Typosquatting, také často označovaný jako URL hijacking, je forma cybersquattingu postavená na překlepech při psaní internetové adresy. Ačkoliv se nejčastěji spojuje s překlepy při zadávání doménového jména do adresního řádku prohlížeče, z vlastní zkušenosti vím, že nejsou výjimečné případy, kdy někdo zadá špatně adresu při psaní odkazu, třeba na diskuzním fóru. Takovéto domény, pak mohou mít i ranky.
Mezi nejznámější formy překlepu jsou (jako příklad uvedu 404m.com):
- www404m.com – chybějící tečka mezi doménou třetího řádu a doménou druhého řádu.
- 44m.com – chybějící znak
- 40m4.com – prohozený znak
- 4o4m.com – číslo je nahrazeno písmenem, tato metoda se používá i při záměrném podsouvání jiné stránky
- 404m.cz – záměna TLD za více lokálně preferovanou
- 404m.co – chybějící poslední znak je statisticky efektivnější než, chybějící znak jinde
- 404-m.com – chybějící anebo přebývající pomlčka je často tak závažná forma typosquattingu, že vede k UDRP.
- fourhundredandfourem.com – v tomto případě to vypadá divně, ale typo domény mají počátky v době, kdy se internetová adresa diktovala do telefonu. Pokud tedy máte například LLN doménu a někomu jí nadiktujete je zde šance, že jí napíše špatně.
Další známé formy typosquattingu:
- gramatické chyby – pujcki.tld
- stylistické chyby – Vyber-Mezi-Nejlepsima-Pujckama.tld
- nahrazení IDN znaku – pokud má doména IDN formát, tak je možná jeho náhrada za podobně vypadající znaky anebo přepis do latinky.
- lokální jazykové zvyklosti a jejich přepis – Celkem známí příklad je francouzský fotbalista Thierry Daniel Henry. Francouzi nevyslovují písmeno h. Výslovnost je tak ánry.
- nahrazení množného čísla za jednotné – Nejlepsi-Pujcka.tld vs Nejlepsi-Pujcky.tld. Zvláště u anglických slovních spojení velice účinné.