Tak jsem neodolal a koupil SPAC $HOL, který přivede společnost Astra

Minulý týden jsem přikoupil do mého Rostoucího portfólia SPAC $VACQ. Pokud vše půjde podle plánu tak na akciový trh přivede společnost Rocket Lab, která je dvojkou v komerčních vesmírných letech. Rocekt Lab je slibná společnost, která už do vesmíru léta, má domluvenou spolupráci s NASA, což jí proslaví a chce spustit i satelity jako službu. Společně s ní přes SPAC $HOL vstoupí na trh i Astra, která se chce specializovat na vynášení satelitů. Na rozdíl od Rocket Lab ještě žádný komerční let za sebou nemá. Bude menší, ovšem jejich byznys plán je přímější a mohl by dokonce fungovat lépe. Nicméně investice to je opravdu riziková. Jenomže tohle jsou prostě společnosti, s kterými chcete prožívat jejich sny společně…

Astra

Společnost Astra nezaložil žádný miliardář. Vznikla jako garážová firma, která se vypracovala s velmi omezenými zdroji. Její zakladatelé to však dotáhli až do stádia, kdy mají vlastní funkční raketu schopnou vyletět do vesmíru a dopravit tam satelit anebo jiný náklad. Jejich rakety jsou v porovnání s konkurenčními Falcon 9 (SpaceX) a Electron (Rocket Lab) o dost menší. Nicméně jejich výhodou je nižší cena, velmi rychlá příprava ke startu a mobilita. Na rozdíl od konkurence chtějí mít i mobilní odpalovací rampy a být schopni odpálit raketu odkudkoliv na světě. Tím se otvírá spousta nových komerčních příležitostí. Díky ceně a rychlejší produkci by rádi startovali do vesmíru v roce 2025 každý den. Jen pro srovnání SpaceX má cenu za start rakety 60M USD, Rocket Lab 6M USD a Astra předpokládá 3M USD. V případě že by se dostali s výrobními kapacitami a počtem startů na 1 start za den v roce 2025, tak by cena za start mohla klesnout na 0,5M USD.

Teoreticky pokud vše půjde podle plánu, tak pokud budete potřebovat něco dostat do vesmíru co nejrychleji, tak to bude práce právě pro jejich rakety. Nebude to tedy o velikosti nákladu, ani tak o ceně, ale hlavně o rychlosti. Co se týká zakázek, tak všechny společnosti jsou si jisté, že poptávka po vynášení nákladu do vesmíru bude v budoucnu stále více a více růst. Něco na tom bude. Spousta firem, které chtějí vstoupit na burzu formou SPAC, využívá satelity a další potřebujte pro další růst svých služeb. Aerokosmickém průmysl bude velký.

Astra má také odlišný přístup k výrobě raket. Zatímco Rocket Lab vsází na průmyslové 3D tiskárny, tak Astra vyrábí rakety tradičním způsobem. Využívají velkého pokroku v automobilové výrobě za posledních 10 – 20 let. Vyhýbají se používání exotických materiálu. Vše musí být levné a snadno dostupné. Snadno škálovatelné. Astra se chce navíc specializovat výhradně na rakety.

Podle prezentace pro investory už teď mají více jak 10 zákazníků s objednávkou minimálně 50 startů. Což představuje přes 150M USD obratu. Od NASA získali kontrakt na vynesení satelitů NASA CubeSats. Zatím nemají za sebou žádné vynesení komerčního satelitu. Až se jim to podaří jistě přibudou další potenciální zákazníci. S tím také počítá škálování výroby a startů. Od druhé poloviny roku 2021 počítají se zahájením komerčních letů. V roce 2022 by rádi startovali každý měsíc. V roce 2023 každý týden. V roce 2024 2x týdně a v roce 2025 už každý den.

Co se týká ziskovosti, tak vydělávat první peníze začnou v roce 2022 ovšem nebude to ještě na pokrytí nákladů. V plusu by mohli být až v roce 2024, ovšem to jsou plánované velké investice do infrastruktury kvůli škálování.

Závěr

Ačkoliv na tomto specifickém trhu postupně přibudou další a další společnosti, tak Astra se svým byznys plánem vychází velice zajímavě. Není to společnost, která by se zatím podílela na nějakém dobývání vesmíru, ale spíše se postará o snadnější dostupnost dopravy satelitů a zásobování. Díky rychlému nasazení, kde se počítá s tím že raketa se přepraví kamkoliv v kontejneru, náklad vloží na místě a pro odpadl bude potřeba jen personál 6 lidí na místě, by mohla získat unikátní postavení na trhu.

Na druhou stranu na její růst si budeme muset ještě pár let počkat. Výhodou samozřejmě bude zvýšená medializace, protože vesmír prostě máme rádi. Cena akcií by se tak mohla pohybovat výše. Ostatně srovnávat zatím není s čím.

Co by mohlo být zajímavé je rychlý růst v důsledku velkého zájmu fanoušků kosmonautiky a malých retailových investorů. Upisovací cena je 2.123M USD, což je hodně málo. Rocket Lab bude mít přes 4 miliardy USD a SpaceX se odhaduje na 72 miliard USD. Mohla by z toho být taková obdoba meme akcie. Přeci jen když se na ní vrhne WSB tak cena společnosti může vyskočit i více jak 10x. Přitom záměr může být pomoct jim, protože když při těchto cenách vydají rychle další akce tak mají hned peníze na spacení všech dluhů a rychlejší růst.

Není to nic nereálného, když se svět dozvěděl, že se Astra bude spájet s $HOL tak retailový investoři rychle nastoupili a vystřelili cenu akcí z 10 USD na 22,47 USD.

SPAC ale mají v povaze postupně padat. Případně jim někdo pomůže. Proto se vyplatí s nákupem čekat. Já jsem původně neměl v plánu přikupovat, ale poté co jsem koupil konkurenční $VACQ, což bude Rocket Lab, a znovu si prošel plány Astra, tak jsem si řekl že do toho půjdu.

Je to ale hodně riziková investice. Astra ještě nedostala žádný satelit na orbitu. Případný neúspěch je může posunout zpět. Ačkoliv je trh velký, tak konkurence je silná a zkušenější. Astra se navíc zatím nemá v plánu účastnit sledovaných mísí jako je cesta na další planety anebo asteroidy. Takže nebude mít takovou mediální pozornost. V tomto více věřím Rocket Lab. Na druhou stranu na trhu často vítězí ti co to dělají jednoduše a ve velkém.

No uvidíme…


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup