Google nasadí reklamu na svou homepage, chce prostě víc peněz

Tento rok má Google v plánu velice kontroverzní nasazení reklamy na domovskou stránku své mobilní aplikace, kterou mají snad všechny mobily s Android předinstalovanou. Dále reklama přibude i do vyhledávání obrázků a daleko více jí uvidíme i v Goolge Maps. Důvod je jednoduchý, chce zvýšit obrat od uživatelů na mobilních telefonech.

A proč je toto rozhodnutí tak kontroverzní? Na přelomu milénia zuřila válka o uživatelovu pozornost mezi Yahoo! a Google. Google vyhrál protože na rozdíl od Yahoo! nebyl jen seznamem  stránek ale skutečným vyhledávačem. To by mu tehdy možná ale nestačilo. Aby se odlišil, tak na svou domovskou stránku na rozdíl od konkurence nedával úmyslně žádnou reklamu. Investorům se to moc nelíbilo, ale přitáhlo to pozornost tehdejší internetové komunity. Ta jej začala doporučovat ostatním a dopomohla mu k tomu, co je dnes.

No a to se tento rok má změnit. Postupně se začne objevovat chytrá reklama v Google aplikaci, Google vyhledávání obrázků a posílí i reklama v Google Maps. Vše na mobilních telefonech. A chytrou reklamou mám na mysli nabídku produktů a služeb pro lidi nakupující přes mobilní telefony, protože právě tam vidí Google potenciál, či spíše mezery oproti Facebook a Amazon.

Jasně Google je obří nadnárodní akciová společnost a má vydělávat. Nepotřebuje, dokonce už nemůže, vystupovat jako outsider, který to dělá pro uživatele. I tak je zajímavé, že poté co novinku oznámil (13.5.2019), tak den na to jeho akcie spadly o 1 %.

Co bychom si z toho mohli vzít?

Velké společnosti tlačí na specifickou reklamu pro uživatele mobilních telefonů. Musí jim to fungovat a vydělávat, jinak by to nedělali. Nabízí rovnou dobře cílené produkty a služby uživatelům. Nejedná se o klasické reklamy, jak jsme na ně zvyklí z minulých let. Jsou specifické a dokonce se lidem líbí, jak ukázala poslední studie Blue Fountain Media se zaměřila na placenou reklamu na sociálních sítích a její vnímání uživateli.

Když si to všechno dáme pěkně dohromady, tak je to možná návod jak třeba z affiliate vytáhnout daleko více než se zdá. Nabízet produkty pro cílovku našich stránek, které chtějí, ale neznají. Mít možnost nabídnout jim slevu. Ukázat jim produkt na obrázku a nabídnout jím ho koupit hned atd. Tohle teď letí a zřejmě i funguje.

Závěr

Google se stal z outsidera korporátem. Pojem “vygoogluj si to” už není radou ale spíše je vnímán negativně – dotazující je odbyt. Naproti tomu za poslední roky čtu doporučení na vyhledávač Duck Duck Go. Mnoho příspěvků mi připomíná Google než se stal populárním. Být to o deset let dříve, tak bych si na nový vyhledávač klidně vsadil. Ale dnes je internetová gramotnost někde jinde, lidé jsou navíc neskutečně leniví a doslova závislí na bezchybném UI, které často berou jako nepřekonatelný problém.

 


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

One Reply to “Google nasadí reklamu na svou homepage, chce prostě víc peněz”

Comments are closed.