Emochaos způsobený nesjednocenými standardy emoji

S podporou Emoji na sociálních sítích se otevřely nejen nové možnosti pro osobnější komunikaci, ale i pro využití v marketingu. Znovuobjevené emotikony nové generace vám ušetří znaky na Twitter a zvýší šanci na zaujetí. Navíc je v minulém roce zavedl i WordPress ve verzi 4.2, kde mohou suplovat například odrážky, číslování ale i klasické smajlíky. Problém však je, že neexistují jakési sjednocené standardy a tak emoji na zařízení od Apple může vypadat úplně jinak na zařízeních s operačním systémem Android.

Následující ukázka demonstruje jak emoji na různých zařízeních může kompletně změnit význam zprávy.

Emoji takzvaná "grinning face with smiling eyes" působí na Androidu pozitivně, na iOS naopak trochu zvráceně.
Emoji takzvaná “grinning face with smiling eyes” (U+1F600) působí na Androidu pozitivně, na iOS má naopak příchuť trapnosti.

Teď si představte, že by tam byl nějaký reklamní text s nabídkou. S nevhodným emoji by to mohlo zavánět dvojsmyslem.

O tom jak lidé vnímají různé emoji na rozdílných zařízení proběhl i průzkum. GroupLens dal ohodnotit vybrané emoji 300 lidem na škále od -5 (negativní) do +5 (pozitivní). Asi nikoho nepřekvapí, že U+1F600 od Apple získal téměř -1, zatímco verze od Google se pohybovala kolem +4,2. Ovšem zmatek dělal pouze u Apple, takže v celkové stupnici zmatenosti podle medián nevedl.

emoji-rozdil-vyzkum
Seznam nejvíce matoucích emoji napříč značkami seřazených podle mediánu.

Jak se tomu vyhnout?

Osobně používám emojipedia.org, kde u každé emoji uvidíte i jak vypadá na ostatních zařízeních, včetně verze kdy byla přidána. Hlavně se to hodí zdali vůbec dané emoji funguje na Twitter. Například česká vlajka (🇨🇿) dlouho nešla. No a samozřejmě ke každé emoji je také připsán krátký popis, což se opravdu hodí.

S výběrem to ale moc nepřehánějte, většinu umí pouze iOS a Android. Samsung, HTC a LG jsou pozadu. Pak jsou tu extrémy jako Windows 10, kde se několik emoji dá složit do jednoho speciálního. Například kočka + silueta člověka vytvoří na W10 ninja kočku.

Závěr 😵

Možná si říkáte, jestli to vůbec máte zapotřebí. Procházet se stovkami emoji, zjišťovat jak který správně používat a jestli bude vůbec dobře vypadat na sociálních sítích. Obecně to funguje pro všechny generace. Buď jako emotikon, zvýraznění anebo pro mladší generace jako poselství. Pokud děláte se sociálními sítěmi, tak je třeba mít alespoň základní přehled.

 

  • http://www.forbes.com/sites/quora/2016/04/13/are-people-getting-the-message-when-we-use-emoji-to-communicate
  • http://grouplens.org/site-content/uploads/Emoji_Interpretation.pdf

Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup