Jak mi jde investování na eToro III. – červenec 2021

V květnu jsem při procházení seznamu SPAC, které mají uzavřenou dohodu narazil na $FTCV, která přivede na burzu investiční platformu eToro. Než jsem investoval rozhodl jsem se, že si to nejdříve vyzkouším. Nakonec jsem tam zůstal a zkouším přes eToro spekulovat s kryptoměnami a shortování.

UPOZORNĚNÍ: Moje pokusy o investování/spekulace berte s rezervou. Já to dělám pro zábavu a jsem smířený s tím, že můžu o peníze přijít.

Jaký byl červenec

BTC se začátkem července výrazně propadl. S ním šly dolů i alt coiny. Prakticky až do konce měsíce, kdy se situace výrazně obrátila jsem tak byl uzamčený na pozicích. Celkem jsem udělal za červenec 21 obchodů, z čehož 18 byly trade kryptoměn a 3 shortování akcií. Celkem jsem uzavřel obchody se ziskem 100,26 USD. Což je cca 3,41 % zhodnocení.

Co se týká nálady na trhu, tak z toho stále mám pocit, že trh je silně ovládán MM, který ovlivňují výrazně co se bude dít. Jsou zde patrné fáze tlaku, kdy se MM snaží aby menší a méně zkušení držitelé kryptoměn prodali. Naopak ke konci července vládl až podezřelý růst, kdy od 21. do 30. července skončil vždy BTC v růstu (10x za sebou zelená svíce je prostě podezřelá bez pozitivních zpráv). Pokud je mé podezření správné, tak je zde snaha oživit FOMO efekt a následně by mohl přijít nějaký kontrolovaný propad.

Pokusil jsem se také dohledat nějaké ukazatele smart money, protože aktivita toku BTC i aukce jsou celkem otevřená data. Poslední velký propad koreloval s počtem shortů na burze Bitfinex.  No koreloval je možná trochu silné slovo, ale řekněme že propad předpověděl.

Postupně se mi vrací peníze. Aktuálně mám 14,70 % v cash. Dost toho mám v alt coinech, kde jsem chamtivější a chci více než 20 %. Pokud k propadu nedojde během následujících dnů, tak by se mohlo hodně pozic se slušným ziskem uzavřít.

Otázkou je zdali dojde k dalšímu propadu. Pokud nepřijdou negativní zprávy anebo MM si nezačnou hrát s trhem tak klidně může pokračovat výrazný růst. Zatím pro pád nic nenasvědčuje. Já s ním však počítám a stejně tak jak postupně teď prodávám jednotlivé pozice, tak je budu i přikupovat. Na druhou stranu nevěřím propadu natolik, aby si troufl na short :)

Co nového jsem se naučil

Jak už jsem zmínil výše, tak se snažím sledovat smart money a co dělají s BTC. Od BTC se odvíjí alt coiny. Na druhou stranu výrazný vliv na ně mají i zprávy s nimi spojenými. K altcoinům, respektive jejich projektům je třeba přistupovat jako k startupům. Do spousty z nich jsou investované opravdu velké peníze ze strany investorů. Jsou to stovky milionů USD jen v tomto roce. Je to i znát na jejich ceně.

Celý ekosystém čekají v nesledujících letech velké změny. Velkou roli mohou sehrát instituce a jejich velké peníze. Ač to bude znít neuvěřitelně, tak klidně může třeba ETH předběhnout BTC co do celkové kapitalizace. Ve frontě pak čekají další velké projekty s milionovými investicemi, například SOL. Já osobně jsem kvůli stakování nakoupil i ADA a DOT přes Binance.

Další část je DeFi. Zatím se veze společně s BTC, nicméně má potenciál rychlejšího růstu a hlavně adopce ze strany uživatelů. Některé ty projekty jsou opravdu chytré a klasické bankovnictví jim bude těžko konkurovat. Na druhou stranu důležitou součástí DeFi jsou stablecoiny, což jsou kryptoměny kryté nějakou reálnou měnou, nejčastěji USD. Vzhledem k tomu, kolik peněz proudí z bankovních účtů do DeFi přes stablecoiny, tak bankám se to přestává líbit. Někde jsem zahlédl graf, že to bylo 20 miliard USD v roce 2020 a jen za první půlrok 2021 už 100 miliard USD. No a tyto peníze na bankovních účtech chybí. Přitom reálně směníte USD za stablecoin USDT a přes nějaký DeFi projekt vyděláváte i 7 % ročně. V případě potřeby je možné USDT převést zpět na USD. To se s reálným bankovním účtem srovnávat nedá.

No a tohle přesně bankám vadí, protože nemají peníze s kterými mohou pracovat. V červenci to bylo znát. Zákaz převodu peněz na burzy je jen začátek. Bude se více a více tlačit na regulaci stablecoin, což může světem kryptoměn otřást. O některých stablecoin si nedělám iluze.

Takže bankám a vládám ten BitCoin vlastně nevadí, protože o peníze nepřichází. Sice si koupíte BTC ale prodejce pošle USD zase do banky. Navíc vám bankéři mohou prodávat různé produkty navázané na kryptoměny a vydělat na tom provize. U stablecoin by měla být situace jiná. Ty by se měly držet mimo banku.

Takže sledují novinky a zprávy, ve kterých se snažím hledat dopad na budoucnost kryptoměn. Dále různé grafy a statistiky, kde hledám co dělají smart money.

Trochu mě lákají akcie firem, které drží kryptoměny anebo s nimi pracují.

Co dál?

Aktuálně pojedu dál svou strategii. Postupně mi budou přibývat peníze a budu čekat na propad. Je pravda, že mě láká využít eToro a nakoupit teď aktuálně levní čínské akcie. Našel jsem tam i pár dividendových titulů, což by mohlo být zajímavé, protože na HK burze se neplatí daň s dividend. Prostě odvedete v ČR 15 % a hotovo.

Nové peníze na eToro nemám v plánu posílat. Nicméně zvažuji dále přes Binance přikupovat zajímavé kryptoměny s možností stakování.

Pokud máte účet na eToro tak si mě můžete najít pod drspac. V profilu je kompletní portfóliu a historie obchodů. Původně jsem tam chtěl nakupovat rizikovější SPAC za méně peněz, ale v nabídce jich tam moc nemají. Jméno se změnit nedá.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup