Google chystá zabudovat do Chrome blokování reklam

Podle serveru The Wall Street Journal, plánuje Google přidat do Chrome nativní blokování reklam. Tedy reklamy bude blokovat v základním nastavení. Pro srovnání Opera tuto funkci nabízí také, ale uživatel se o ní dozví  jen když reklama zpomaluje načítání stránky anebo je náročná na baterku.

Google tuto novinku u Chrome prozatím neprozradil. TWSJ se odvolává na blízký zdroj ve společnosti. Z toho co víme, by však nemusela být blokována všechna reklama, pouze ta agresivní. Můžeme předpokládat, že taková, která porušuje pravidla Coalition for Better Ads.

Což je obecně:

 • Jakákoliv popup reklama (vyskakující okna).
 • Automaticky přehrávaná videa se zvukem.
 • Reklama, která překryje část obsahu a má odpočet.
 • Velké reklamní plochy, které se pohybují současně se scrollováním.

U mobilů navíc:

 • Stránky kde je více jak 30% reklam.
 • Blikající reklamy.
 • Plocha která překryje celou obrazovku.

Pokud by Google blokoval takovouto reklamu, tak by asi nikdo z nás nebyl proti. Samozřejmě netušíme jestli nebude v Google i nějaká rozšířená funkce, která se postará o blokování naprosto všeho. Jakmile dáte uživateli jednou ochutnat internetu bez reklam, tak už se těžko vrátí :)

Proč to Google dělá?

Google provozuje jednu z největších reklamních sítí na světě. Za rok 2016 měla obrat 60 miliard dolarů. Bojovat proti reklamám se nezdá jako moc dobrý nápad. Jenomže také má nejpoužívanější internetový prohlížeč. Když k tomu přičteme narůstající zájem o blokování reklam po celém světě, je třeba s tím něco dělat. Jinak jedno anebo druhé bude trpět.

Pokud vytvoří nějaké své vlastní řešení, které jeho “přijatelnou” reklamu ponechá a přitom tu “zlou” zlikviduje, tak by všichni mohli být spokojení. Zvláště když to zaštítí nějakou organizací s jasnými pravidly. To pak o diskriminaci konkurence nemůže být řeč.

Závěr

Nezbývá než držet svou reklamu v rámci pravidel, což neuškodí.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

6 komentářů u „Google chystá zabudovat do Chrome blokování reklam“

 1. Po prečítaní nadpisu som sa celkom zľakol, pretože chrome je drtivo najpoužívanejší prehliadač. Ale našťastie by to malo blokovať fakt iba agresívnu reklamu, v čo pevne dúfam že to bude iba takúto otravnú reklamu blokovať a fandim google nech to urobia, je to veľmi dobrý krok pre nich.

  • Jisté to není, zdroj píše že to může být všelijak, včetně úplného blokování. Mě to přijde ale jako přehnaná spekulace, tak spíše věřím této variantě. Google na nějakou regulaci reklamy tlačí delší dobu.

 2. A hlavně efektivně tak může odstřihnout veškerou reklamní konkurenci – zajistit si reklamní monopol.

  Lepších 40mld jistejch navždy než letos 60 a kdoví kolik za rok.

 3. To si práve myslím že mu jentak neprojde. Když toto uděla Opera, která jinak nemá svá želizka i v reklamním bizu tak to není problém, ale když toto uděla dominantní hráč ve vyhledávání a i reklamě tak to je úplně jiný level. EK bude mít zas co řešit :-)

 4. tak ted je vysoka poptavka po adblocku, a google nad nim nema kontrolu – takhle si zajisti, ze zablokuje co lidi sere (beztak by to blokovali jinak), ale zaroven si ohlida aby jeho reklamy nebyly zbytecne blokovane.

Komentáře nejsou povoleny.