Nejčastější překlepy při zadávání e-mailové adresy

Před pár dny mě oslovil Jaroslav, že mu vyšlo na základě analýzy překlepů u jejich newsletteru, je “nejpřeklepovější” e-mailovou doménou je seznam.cu. Samozřejmě mě to zaujalo a požádal jsem jej o zaslání více dat. Můžeme se tak podívat jaké překlepy nejčastěji uživatelé dělají při zadávání českých e-mailů.

Zdroj dat

Zdrojem dat je databáze portálu dobraprace.cz kam můžete zadat svůj e-mail a když se ve vámi zvoleném regionu/oboru objeví nabídka, tak o tom dostanete informaci. Portál je plný zajímavých nabídek, a tak mají opravdu hodně uživatelů. Vyšší desítky tisíc aktivních z nich pak odebírají také newsletter, z kterého jsou data za 3 měsíce. To je hodně slušný vzorek a moc za něj děkuji :)

Překlepové domény/emaily

Překlepové domény (typodomény) jsou velice oblíbeným zdrojem příjmů některých domainerů. Najít dobrý kousek a správně jej monetizovat znamenalo velmi slušný pasivní příjem na často dlouhou dobu. Samozřejmě ty nekřiklavější případy pak vedli k doménovým sporům.

Pár článků k tématu:

 

Nejčastější přelepy

Nejoblíbenější doménou na e-maily je seznam.cz a proto k ní bylo také nejvíce překlepů. Procentuálně je vyjádřena pravděpodobnost překlepu vzhledem k celkovému počtu překlepů.

Doména %
seznam.cu 17,88%
sezam.cz 16,20%
seznam.ct 10,06%
seznam.ch 8,94%
srznam.cz 6,15%
sezbam.cz 5,03%
seznam.cz.cz 4,47%
seznam.czcz 3,35%
seznam.sz 3,35%
sezna.cz 2,79%
seznam.com 2,79%
seznam.vz 2,79%
seznnam.cz 2,79%
seznam.czi 2,23%
seznam.czl 2,23%
sznam.cz 2,23%
jseznam.cz 1,68%
seeznam.cz 1,68%
seznaam.cz 1,68%
seznam.czj 1,68%

Přiznám se, že mě seznam.cu trochu překvapil. Na druhou stranu když vzpomínám na staré poučky k typo doménám, tak je fakt že překlepy se často dělají spíše na konci než na začátku. No pokud byste si chtěli tuto doménu pořídit, tak .cu je doménou Kuby a cena za registraci se pohybuje od 888 USD. Navíc abyste jí mohli vlastnit musíte být občanem Kuby anebo zde mít legální firmu/organizaci.

Na druhém místě je klasická překlepovka s chybějícím písmenem. Tam většinou záleží jak moc je překlep nápadný.

Další je seznam.ct. Doména .ct neexistuje.

Další oblíbenou službou je gmail.

Doména %
gamil.com 12,71%
gmal.com 11,60%
qmail.com 11,05%
gmail.con 9,94%
g.mail.com 7,73%
gmail.comm 6,08%
gmail.kom 5,52%
gnail.com 4,42%
gmail.com.cz 3,87%
gmaill.com 3,31%
hmail.com 3,31%
gimel.com 2,76%
gmail.cim 2,76%
gmail.comp 2,76%
gmail.cz 2,76%
gmail.vom 2,76%
gail.com 1,66%
gimail.com 1,66%
gmail.coml 1,66%
gmail.sk 1,66%

Tady je zajímavé, že vedou klasické překlepy.  Překlep v doméně prvního řádu je až na 4. místě gmail.con.

První, druhé a třetí místo jsou celkem vyrovnané. gamil.com, gmal.com a qmail.com. První dvě chápu to je opět o tom, že překlep není na první pohled moc nápadný, nicméně qmail jsem musel zkoušet jestli není existující služba :)

Pak tu máme službu email.cz, která spadá pod Seznam.

Doména %
email.com 54,17%
mail.cz 9,17%
e-mail.cz 8,33%
emal.cz 5,83%
eimal.cz 4,17%
email.cu 4,17%
rmail.cz 4,17%
email.czl 2,50%
emsil.cz 2,50%
email.ct 1,67%
emiel.cz 1,67%
imail.cz 1,67%

Tohle mě opravdu zaujalo 54,17 % překlepů je na doméně .com. Myslel jsem, že se může jednat o jinou službu ale doména je zaparkovaná. Přemýšlím že by to mohlo souviste s nějakým automatickým doplňováním na mobilním telefonu. Samozřejmě část budou i překlepy gmail.com.

Na druhém místě je mail.cz. Zapomenuté první písmenko je sice oblíbená překlepovka, ale ne až tolik (většinou je nápadná). Zřejmě vysoký počet bude kombinací lidí co zkoušeli zadat gmail.cz a email.cz.

A třetí místo e-mail.cz je také zajímavé :)

Závěr

Určitě by bylo zajímavé zjistit jakou návštěvnost mají domény na .cu z českých překlepů. To by však jejich cena musel o dost klesnout. Co se týá další oblíbené .ct tak ta neexistuje. Původně kód CT patřil ostrovům Canton a Enderbury, ale byl zrušen. Nejdříve by nějaké zemi anebo územnímu celku musel být přidělen a teprve poté by z něj ICANN vytvořil doménu.

Když koukám na všechny ty překlepy, tak přemýšlím jestli by se nevyplatilo si je hlídat a upozorňovat na ně uživatele, aby zkontrolovali zdali je email zadaný v pořádku. Je škoda přicházet o nepozorné uživatele.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

3 komentáře u „Nejčastější překlepy při zadávání e-mailové adresy“

  1. Ten seznam tam má tedy celkem až divný překlepy :) U toho e-mail.cz bych to viděl možná na souvislost se slovem e-shop. Tak to někdo starší tak může asi napsat.

    Odpovědět
    • Jako pozor na to, zatímco angličtina uznává email i e-mail, tak v češtině je jediná správná varianta e-mail. Já to dlouhou dobu psal taky špatně :)

      Odpovědět

Napsat komentář