Zonky přináší výhody pro věrné investory – chce oživiti upadající trh

Zonky přináší výhody pro věrné investory – chce oživiti upadající trh

Nové poplatky na Zonky mi investování na této P2P platformě mírně znechutily. Přinesly chaos a nepřehlednost do jednoduchého systému. Dříve pravidelné procházení nabídek na trhu jsem omezil na „jednou za čas“. Jak se podle statistik ukázalo, nejsem jediný. Včera mi do schránky přišlo vánoční přání od Zonkyho, které obsahuje i seznam novinek pro pravidelné investory. Což jako marketingový nástroj je velmi dobrý nápad.

Proč mě Zonky už nebaví

O změně poplatků u Zonky jsem psal v červnu. Tehdy jsem to prostě bral jako zdražení služby, která dobře funguje. Můžete namítat, že na Zonky se nedá vydělat anebo že jsou tu lepší způsoby či alternativy. Souhlasím, pokud bych nakoupit BTC anebo šel do rizikovějších platforem bylo by to o něčem jiném. Jenomže já jsem konzerva a vybral si Zonky. Investoval do toho nějaké peníze a jsem v plusu. Nechce se mi to teď počítat, tak budu věřit Zonky a podle jejich metriky aktuální výnos mám 7,7 %.

Problém je v tom, že mě to přestalo bavit. Dříve jsem si přečetl příběhy, komentáře, koukl na % a klikl. Od změny poplatků mi to nedá a pokaždé když kouknu na %, musím znovu kouknout jinam a přepočítat si kolik to bude % ve skutečnosti. Poplatek 1 % byl jednoduchý. Nakonec jsem si zapamatoval že se vyplatí jen A a A++. Problém je, že když si zadáte tyto parametry tak uvidíte následující:

Ty modré čáry pod žádostí je ukazatel, kolik procent z půjčky už je zainvestováno. Před změnou když jsem se k nějaké půjčce dostal, tak už byla zainvestována skoro celá, přečetl jsem si komentáře a přihodil. To platilo pro A++ a A+, ovšem takové A byly velice lukrativní a občas nebyl čas ani na přemýšlení :)

Teď už to není. Člověk si tam prostě tak trochu připadá jako ve městě duchů. Ovšem to také může být důsledkem, toho že zmizeli investoři, kteří rádi komentovali a diskutovali. To mi celkem dost chybí :(

Velkou výhodou Zonky je, že si půjčky umí zainvestovat i sám. Prostě když chybí nějaká část, objeví se investor Zonky a štědře zbytek dá ze svého. Takže půjčka „nepropadne“ a všichni jsou spokojeni. Do značné míry právě tohle zvedlo mou důvěru v tom, že se investovat na Zonky vyplatí. Pokud vybraným půjčkám věří Zonky a investuje své peníze, tak proč bych nevěřil i já?

Jak však ukazují neoficiální veřejně statistiky, tak podíl investic samotného Zonky (červená) roste, zvláště po oznámení změn výše poplatků. V současné době už Zonky dal 58,69 % ze všech investovaných peněz. Navíc když kouknete na graf, tak je vidět, že trend neustále roste. Třeba v listopadu to bylo 209,8M z 269,5M. To je 77,8 % :/

 

A teď k novinkám

Nové poplatky nastartovaly úpadek. Ubyla komunita a všechno najednou začalo být takové šedivé, asi jako ty bary u nezainvestovaných půjček . Zonky se to pokusil teď napravit. Poštou s vánočním přáním dorazil i seznam novinek pro příští rok, což je nepochybně zajímavá forma propagace.

Navýšení maximální investice do jedné půjčky

Pokud máte velkou diverzifikaci portfólia, tak můžete investovat do jedné půjčky i více než 5K CZK.

 • do 100 investic – maximální investice 5K CZK
 • 101 – 200 investic – maximální investice 10K CZK
 • nad 200 investic – maximální investice 20K CZK

Po možnosti navýšit investici se volalo už od začátku, zvláště když byl nedostatek investorů a některé půjčky se nedařilo ani zainvestovat. Ovšem investorů byl časem přetlak. Na pozvánku jich čekali tisíce. Teď když tato možnost přichází, tak to vypadá že prostě nejsou investoři, což rozhodně nepůsobí dobře.

Sleva na poplatku dle velikosti portfolia

Jak jsem psal o pár odstavců výše, nárůst poplatků se zrovna moc nepovedl. Naštval komunity a ta se začala bouřit a pak i odcházet. Zonky teď přišel s další kontroverzní novinkou. Čím více investuje tím menší poplatky budou.

 • do 150K – standardní poplatky
 • 151K – 200K – sleva 5%
 • 201K – 500K – sleva 10%
 • 500K – 1M – sleva 15 %
 • 1M+ – sleva 20 %

Status superinvestora

Pokud alespoň po 3 měsíce budete každý měsíc posílat 1K+ CZK na Zonky tak se z vás stane superinvestor. Ten si určíte dokud budete posílat alespoň 1K měsíčně. A co tím získáte?

 • Budete zařazeni do slosování až o 50K CZK investorského kreditu.
 • Možnost účastnit se beta testů.
 • Pozvánka na offline akce.

Závěr

Celá akce Zonky byl takový skvělý komunitní projekt. Celkem dost jsem se toho z komentářů a na FB fan stránce dozvěděl o investování do půjček. Potrénoval jsem si také matematiku :) Po změně poplatků bylo poznat jak podobné projekty drží komunita a jak je celý ekosystém křehký. Fakt jsem nečekal že P2P není o platformě ale právě o té komunitě.

Co se týká novinek, tak si nejsem zcela jistý jestli je to dobře anebo špatně. Na jednu stranu je běžné, že v rámci komunity (třeba diskuzní fóra) jsou aktivní členové zvýhodňovány, na straně druhé (open source projekty) se ke všem přistupuje stejně. V každém případě sleva na poplatcích je další matemetika. Opět budu muset počítat jestli se něco mění. Už by to fakt chtělo začít ke každé půjčce psát kolik z těch % vlastně zůstane :)


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

7 komentářů u „Zonky přináší výhody pro věrné investory – chce oživiti upadající trh“

 1. Zonky skokově zvýšilo počet půjček z 200 na 1200-1500 měsíčně. To je podle mě důvod, proč tam jsou ty půjčky nezainvestované – je jich prostě moc a investorů je poprvé v historii méně :)

 2. Takže nakonec nízké poplatky byly cenou za získání týmu analytiků půjček, do kterých teď už investuje Zonky. Zjistili, jak lidé hodnotí jednotlivé druhy investicí, jak to opravdu vynáší (za cizí peníze) a teď už můžou investovat sami, mají know-how ;)

 3. Díky za zajímavý pohled. Je na tom krásně vidět, že je důležité si vážit obou stran – jak investorů tak dlužníků. Neházet jim klacky pod nohy, protože jakmile jedna strana odpadne, nebo se cítí v nevýhodě, vznikne nerovnováha, která se napravuje velmi těžko. V zahraničí už se párkrát stalo, že portály upravovaly podmínky k horšímu a investoři odcházeli. Twino kdysi snížilo výnosy u svých půjček o 2% a o několik dní později je s omluvami vraceli zpět. I taková drobnost však poměrně dost pošramotila důvěru investorů. V tomhle jsou změny podmínek hodně zákeřné.

 4. Dobry den, mam dotaz ohledne dane, a nemohl jsem najit lehce rozumitelnou informaci.
  Kdy je potreba u Zonky platit dane? Je nejaky minimalni vydelek? Vidim ze vydaje za 2017 mam 3x vetsi nez prijmy (takze prozatim velky minus :D), a jen 3 pujcky splacene kde vydelek je jen 108kc.
  Dekuji predem za jakoukoliv odpoved.

  • Minulý rok se vzal zisk ze splacených půjček a hodilo se to do růžového formuláře (tuším 93) daň ze zisku. Tento rok je to jinak :)
   Informace přímo od Zonky najdeš zde: https://app.zonky.cz/profile?show=tax-returns (nutno být přihlášen)

   Hlavní věci, které je třeba vědět při podávání daňového přiznání:

   Tento návod pro vás platí, pokud jste český daňový rezident a fyzická osoba – nepodnikatel. Pokud nejste občan (rezident) ČR nebo podnikáte, obraťte se prosím na vašeho daňového poradce, protože Zonky není schopen postihnout veškeré možnosti zdanění.
   Dle vyjádření Generálního finančního ředitelství příjem z Participací, za předpokladu, že se nejedná o příjmy z podnikání, podléhá zdanění jako ostatní příjmy podle § 10, Zákona č.586/1992 Sb., o daních z příjmů. V souvislosti s tím vám může vzniknout povinnost podat daňové přiznání k dani z příjmu.
   Kdy vaše příjmy z Participací podléhají zdanění? Zdanění příjmy podléhají v okamžiku, kdy součet vašich příchozích splátek z půjček bude větší než prostředky, které jste do nich v rámci Participací investovali (počáteční hodnota investice plus investorské poplatky).
   Daňové přiznání se obecně podává do 31. března. V případě, že daňové přiznání za vás podává daňový poradce, stačí jej podat do 30. června.

   K tomu přidáváme jedno důležité upozornění. Následující návod jsme připravili ve spolupráci s odbornými poradci, ale je důležité vědět, že naše společnost Zonky, s.r.o., provozovatel Zonky, neposkytuje daňové a účetní poradenství. Výše uvedené informace jsou tedy pouze informativní a nezávazné. Proto vás prosíme, abyste se o daňových a účetních aspektech Participací poradili s odbornými poradci.
   Podrobnější vysvětlení a vyjádření GFŘ

   Dílčím základem daně podle § 10 ZDP je pro Investora příjem snížený o výdaje prokazatelně vynaložené na jeho dosažení (sem patří vaše základní investice do půjček, investorský poplatek, který platíte službě Zonky i poplatek za prodej Participace na Sekundárním trhu).

   Vyjádření Generálního finančního ředitelství k otázce způsobu zdanění fyzických osob z příjmů z Participací u společnosti Zonky s.r.o. (za předpokladu, že tyto příjmy nejsou příjmem z podnikání) je následující:
   Příjem z Participací, za předpokladu, že se nejedná o příjmy z podnikání, je příjmem zdaňovaným dle § 10 zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, v platném znění (dále „ZDP“). Základem daně (dílčím základem daně) je dle § 10 odst. 4 ZDP příjem snížený o výdaje prokazatelně vynaložené na jeho dosažení, v případě Investora tedy příjem obdržený v daném zdaňovacím období z Participace snížený o částku poskytnutých prostředků na danou Participaci a související poplatek, a to pouze do výše, která ještě nebyla v předchozích zdaňovacích obdobích uplatněna. Jelikož jednotlivé Participace generují stejný druh příjmu, lze výdaje a příjmy vypočítané podle předchozí věty následně kompenzovat mezi participacemi v rámci jednoho zdaňovacího období. Jsou-li ve zdaňovacím období výdaje spojené s jednotlivým druhem příjmu vyšší než příjmy, k rozdílu se nepřihlíží.

   Informace jsou zpracovány k 18. 1. 2018.

Komentáře nejsou povoleny.