %”

  1. Nevím, mně se to nelíbilo od začátku. Zonky má svoje jisté a riziko padá na tebe (chápu, že při velké diversifikaci to asi funguje), ale nějak mě to vůbec nelákalo. Takové práce s tím a jsi na 5 % – je to vůbec p.a. ? :))

    1. Zdravím, jj 5,37 %. Nicméně zisk se musí i danit, takže reálně to je méně.

Comments are closed.