I skryté odkazy přenáší PageRank

V červencovém Google Webmaster Central office-hours hangout padla celkem zajímavá otázka. Pokud je odkaz na stránce skrytý – například v nějakém menu, které se otevře až po rozkliknutí, přenáší PageRank?

John Mueller (Webmaster Trends Analyst ve Švýcarské pobočce Google) odpověděl že ano. Podmínkou však je, že se odkaz musí nacházet přímo v HTML dokumentu.

Možná si říkáte, že to je přece jasné, jinak by přece nemohla fungovat většina responzivních šablon, které v případě mobilních zařízení často celé menu schovají pod hamburger ikonku (takové tři čárky nad sebou). Před pár lety se na podobné téma vedla dlouhá diskuze black hat komunit. Testovalo se jestli ty odkazy Google vidí a prochází. No a hlavně jestli přenáší linkjuice. Není totiž nic jednoduššího než udělat hezkou lákavou stránku, kam bude chodit hodně lidí, na kterou snadno budou vznikat “přirozené” odkazy a pak se ve velkém na ní také budou odkazy prodávat, ovšem nikdo je neuvidí. Výsledky byly různé. Zjistilo se že Google tyto odkazy skutečně vidí a prochází, ovšem zdali přenáší linkjuice se s jistotou nevědělo. Teď už odpověď na tuto otázku je :)

Zajímavá je i druhá část odpovědi. Pokud je odkaz v HTML dokumentu, tak jej Google prostě bere jako odkaz. Před pár lety jsem zjistil, že ten odkaz ani nemusí být aktivní (klikatelný). Takže dávejte si pozor na ukázkové URL. Radši používejte skutečné existující adresy. Největší sranda je, že tyto neaktivní odkazy jsou v Search Console vedeny jako chyby 404, které byste měli opravit. No a dnes už víme že pravděpodobně přenáší i linkjuice. Což je super zpráva pro linkbuildery, kteří si neberou servítky. Odteď mohou házet odkazy do diskuzí jako prostý text :)


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup