Dokáže být minisite lepší než blogposty?

Dneska jsem narazil na zajímavou diskuzi. Máme tu e-komerce web, který potřebuje zaujmout vyhledávače a získat organickou návštěvnost i nad rámec produktů. Takže sesbírá zajímavá témata a chce o nich psát klasické blogposty v rámci domény (značky). Tohle celkem dobře funguje i v kombinaci se sociálními sítěmi. Jestliže máte co říct a hlavně i dostatek času, tak se s blogposty dá pracovat i nad rámec vyhledávačů. Jenomže silnou konkurenci nepředeženete. Stojí proti vám diskuzní fóra, magazíny, blogy a další weby. Jedna z cest je posílit autoritu webu, anebo to zkusit přes minisite. Že je minisite blbost? Ne když se udělá jinak.

Většina z nás si pod minisite představí malý obsahový web anebo MFA. Něco na sběr návštěvnosti na long tail anebo distribuci link juice. Jenomže tohle je něco úplně jiného.

Představte si top frázi ve vyhledávání. Třeba “Jak postavit jaderný reaktor”. Takovou po které touží konkurence a cílí na ní všichni, protože nese obrovskou návštěvnost. Naše minisite je jen o této frázi. Rozebereme na ní celý proces, historii a teorii naprosto dopodrobna. K dispozici bude všechna dostupná dokumentace, multimédia, nákresy, vzorce, prostě všechno co existuje. Samozřejmě vše detailně a kvalitně rozepsáno na podstránkách. Můžeme přihodit i diskuzní fórum formou poradny.

Jak už asi tušíte bude to neskutečně náročné a pracné. Investujete do toho velké množství času. Jenomže ve výsledku budete mít nikoliv stránku anebo blogpost o daném tématu, ale kompletní web a to včetně podstránek, které jsou naprosto dopodrobna o všem okolo. Nebude to tak boj mezi jednotlivými stránkami, ale stránkami konkurence a celým vašim specializovaným webem.

Takže jestliže máte eshop s komponenty pro jaderný reaktor, tak takováto minisite na subdoméně, by mělo být přesně to pravé pro vás.

Závěr

Samozřejmě bez linkbuildingu něco takovéhoto nenakopnete. Na druhou stranu shánět odkazy na tématických webech takto vymakanému minisite je poměrně snadné. Představte si že uděláte něco podobného jakpodnikat.cz a necháváte si posílat každý den reporty, když Google objeví stránku s dotazem o podnikání. Večer pak odpovíte na dotaz a hodíte odkaz na minisite, že je tam vše detailně vysvětleno.

No a teď dotaz, dokázal by takovýto minisite vyhrát nad jakkoliv autoritativní konkurencí s jednou stránkou?


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

7 komentářů u „Dokáže být minisite lepší než blogposty?“

 1. Určite by takýto minisite porazil hociakú konkurenciu a aj väčšie autority – ale otázne je za akú cenu – koľko pracnosti a času by to stalo danú minisite vytvoriť. Viem si ale živo a jasne predstaviť že niekto si vytvorí 10x kvalitných minisite a podporí tym nejaký hlavný autoritatívny projekt/web a bude top1 jak nič. Len otázka je tu fakt tá – kto má nato dostatok energie, času a chuti prípadne financií aby to vytvoril – len veľmi malé % ludí sa to takého niečoho fakt pustí. Jedno je ale pravda, že takéto niečo určite funguje a aj fungovať bude.

 2. Když se minisite udělá dobře, efekt je skutečně takový, jak píšeš. A ano, bez linkbuildingu to většinou opravdu nejde. A jen tak mimochodem, zabýváme se jak budováním kvalitních miniwebů, tak následným linkbuildingem :-)

 3. Dokázal by takovýto web vyhrát nad jakkoliv autoritativní konkurencí s jednou stránkou? Myslím, že dokázal. Bude to chvíli trvat, ale jako příklad například dotaz “jak vydělat bitcoin”, pouze okamžitý nápad – nahoře jsou specializované sajty a až potom jiné weby, které by se daly považovat za finanční autority. Pokud jsem tedy správně pochopil téma.

 4. To je otázka. Pokud mám e-shop s komponentami pro jaderný reaktor, proč bych neměl sérii článků o tom, jak vytvořit jaderný reaktor dát na ten e-shop? Budu dále obsahově budovat ten e-shop a ne novou minisite bez historie. Za mě je minisite v tomto případě zbytečná věc, je lepší vkládat tento relevantní obsah na e-shop (klidně i s poradnou, diskuzí apod.)

 5. Podle mě hodně záleží na tom, jaká by byla konkurence. Ano teoreticky je možné všechno, ale úplně jednoznačně bych na to nevsázel. Přece jen pokud by konkurence měla být opravdu autoritativní, tak bude také sypat nějaké peníze a úsilí do toho, aby byla na předních pozicích. Nemyslím, tedy že by spali na vavřínech a nechali se předběhnout. Těch faktorů jak se dostat na přední místa je samozřejmě víc, ale jedním z nich je i míra okamžitého opuštění ze stránky atd. Pokud by například šlo o nabíječku k telefonu nebo flashdisk, tak chci fakt kupovat daný produkt, tedy nechci číst informace o dané technologii a její historii. Z takové stránky bych šel ihned pryč a pro Google je to jeden ze signálů o tom, jak moc je daný obsah dobrý a jak moc má být vysoko. Zase někdo jiný v tom může mít zmatek a rád si naopak přečte o tom dle jakých parametrů (usb2/usb3 rychlost atd.) tyto produkty vybrat. Obecně si ale myslím, že lidé chtějí rovnou nakupovat, než číst.
  Myslím si, že hodně záleží na konkretních případech a cílovce, ale to je pouze můj názor, který nemusí být správný.

 6. V čom je podľa vás výhodnejšie vynaložiť toľko úsilia na články, texty a pod. do minisite v porovnaní, ak by sa presne to isté (články, texty) robili priamo na webe, na ktorý mala pôvodne minisite odkazovať?

  Či účel nahadzovania obsahu na ministe a nie na hlavný web je, že na minisite sa robí viac agresívny link building a pod., čo by mohlo primárny web penalizovať alebo inak ohroziť?

  Pýtam sa, lebo logicky sa mi zdá efektívnejšie robiť články (pokiaľ majú byť naozaj kvalitné a nie masovo generované) na hlavný web a zvyšovať jeho autoritu takým spôsobom, ako cez minisite.

 7. Minisite je ideální nástroj, jak podpořit hlavní web. Odkazy z monotematických webů nabitých informacemi jsou velmi silné. Předpokladem je vytvořit opravdu kvalitní minisite a nikoliv nějaký balast. A ano, minisite lze linkovat agresivněji bez rizika penalizace hlavního webu, ale samozřejmě mírou. V každém případě jde o velmi účinný koncept. Realizace však není otázkou víkendu, kde o komplexní záležitost.

Komentáře nejsou povoleny.