Zajímavý SPAC $AONE přivede na akciový trh výrobce průmyslových 3D tiskáren Markforged

Nedávno jsem napsal článek jak mě zaujal SPAC $AGC, který přivede na akciový trh obří Grab. Musel jsem si kvůli tomu do detailů nastudovat jak SPAC funguje. Přiznám se, že se mi ten koncept zalíbil. Otvírá to celkem zajímavou formu investování, kde se můžete opřít o zkušeností své i jiných. Rozhodl jsem se, že to se SPAC ještě zkusím. Další který jsem si vybral je $AONE.

$AONE (one) je ve fázi “Definitive Agreement” se společností Markforged. To znamená, že bankéře už vystřídali právníci a podepisuje se finální dohoda. Následovat budou formality a změna označení z AONE na MKFG, což by mělo být někdy v létě 2021. Aktuálně se obchoduje $AONE stále jako SPAC za 10,12 USD, což je 1,2 % nad cenou úpisu. Osobně jsem jej koupil minulý týden za 10,30 USD včetně poplatků.

Nicméně jak jsem pochopil ze zkušeností jiných a grafů, tak je potřeba si u SPAC počkat na správnou chvíli. Zvláště ty menší jsou velice náchylné na hype a cena může opravdu vystřelit. U SPAC opravdu platí patience pays.

Vývoj akcií SPAC $AONE za poslední rok. Je na něm vidět, jak investoři reagovali na různé zprávy a hype.
Vývoj akcií SPAC $AONE za poslední rok. Je na něm vidět, jak investoři reagovali na různé zprávy a hype.

Na tento SPAC jsem přišel procházením jejich seznamu, kde jsem hledal ty co mají už Definitive Agreement, jsou technologické a navíc už je koupil třeba nějaký ETF. Zrovna $AONE koupil ARKQ přes 2M akcií, čímž z něj drží 9,84%. Tohle mě opravdu zaujalo a šel jsem více do hloubky.

Markforged

Markforged vyrábí průmyslové 3D tiskárny, které nazývá digital forge (digitální kovárny). Ty dokáží vyrábět díly z různých kovů a slitin. Jejich 3D tiskárny jsou kompromisem mezi běžnými 3D tiskárnami a drahými průmyslovými stroji za miliony dolarů. Navíc jak uvádí prezentace 3D tiskárny nepracují s toxickými anebo hořlavými materiály, velice snadno se obsluhují a rychleji nastartujete výrobu. Samozřejmě jsou to 3D tiskárny, takže na nich asi nepůjde dělat nějaká masová výroba, kde jedete na počet kusů.

Co mě však hodně zaujalo, je že otvírají cestu k další automatizaci. V současné době firmám chybí kvalitní pracovní síla. Zkušené zaměstnance, co dokáží obsluhovat stroje za miliony dolarů, lze nahradit méně zkušenými. Škálování produkce je přitom o poslání programu na více 3D tiskáren, což může udělat programátor/designer klidně z druhého strany zeměkoule. Tento koncept Markforged chápe. Proto to nejsou jen 3D tiskárny, ale také cloudové řešení, AI (strojové učení) na zlepšování tisku atd. Kevin Hartz, který zakládal $AONE sám označuje v prezentaci Markforged spíše za softwarovou společnost než hardwarovou.

Markforged je už existující firma, co má 10 tisíc zákazníků, kterým dodává technologie, služby a materiál. Do roku 2025 to chtějí škálovat na 100 tisíc a 2020 dokonce 1M. Co se týká trhu s průmyslovým 3D tiskem tak ten odhadují v roce 2021 na 18 miliard USD, v roce 2029 to má být 118 miliard USD s tím, že kompletní celosvětový dodavatelský řetězec má tvořit 13 bilionů USD.

Když se koukneme na reference od zákazníků, tak je vidět, že se jim 3D tiskárny vyplatí (návratnost v řádech měsíců) a šetří jim hlavně peníze a čas.

Odběratelé 3D tiskáren Markforged a pozitivní dopad na jejich podnikání.
Odběratelé 3D tiskáren Markforged a pozitivní dopad na jejich podnikání.

Když koukáte kolik se toho dá vytisknout, za jaký čas a za kolik, tak si říkáte, že by to pomalu mohlo být třeba u každého automechanika – vadné díly by vám tiskl místo objednával.

Příklady produktů vytvořených na 3D tiskárnách Markforged a poměr času, ceny vs běžná průmyslová produkce.
Příklady produktů vytvořených na 3D tiskárnách Markforged a poměr času, ceny vs běžná průmyslová produkce.

 

Jak už jsem zmínil, u Markforged se mi líbí, že už je to existující firma s historií a řadou produktů, které prodává od roku 2016. Má síť více jak 100 certifikovaných partnerů po celém světě včetně ČR.

Na druhou stranu bude to běh na dlouhou trať. Na trh jdou s valuací cca 2,1 miliardy USD. Avšak obrat za rok 2020 je odhadovaný na 70,3M USD a firma je ve ztrátě 15,6M USD (upravená EBITDA -11,6M USD). Zisk je naplánován až na rok 2024 – 29,7M USD. Pak už to bude velmi zisková společnost s velmi zajímavým obratem. Pokud to samozřejmě půjde podle plánu.

Finanční výsledky společnosti Markforged a předpokládaný růst až do roku 2025.
Finanční výsledky společnosti Markforged a předpokládaný růst až do roku 2025.

Ideální scénář je tedy držet alespoň 4 roky (do 2025). Kdy by cena akcií mohla být klidně 10x. V ideálním světě však nežijeme :)

U podobných akcí, kdy SPAC přešel na nový ticker, a market cap je v nižších jednotkách miliard USD, jsem viděl hype přes WSB apod. (prostě individuálních investorů, kteří věří v technologie budoucnosti), který vedl ke krátkodobému rychlému růstu o 150 – 300 % a pak rychlému pádu. Přiznám se, že tento scénář bych bral, tak uvidíme.

Závěr

$AONE jsem už koupil. Ne tolik co $AGC (Grab).  Celkově mi přijde poměr rizika k možnému zisku zajímavý. Část portfólia chci vést cestou růstových akcií. Čistě dividendové portfólio je super, ale jednak pomalé a také i trochu nudné. Studovat SPAC, procházet materiály je zábava a poučné.

Jestli o $AONE uvažujete, tak berte na vědomí, že jsou tu poměrně vysoká rizika. Jednak pálí peníze, nejsou ani na nule a dále nejsou jediní kdo nabízí průmyslové 3D tiskárny. Na trhu už je Desktop Metal ($DM) a chystá se vstoupit VELO3D (teď jako SPAC $SPRF také ve fázi definitive agrement). Další jsem nehledal, ale jistě tu jsou anebo přijdou. Konkurenční boj bude jistě tvrdý a ne vždy vyhraje nejlepší produkt.

 

 


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

2 komentáře u „Zajímavý SPAC $AONE přivede na akciový trh výrobce průmyslových 3D tiskáren Markforged“

Napsat komentář