Google přidal do nové Search Console nástroj na odstranění výsledků

Občas se stane, že něco proklouzne do Google, co by tam být nemělo. Odstranění tohoto obsahu pak nemusí být tak snadné. Dlouhou dobu bylo řešením hodit na stránku stavový kód 410, což mohlo trvat dny. V roce 2018 přišel Google s nástrojem Odstranění adresy URL, který dobu zkrátil na 1 den. Teď tu máme novinku – nástroj Odebrání.

Najdete jej v levém menu v Google Search Console v části Index. Případně můžete použít následující URL:

Jak vidíte na screenshotu jsou tam celkem tři listy:

  • Dočasná odstranění – V tomto listu můžete přes tlačítko NOVÁ ŽÁDOST odstranit URL z vyhledávání. Tato možnost byla už ve starém Google Search Console (viz. článek Jak velmi rychle odstranit vlastní stránku z Google). Jsou zde celkem dvě volby.
    • Dočasné odstranění adresy URL – Do jednoho dne zmizne stránka z výsledků vyhledávání. Technicky vzato v indexu stále bude, ale pouze se schová a to na dobu 6 měsíců. Tedy máte poměrně hodně času, abyste se postarali o trvalé řešení přímo na vašem webu. Pokud Google našel něco co neměl, tak to odstraňte a místo toho dejte stránku 410 anebo 404. Blokování přes robots.txt nedoporučuji, protože ten má za úkol komunikovat s roboty a Google může příkazy v něm ignorovat. Jestliže nechcete aby něco bylo na internetu tak to tam nedávejte.
    • Přes toto tlačítko také můžete zvolit volbu Vymazání adresy URL uložené v mezipaměti. Zde dojde do 1 dne k vymazání aktuálního obsahu stránky ve vyheldávání. Při další návštěvě GoogleBota se nacrawlují nová data a budou umístěna do vyhledávání. Toto se hodí, pokud jste na stránce zveřejnili něco, co tam nemá být, už jste to opravili, ale Google to stihl zaindexovat. Stránku prostě chcete ponechat ve vyhledávání, jen ne v zaindexované podobě.
  • Zastaralý obsah – Kdokoliv může označit obsah ve vyhledávání za zastaralý. Google v návodu Nástroje na odstraňování zastaralého obsahu píše, že se má hlavně používat na stránky, které se změnily anebo na stránky které už neexistují. Pokud někdo takovýto obsah našel a poslal žádost, tak v listu Zastaralý obsah jí uvidíte.
  • Filtr bezpečné vyhledávání – Na tomto listě najdete seznam stránek (URL), které někdo označil jako obsah pro dospělé. Pozor tyto stránky se nebudou zobrazovat návštěvníkům, kteří mají aktivovaný filtr Bezpečného vyhledávání.

Závěr

Jedná se o celkem hezké rozšíření původního nástroje na odebírání obsahu. Občas byste do Search Console měli kouknout jestli váš obsah někdo náhodou nepřidal jako určený pro dospělé, na návštěvnost to totiž může mít celkem zásadní vliv. Jak víme z minula, tak Google občas za obsah určený pro dospělé považuje o zdánlivě neškodný materiál.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

2 komentáře u „Google přidal do nové Search Console nástroj na odstranění výsledků“

  1. Zaujímavé vylepšenia a funkcie. Myslím, že sa to bude celkom využívať často. Najmä ten zastaralý obsah – ked sa ľudia o to dozvedia, že taká možnosť – označovať články existuje.

    Odpovědět

Napsat komentář