Google rozšířil své Zásady pro odstraňování obsahu

Google za určitých okolností je ochoten odstranit obsah z výsledků vyhledávání. Provádí Odstranění podle zákona, kdy musí respektovat zákony a přikázání soudu (většinou nebezpečný nelegální obsah a obsah v rozporu DMCA), ale také se snaží odstraňovat Osobní údaje.

Google přitom při odstranění obsahu postupuje manuálně. Prozatím to nedělá žádný stroj či umělá inteligence a zřejmě ještě dlouhou dobu ani nebude. Každou žádost tak musí posoudit člověk. Základním předpokladem je správně vyplnit formulář (osobní údaje / porušující zákon). V případě osobních údajů lze odstranit jak existující výsledek tak i zakázat Google obsah zobrazit.

V případě osobních informací je možné zažádat o odstranění:

 • Národního identifikačního čísla (obdoba našeho rodného čísla)
 • Čísla bankovních účtů
 • Čísla platebních karet
 • Obrázky podpisů
 • Záznamy, kde jste zachyceni nazí nebo v sexuálně explicitním kontextu a které byly nahrány nebo sdíleny bez vašeho vědomí.

Podmínkou pro odstranění je, že tyto údaje vás musí jasně identifikovat, případně mohou vést k získání dalších osobních údajů. Pokud se jedná o národní identifikační čísla, tak musí být vydána státním úřadem. U čísel účtů/karet musí být reálná možnost jak je zneužít.

Nově také Google přidal možnost odstranit

 • Důvěrná či osobní zdravotní záznamy soukromých osob.

Tohle je celkem zajímavý bod a vznikl kolem něj celkem spor. Pokud se bude jednat například o záznamy celebrit, tak jestli může Google přestat zobrazovat články s tímto tématem. Dále nakolik musí být takovýto záznam konkrétní a reálný. Co třeba bulvární články, které si často vymýšlí anebo “upravují” realitu. Zasahují do osobní svobody ale když k tomu nepublikují nějaký naskenovaný dokument, bude to Google řešit?

Závěr

Když něco zmizne z Google neznamená to, že to zmizne z internetu. Na druhou stranu pokud nejste celebrita, tak se tímto způsobem dá stížit dohledatelnost některých osobních informací. Přeci jen všichni začínají na Google.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

3 komentáře u „Google rozšířil své Zásady pro odstraňování obsahu“

 1. Ahoj Drago, věta: “”Provádí Odstranění podle zákona, kdy musí respektovat zákony a přikázání soudu (většinou nebezpečný nelegální obsah a obsah v rozporu DMCA)”” je jak z nějakého velkého internetového denníku.

  Google samozřejmě maže po milionech odkazů denně i zcela legální obsah, jedinou podmínkou je být velkou korporací co si může založit pobočku v USA a odtamtud posílat googlu svým robotem podněty. Falešné nahlášení je pokutování pár set tisíci dolary, ale pokud jsi velká firma, tak je ti to samozřejmě jedno a i se vyplatí prostě robotem označit milion odkazů (prostě všechny co tvůj crawler na netu najde) jako škodlivý, nelegální etc. obsah. Než se věc prošetří jsou to týdny aby se poškozený domohl spravedlnosti musí mít taky tisíce dolarů na soudní jednání, takže případů kdy se poškození DMCA odvolávají jsou jednotky.

  Z googlu takhle už zmizeli stovky milionů perfektně legálních odkazů a a podle jeho vlastní statistiky je přes 99,95% nahlášených odkazů zcela legálních.
  https://torrentfreak.com/google-99-95-of-recent-trusted-dmca-notices-were-bogus-170222/

  To je taky jeden z důvodů, proč je google search tak nějak spíš rok od roku horší než o stovky procent přesnější jak by díky všem jejich deepmindů měl být, nebo vám připadá, že dnes na něm najdete přesně co potřebujete (a ne weby co jste už někdy navštívili!) 100x lépe než v dřevních dobách 2006?

  • Díky za odkaz na zajímavý článek. Pojmem “nebezpečný nelegální obsah” jsem se chtěl vyhnout “nelegálnímu choulostivému obsahu” a “obsahu lákajícímu/navádějícímu ke spáchání akce vedoucí k ohrožení lidského života”. Přiznám se že včera v noci, když jsem to psal jsem neměl náladu tyto věci rozepisovat, tak jsem použil frázi, která je má zastřešit. Fráze “obsah v rozporu DMCA” je moje označení takového obsahu, který má údajně “porušovat autorská práva”.

Komentáře nejsou povoleny.