Tak je to oficiální Chrome bude umět blokovat reklamu

Tak je to oficiální Chrome bude umět blokovat reklamu

V dubnu jsem psal článek, že by Chrome v budoucnu mohl mít zabudovanou funkci na blokování reklamy. Informace však nebyly potvrzené. The Wall Street Journal, který posloužil jako zdroj se odvolával na kontakt ve společnosti. Před pár dny však Sridhar Ramaswamy (Senior Vice President, pro reklamu a komerci) publikoval oficiální článek na blogu Google, že se to opravdu chystá. Od roku 2018 by už Chrome mohl blokovat reklamu.

Blokovat se bude reklama, která porušuje standardy The Coalition for Better Ads. Tedy konkrétně:

Pro desktop

 • Jakákoliv popup reklama (vyskakující okna).
 • Automaticky přehrávaná videa se zvukem.
 • Reklama, která překryje část obsahu a má odpočet (nejde jí hned zavřít).
 • Velké reklamní plochy, které se pohybují současně se scrollováním.

U mobilů navíc

 • Stránky kde je více jak 30% reklam.
 • Blikající reklamy.
 • Plocha která překryje celou obrazovku.

Přehled spokojenosti s reklamami

Google zároveň přidal do Search Console (bývalý Google Webmaster Tools) nástroj Přehled spokojenosti s reklamami. V případě, že by na vašem webu byla nějaká takováto problémová reklama, tak na to budete upozorněni.

Popravdě pokud takovouto reklamu na stránce máte, tak je dost možné, že máte i nějaký druh penalizace. Přemíra reklamy jako hodnotící (penalizují) faktor se probírá v SEO diskuzích už roky. Mohlo by být zajímavé, pokud uvidíte upozornění na nevhodnou reklamu, tak jí odstraníte a najednou se vám zlepší pozice. Myslím si že by to mohlo být i reálné.

Závěr

S trochou pozitivního myšlení, by mohla taktika Google zafungovat. Jestli začnou webmasteři řešit na svých stránkách reklamu, aby byla v Chrome vždy vidět, tak by to do budoucna mohlo vést k méně instalacím software na blokování reklam. Ovšem myslím si že by musel Google přitvrdit a mimo blokování reklamy pořádně takové weby penalizovat i ve vyhledávání. Ale třeba se něco takového opravdu chystá a nejdříve bylo nutné vytvořit rozhraní jako Přehled spokojenosti s reklamami.

Pokud stále pochybujete, že by to mohlo mít nějaký větší dopad, vzpomeňte si co udělal slib Google 1% zvýhodnění webů co přejdou na HTTPS. Došlo k takovému masivnímu exodu za HTTPS, že se „porouchal Seznam„.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

1 komentář u „Tak je to oficiální Chrome bude umět blokovat reklamu“

 1. Já osobně, jsem tedy v GWT nenašel odkaz „přehled spokojenosti s reklamami“. Nejspíše asi účet musí být napojení na AdSense . To že by automatická blokace reklam v Chromu snížila instalaci AdBlocku a podobných rozšíření si nemyslím.
  Přeci jen Google je živ z reklamy tak že svojí reklamu určitě jen tak blokovat nebude. Někteří uživatelé chtějí mít kontrolu nad tím co se blokuje. Otázkou je kolik jich je z celku. Většina blokujících reklamu asi bude BFU a instalaci udělali na radu někoho.

  Já si rozšíření ponechám, stahuji aspoň méně dat ;) .

Komentáře nejsou povoleny.